Ադրբեջանական դատարանը երկու հայ գերիներին դատապարտել է 15 տարվա ազատազրկման
Ադրբեջանական դատարանը ավարտել է շինծու մեղադրանքներով հարուցված քրեական գործերով երկու հայ ռազմագերիների դատավարությունը:
Ադրբեջանական դատարանը երկու հայ  գերիներին դատապարտել է 15 տարվա ազատազրկման
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես տեղեկացնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները, Բաքվի դատարանը երկու հայ ռազմագերիներին դատապարտել է 15 տարվա ազատազրկման:
Դավիթ Դավթյանին և Գևորգ Սուջյանին Ադրբեջանը մեղադրում է «լրտեսության և սահմանը ապօրինի հատելու մեջ»:
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի, Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի ստորագրված հայտարարության 9-րդ կետում նշված է, որ պետք է իրականացվի ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց վերադարձում, ինչպես նաև մահացածների մարմինների փոխանակում, սակայն մինչ այժմ Ադրբեջանը չի կատարել իր պարտավորությունը:

Азербайджанский суд двух армянских пленных приговорил к 15 годам лишения свободы
Азербайджанский суд завершил суд над двумя армянскими военнопленными по уголовным делам, возбужденным по сфабрикованным обвинениям.
СТЕПАНАКЕРТ, 28 июля, АРЦАХПРЕСС- Как сообщают азербайджанские СМИ, Бакинский суд приговорил двух армянских военнопленных к 15 годам лишения свободы.
Азербайджан обвинил Давида Давтяна и Геворга Суджяна в «шпионаже и в незаконном пересечении границы».
В 9-м пункте трехстороннего заявления от 9 ноября, подписанного премьер-министром Республики Армения, президентом Азербайджанской Республики и президентом Российской Федерации отмечается, что должен быть произведен возврат военнопленных, заложников и других удерживаемых лиц, а также обмен телами погибших, однако до сих пор Азербайджан не выполнил свои обязательства.