Երևանից ժամանած մանկական նյարդաբանները Ստեփանակերտում ընդունելություն և խորհրդատվություն են անցկացնում
Օգոստոսի 9-ից 13-ը ներառյալ Ստեփանակերտի «Արևիկ» բուժմիավորում ՓԲԸ-ում Երևանից ժամանած մանկական նյարդաբաններ Անաիդա Արսենյանի և Մանե Թադևոսյանի կողմից իրականացվում են համապատասխան խնդիրներ ունեցող երեխաների ընդունելություն և խորհրդատվություն:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Երևանի թիվ 13 պոլիկլինիկայի մանկական նյարդաբան, ծնունդով արցախցի  Անաիդա Արսենյանը «Արցախը մեզ է սպասում» ծրագրի շրջանակներում այցելել է Արցախ՝ փորձելով հնարավորինս  օգտակար լինել հայրենակիցներին:
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Օգոստոսի 9-ից մինչ այս պահը զննել ենք 110 երեխայի, խնդիրներ ունեցող որոշ երեխաների ուղղորդել ենք հետազոտությունների, որոնց պատասխանները շուտով կլինեն: Մեծ մասամբ հոգեխոսակցական զարգացման հապաղումներով խնդիրներ ունեցող երեխաներ էին, որոնց ուղղորդում էինք հիմնականում հոգեբույժի, հոգեբանի մոտ: Ընդունեցինք նաև էպիլեպսիայով հիվանդ երեխաների, որոնց հետազոտությունները ընթացքի մեջ են: Արցախի շրջաններից նույնպես այցելուներ  ունեցանք»,- «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց  բժշկուհին։
Մանկական նյարդաբանության կլինարդինատոր Մանե Թադևոսյանը այս ծրագրի շրջանակներում արդեն երկրորդ անգամն է գալիս Արցախ:
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Այս պահի դրությամբ տեղի  հիվանդանոցում չկա մշտական մանկական նյարդաբան, և մենք փորձում ենք լրացնել այդ բացը մեր այցելություններով: Նյարդաբանական խնդրով բալիկ ունեցող ծնողը առաջին հերթին պետք է լինի համբերատար և հոգատար իր բալիկի հանդեպ, հետևի բժշկի ցուցումներին, անի այն, ինչ անհրաժեշտ է, և երեխայի զարգացմանը հետևի, աշխատի նրա հետ՝ հնարավորինս նրան ինտեգրելով հասարակությանը: Ծնողները պետք է բաց աչքերով նայեն բալիկի խնդրին և աշխատեն այդ ուղղությամբ», - մեզ հետ զրույցում ասաց Մ. Թադևոսյանը:

Детские неврологи из Еревана проводят прием и консультацию в Степанакерте
С 9 по 13 августа включительно детские неврологи из Еревана Анаида Арсенян и Мане Тадевосян проводят прием детей с соответствующими проблемами и консультации в ЗАО медицинское объединение «Аревик» в Степанакерте.
СТЕПАНАКЕРТ, 12 августа, АРЦАХПРЕСС- Детский невролог в 13 поликлинике в Ереване, родом из Арцаха Анаида Арсенян посетила Арцах в рамках программы «Арцах ждет нас», стараясь быть максимально полезной для своих соотечественников.
Բնութագրությունը հասանալի չէ«С 9 августа мы обследовали 110 детей и направили некоторых детей с проблемами на анализы, результаты которых будут известны в ближайшее время. Большинство из них были детьми с проблемами умственной отсталости, которых мы направили в основном к психиатру или психологу. Мы также приняли детей с эпилепсией, исследования которых продолжаются. У нас также были пациенты и из районов Арцаха», - отметила врач в беседе с корреспондентом "Арцахпресс".
Врач-ординатор детской неврологии Мане Тадевосян во второй раз приезжает в Арцах в рамках этой программы.
Բնութագրությունը հասանալի չէ«На данный момент в местной больнице нет постоянного детского невролога. Мы пытаемся восполнить этот пробел нашими визитами. Родитель ребенка с неврологической проблемой должен в первую очередь набраться терпения, заботиться о своем ребенке, следовать указаниям врача, делать то, что необходимо, должен следить за развитием ребенка, работать с ним, максимально интегрируя его в общество. Родители должны смотреть на проблему ребенка открытыми глазами и работать в этом направлении», - сказала  в беседе с нами М. Тадевосян.