Կավագործության դասընթացներ՝ Ստեփանակերտի Վերականգնողական կենտրոնում
Արմատներով ԱՀ Մարտունու շրջանի Քարահունջ գյուղից Ռադիկ Խաչատրյանը Ստեփանակերտի Քերոլայն Քոքսի անվան Վերականգնողական կենտրոնում բուժում ստացող մարդկանց հետ «Կավագործության» դասընթացներ է վարում։
Կավագործության դասընթացներ՝  Ստեփանակերտի Վերականգնողական կենտրոնում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Ռադիկը պատմել է. «Սովորել եմ Շուշիի Արսեն Խաչատրյանի անվան պետական հումանիտար քոլեջում։ 3-րդ կուրսում որպես մասնագիտություն ընտրել էի «Կավագործություն»-ը ։
Այն ժամանակ հետաքրքիր ցուցահանդեսներ էր կազմակերպվում, որոնց մասնակցում էի նաև ես։ Ցուցահանդեսներից մեկի ժամանակ իմ գործերից վաճառվեց, և հենց այդ փաստն էլ ինձ ոգևորել է՝ շարունակել զբաղվել կավագործությամբ»,- նշել է Ռ. Խաչատրյանը։
Կավագործության դասընթացներին մասնակցում են կենտրոնի՝ տարիքային տարբեր խմբերի մարդիկ։
«Դասընթացներին մասնակցում են կենտրոնում բուժում ստացող տարիքային տարբեր խմբերի մարդիկ, նույնիսկ՝ մինչև 50 տարեկանները։ Լուրջ խնդիրների առկայության դեպքում երեխան կամ մեծահասակը գալիս են նաև ծնողի, կամ էլ հոգեբանի ուղեկցությամբ»,- հավելել է մեր զրուցակիցը։
Խոսելով իր կավե գործերի մասին, մեր զրուցակիցն անկեղծանում է. «Առաջին գործս ծաղկամանն էր, որը շատ գեղեցիկ էր ստացվել։
Վարպետիս՝ Սերոբ Մամունցի հավանությամբ, շարունակել եմ գործս։ Այնուհետև, պատրաստ աշխատանքներին նայելով, ստեղծել եմ նմանօրինակը՝ իմ երևակայությամբ տալով այլ կառուցվածք ու նախշեր։ Իմ բոլոր գործերն էլ սիրով եմ անում, որոնք, հնարավորության դեպքում, վաճառքի են ներկայացվում»,- ընդգծել է նա։

Курсы гончарного дела в Степанакертском реабилитационном центре
Радик Хачатрян из села Караундж Мартунинского района Арцаха проводит курсы «Гончарное дело» с людьми, проходящими лечение в реабилитационном центре имени Кэролайн Кокс в Степанакерте.
СТЕПАНАКЕРТ, 19 августа, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" сообщил Радик. «Я учился в Государственном гуманитарном колледже имени Арсена Хачатряна в Шуши. На 3-м курсе выбрал профессию гончарное дело.
В то время были организованы интересные выставки, в которых я тоже участвовал. Одна из моих работ была продана во время одной из выставок, и этот факт побудил меня продолжить заниматься гончарным делом», - отметил Р. Хачатрян.
Բնութագրությունը հասանալի չէЛюди разных возрастных категорий центра посещают курсы гончарного дела.
«В курсах принимают участие люди разных возрастных категорий, которые проходят лечение в центре, даже до 50 лет. В случае серьезных проблем ребенок или взрослый приходит в сопровождении родителя или психолога», - добавил наш собеседник.
Говоря о своих глиняных работах, наш собеседник поделился: «Моей первой работой была ваза, которая получилась очень красивой.
С одобрения моего мастера Сероба Мамунца я продолжил свою работу. Затем, глядя на готовые работы, я создал копию, придав своему воображению другую структуру и узоры. С любовью делаю все свои работы, которые по возможности выставляю на продажу», - подчеркнул он.