ԱՀ Ասկերանի շրջանի Նախիջևանիկ գյուղն ունի 257 բնակիչ. պատերազմից հետո բոլորն էլ վերադարձել են գյուղ:
Նախիջևանիկի դպրոցը վերանորոգման կարիք ունի. համայնքապետը խոսում է խնդիրներից ու առօրյայից
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, օգոստոսի 13, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Նախիջևանիկի համայնքապետ Սևակ Պետրոսյանը:
«Գյուղում վերաբնակեցվել է 2 ընտանիք: Դպրոցն ունի 94 աշակերտ: Գտնվում է անմխիթար վիճակում, ունենք դասասենյակների խնդիր: Մանկապարտեզ չունենք, բայց մանկապարտեզի ենթակա շուրջ 34 երեխա կա գյուղում: Համայնքում գործում է գյուղապետարան, մշակույթի տուն, բուժկետ, որոնց շենքային պայմանները գտնվում են վատթար վիճակում: Գյուղամիջյան ճանապարհները նույնպես անմխիթար վիճակում են գտնվում։ Գործում է տրանսպորտ դեպի մայրաքաղաք Ստեփանակերտ։ Գյուղը գազաֆիկացված է, ապահովված էլեկտրաէներգիայով, շուրջօրյա ջրամատակարարմամբ»,- նշեց Ս. Պետրոսյանը:
Խոսելով գյուղացիների զբաղվածության և նրանց ապագա ծրագրերի մասին՝ մեր զրուցակիցը նշել է՝ մինչ պատերազմը զբաղվում էին նռան մշակությամբ, սակայան շուրջ 172 հա վարելահող և այգի է մնացել թշնամու տիրապետության տակ։ Նրանք աշխատում են եղած այգիներում, մի մասն էլ զբաղվում է անասնապահությամբ ու գյուղատնտեսությամբ:

The Nakhichevanik village of Artsakh’s Askeran region has 257 inhabitants. After the war, all the residents have returned to the village.
The school of the Nakhichevanik community needs renovation
STEPANAKERT, AUGUST 13, ARTSAKHPRESS: The head of the Nakhichevanik community, Sevak Petrosyan, told “Artsakhpress”.
Two families have been resettled in the village. The school has 94 students. It is in a deplorable condition.
We don’t have a kindergarten, but there are about pre-school 34 children. The village has municipality, a house of culture and an aid station.
The rural roads are also in a deplorable condition. The village is gasified. It is provided with electricity and round-the-clock water supply," said S. Petrosyan.
Speaking about the employment of the villagers and their future plans, the head of the community noted that before the war they were engaged in pomegranate cultivation, but about 172 hectares of arable land has remained under the control of enemy. Currently the villagers are engaged in cattle breeding and agriculture.