Ազատուհի Սիմոնյանը Հայ կրթական հիմնարկության նոր ծրագրերի շուրջ ԱՄՆ֊ում քննարկում է ունեցել
ԱՀ նախագահի՝ սփյուռքի հարցերով խորհրդական Ազատուհի Սիմոնյանն ԱՄՆ–ում այցելել է Հայ կրթական հիմնարկության կենտրոնական գրասենյակ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, օգոստոսի 7, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ հեռախոսազրույցում ասաց Ա. Սիմոնյանը: Նրա հավաստմամբ՝ հիմնարկության ղեկավար կազմի հետ քննարկվեցին Արցախում այս պահին իրականացվող ծրագրերը, առկա մարտահրավերները:
«Քննարկեցինք Արցախի կրթական համակարգի առջև ծառացած նոր խնդիրները և ԱՀ կառավարության կողմից մշակված կրթական համակարգին ուղղված միջոցառումներն ու նոր ծրագրերը: Հայ կրթական հիմնարկությունը տարիներ է, որ Արցախում վերանորոգել ու վերակառուցում է մի քանի տասնյակի հասնող դպրոցներ, հովանավորում է բազում արցախցի ուսանողների կրթությունը՝ տրամադրելով նաև կրթաթոշակներ:
Այսօր ևս Հայ Կրթականը անմասն չէ Արցախում դպրոցաշինության և աշակերտակենտրոն ու ուսանողակենտրոն ծրագրերի իրականացման գործում.այդ շրջանակում արդեն մեկնարկել են Արցախի Մարտունու շրջանի Կաղարծի և Մարտակերտի շրջանի Ներքին Հոռաթաղ համայնքների դպրոցների վերանորոգման ու վերակառուցման աշխատանքները», - մանրամասնել է մեր զրուցակիցը։
Ա. Սիմոնյանի խոսքով՝ կառույցի՝ Արցախում իրականացրած հսկայածավալ աշխատանքների առհավատչյան ԱՀ նախագահի կողմից Հայ կրթական հիմնարկության երկարամյա ղեկավար Փիթեր Բաղդասարյանին պարգևատրելն է «Երախտագիտություն» մեդալով, որն ինքը պատիվ ունեցավ անձամբ հանձնելու:

Азатуи Симонян обсудила новые программы Армянского учебного заведения в США
Азатуи Симонян, советник президента Республики Арцах по делам диаспоры, посетила центральный офис Армянского учебного заведения в США.
СТЕПАНАКЕРТ, 7 августа, АРЦАХПРЕСС- Об этом в телефонном разговоре с корреспондентом "Арцахпресс" сказала А. Симонян. По ее словам, с руководством учреждения были обсуждены реализуемые в настоящее время в Арцахе программы и текущие вызовы.
«Мы обсудили новые проблемы, стоящие перед системой образования Арцаха, меры и новые программы, направленные на систему образования, разработанные Правительством Республики Арцах. Армянское образовательное учреждение в течение многих лет ремонтировало и перестраивало несколько десятков школ в Арцахе, спонсируя обучение многих арцахских студентов и предоставляя стипендии.
«На сегодняшний день Армянский образовательный центр также участвует в реализации программ строительства школ и студенческих программ в Арцахе. В рамках этого проекта уже начались ремонт и реконструкция школ в общинах Кагарци Мартунинского района и Неркин Оратах Мартакертского района Арцаха ", - сообщил наш собеседник.
По словам А. Симонян, президент Республики Арцах наградил многолетнего руководителя армянского учебного заведения Петра Багдасаряна Медалью Благодарности, которую он имел честь вручить лично.