Կորցրածը վերագտնելու սպասումով. Ստեփանյանների ընտանիքի պատմությունը
Ստեփանյանների ընտանիքը 44-օրյա պատերազմի հետևանքով ամեն ինչից զրկվել և տեղահանվել է հայրենի եզերքից։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԱՀ Մարտունու շրջանի Թաղավարդ համայնքում էր ապրում ընտանիքը ու այսօր հաստատվել է Ստեփանակերտի բնակելի շենքերից մեկի նկուղային հարկում։
«Արցախպրես»-ի թղթակիցը հյուրընկալվել է նրանց, զրուցել առօրյայի և ունեցած խնդիրների մասին։ «Մեր ընտանիքը բաղկացած է հինգ անդամից՝ ամուսինս, ես, աղջիկս ու երկու տղաներս:
Մինչ պատերազմը գյուղում զբաղվում էինք տարբեր աշխատանքներով՝ բանջարաբոստանային կուլտուրաների ու այգու մշակմամբ։ Խոշոր և մանր կենդանիներ էինք պահում. դա էր մեր ապրուստի միջոցը: Հրադադարի կնքումից հետո՝ նոյեմբերի 27-ին, վերադարձել ենք Ստեփանակերտ։ Ամուսինս այժմ չի աշխատում»,- պատմում է տիկին Արմինեն: Նրա խոսքով՝ տեղահանվածներին ցուցաբերվող աջակցությունը ինչ-որ չափով մեղմել է ընտանիքի հոգսը։
«Տրամադրվող նյութական աջակցություններից պարբերաբար օգտվել ենք, մի քանի անգամ էլ Կարմիր խաչի միջազգային կազմակերպությունն է օգնություն տրամադրել: Այսօր կենցաղային պարագաների կարիք ունենք: Մեր գյուղում հանգիստ էինք, ոչնչի պակաս չունեինք, օրվա հացը վաստակում էինք սեփական քրտինքով»,- ասում է նա։

В ожидании найти то, что было потеряно: История семьи Степанянов
Семья Степанянов лишилась всего в результате 44-дневной войны и была вынуждена покинуть родное село Тагавард.
СТЕПАНАКЕРТ, 17 августа, АРЦАХПРЕСС- Семья жила в общине Тагавард Мартунинского района Арцаха и сегодня поселилась в подвальном этаже одного из жилых зданий Степанакерта.
Корреспондент "Арцахпресс" навестил их, они рассказали о своих повседневных проблемах. «Наша семья состоит из пяти человек: мой муж, я, моя дочь и два наших сына.
До войны мы выполняли различные работы в деревне, занимались выращиванием овощей и возделывали огород. У нас были большие и маленькие животные. Это было нашим средством к существованию. После подписания режима прекращения огня 27 ноября мы вернулись в Степанакерт. Мой муж сейчас не работает », - рассказывает г-жа Армине. По ее словам, поддержка, оказанная перемещенным лицам, в какой-то мере облегчила заботы семьи.
«Мы регулярно пользовались предоставленной материальной поддержкой, и Международный комитет Красного Креста оказывал помощь несколько раз. Сегодня нам нужны предметы домашнего обихода. У нас в деревне было спокойно, у нас ни в чем не было недостатка, мы зарабатывали себе на хлеб своим потом», - говорит она.