Կորցրածը վերագտնելու սպասումով. Ստեփանյանների ընտանիքի պատմությունը
Ստեփանյանների ընտանիքը 44-օրյա պատերազմի հետևանքով ամեն ինչից զրկվել և տեղահանվել է հայրենի եզերքից։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԱՀ Մարտունու շրջանի Թաղավարդ համայնքում էր ապրում ընտանիքը ու այսօր հաստատվել է Ստեփանակերտի բնակելի շենքերից մեկի նկուղային հարկում։
«Արցախպրես»-ի թղթակիցը հյուրընկալվել է նրանց, զրուցել առօրյայի և ունեցած խնդիրների մասին։ «Մեր ընտանիքը բաղկացած է հինգ անդամից՝ ամուսինս, ես, աղջիկս ու երկու տղաներս:
Մինչ պատերազմը գյուղում զբաղվում էինք տարբեր աշխատանքներով՝ բանջարաբոստանային կուլտուրաների ու այգու մշակմամբ։ Խոշոր և մանր կենդանիներ էինք պահում. դա էր մեր ապրուստի միջոցը: Հրադադարի կնքումից հետո՝ նոյեմբերի 27-ին, վերադարձել ենք Ստեփանակերտ։ Ամուսինս այժմ չի աշխատում»,- պատմում է տիկին Արմինեն: Նրա խոսքով՝ տեղահանվածներին ցուցաբերվող աջակցությունը ինչ-որ չափով մեղմել է ընտանիքի հոգսը։
«Տրամադրվող նյութական աջակցություններից պարբերաբար օգտվել ենք, մի քանի անգամ էլ Կարմիր խաչի միջազգային կազմակերպությունն է օգնություն տրամադրել: Այսօր կենցաղային պարագաների կարիք ունենք: Մեր գյուղում հանգիստ էինք, ոչնչի պակաս չունեինք, օրվա հացը վաստակում էինք սեփական քրտինքով»,- ասում է նա։

Due to the 44-day war unleashed by Azerbaijan, the Stepanyan family has been displaced from their homeland.
The story of the Stepanyan family from Artsakh's Taghavard community
STEPANAKERT, AUGUST 17, ARTSAKHPRESS: The family is from the Taghavard community of Artsakh’s Martuni region. Today, the family lives in the basement of one of the residential buildings in Stepanakert.
"Our family consists of four members: my husband, two sons, a daughter and me.
Before the war we were engaged in gardening and cattle-breeding.
Days after the signing of the ceasefire, we returned to Stepanakert. Now my husband has no job,” said Mrs. Armine.
She noted that so far they have been able to cover their daily expenses to some extent thanks to the assistance provided to the displaced people.
“We have regularly benefited from the material support provided. The International Committee of the Red Cross has provided assistance several times.
Today we need household items. We had everything in our village; we were earning our bread by the sweat of our brow," she concluded.
The Stepanyan family needs financial assistance. If you have an opportunity to help the family please contact us by e-mail address: info@artsakhpress.am