«Ավրորա»-ն ամրապնդում է Արցախում իր ներկայությունը՝ նպատակ ունենալով նպաստել Արցախի դիրքերի ամրապնդմանը միջազգային ասպարեզում
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը շարունակում է ընդլայնել «Ավրորան՝ Արցախին» ծրագիրը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ IdeA հիմնադրամի հանրության հետ կապերի գրասենյակից հայտնում են, որ «Ավրորա»-ն գրասենյակ է բացել Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտում՝ ավելի արդյունավետ դարձնելու տեղում «Ավրորա»-ի մարդասիրական գործունեությունը, ամրապնդելու տարածաշրջանում իր ներկայությունը եւ նպաստելու Արցախի դիրքերի ամրապնդմանը միջազգային ասպարեզում։
«ԱՎՐՈՐԱՆ՝ Արցախին» ծրագրի միջոցով «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն օգնում է Արցախի ժողովրդին, որը 2020 թ. Արցախյան պատերազմից հետո հայտնվել է հումանիտար ծանր ճգնաժամի մեջ: Ծրագիրը, որն սկզբում ուղղված էր պատերազմից տուժած մարդկանց հրատապ օժանդակություն տրամադրելուն, այսօր աջակցում է նախագծերի, որոնք խթանում են տարածաշրջանի սոցիալական երկարաժամկետ զարգացմանը: Այս բնագավառում աշխատող եւ տեղում օգնության կարիք ունեցող ցանկացած կազմակերպություն կարող է հայտ ներկայացնել:
«Ստեփանակերտում «Ավրորա»-ի գրասենյակ ունենալը վկայում է այն մասին, որ մենք այստեղ ենք երկար ժամանակով: Տասնյակ տեղական եւ միջազգային գործընկերներ են միացել մեր ծրագրին, եւ շատ կարեւոր է, որ այդ նախագծերը տեղ գտնեն գլոբալ համատեքստում ու կապվեն Արցախի ներկա իրավիճակի հետ: Սա պարզապես գրասենյակ չէ, այլ շահագրգիռ կողմերի համար մի տարածք, ուր իրենք կարող են գալ եւ ներկայացնել իրենց փորձը՝ վստահ լինելով, որ ոլորտի բոլոր հումանիտար ջանքերը լավ համակարգված են: Համագործակցության նման բանաձեւը կարող է ոչ միայն օգնել Արցախին, այլեւ ամբողջ աշխարհում օրինակ դառնալ բոլորի համար», - նշել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը:
Հիմնադրամից տեղեկացնում են, որ Արցախի մարդասիրական օգնության ծրագրի մեկնարկից ի վեր «Ավրորա»-ն ավելի քան 900.000.000 ՀՀ դրամ (1․740․000 ԱՄՆ դոլար) է հատկացրել՝ աջակցելու տեղական ու միջազգային 55 գործընկերոջ կողմից իրականացվող 80 նախագծի, այդ թվում՝ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցով անհապաղ մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու Արցախի ժողովրդին: Ավելի քան 130․000 մարդ արդեն իսկ օգտվել է այդ նախագծերից: «ԱՎՐՈՐԱՆ՝ Արցախին» ծրագիրը նաեւ ներառում է աշխարհի առաջատար մարդասերներին տարածաշրջան հրավիրելը․ 2020 թ․ պատերազմից հետո Արցախ են այցելել եզդի ակտիվիստ Միրզա Դինային եւ «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպության հիմնադիր Բեռնարդ Քուշները՝ տեղացիներին օգնելու նոր հնարավորություններ եւ արդյունավետ լուծումներ գտնելու նպատակով:
««Ավրորա»-ն շարունակում է անցում կատարել զարգացման ծրագրերին, եւ այս առումով այստեղ գրասենյակ ունենալը թույլ կտա մեզ համահունչ լինել տեղի բնակչության երկարաժամկետ կարիքներին: Կոչ ենք անում բոլոր կազմակերպություններին, որոնց  նախագծերը բարելավում են տեղահանված ընտանիքների սոցիալ-տնտեսական պայմանները, խթանում են երիտասարդների մասնագիտական հմտությունները, նպաստում են մարդկային կապիտալի զարգացմանը եւ որեւէ այլ ձեւով ապահովում են կայուն փոփոխություններ, դիմեն ծրագրին: Մենք վստահ ենք, որ դա կնպաստի տեղական համայնքների ու մեր հայրենիքի հզորացմանը», - ասել է  «ԱՎՐՈՐԱՆ՝ Արցախին» ծրագրի ղեկավար Նարինե Աղաբալյանը, որն Արցախում «Ավրորա»-ի գրասենյակի պատասխանատուն է:
Ֆինանսական աջակցության կարիք ունեցող կազմակերպությունները կարող են դիմել  «ԱՎՐՈՐԱՆ՝ Արցախին» ծրագրին․ հայտերն ընդունվում են առցանց մինչեւ 2021 թ. օգոստոսի 31-ը:

The Aurora Humanitarian Initiative continues to expand the Aurora for Artsakh program and has launched another call for applications for the projects to join the program.
Aurora Strengthens Presence in Artsakh
STEPANAKERT, AUGUST 19, ARTSAKHPRESS: As humanity observes the World Humanitarian Day, the Initiative is also glad to announce that its new office has been opened in Stepanakert, Artsakh to streamline Aurora’s local humanitarian activities, strengthen its presence in the region, and support Artsakh’s international standing.
Through the Aurora for Artsakh program, the Aurora Humanitarian Initiative helps the people of Artsakh facing a grave humanitarian crisis in the aftermath of the 2020 Artsakh (Nagorno-Karabakh) war. Initially focused on providing urgent aid to the people affected by the war, today the program assists projects that support and facilitate the region’s long-term social development. Any organization in need of assistance on the ground working in this specific field is invited to submit an application.
“Establishing an Aurora office in Stepanakert proves that we are here for the long haul. Dozens of local and international partners have joined our program, and it’s crucial to put those projects in the global context and to link it to the current situation in Artsakh. It’s not just an office; it’s a space for stakeholders to come and share their experiences, making sure all humanitarian efforts in the area are well-coordinated. Such cooperation formula can not only help Artsakh, but become an example for everyone around the world,” noted Ruben Vardanyan, Co-Founder of the Aurora Humanitarian Initiative. Mr. Vardanyan visited the new office earlier this month.
Since the launch of the humanitarian aid program for Artsakh, Aurora has already allocated almost $1,740,000 to support 80 projects in Artsakh implemented by 55 local and international partners and to provide urgent humanitarian assistance to the people of Artsakh through the Hayastan All Armenian Fund. More than 130,000 people have already benefitted from the program. The Aurora for Artsakh program also includes bringing the world leading humanitarians like Yazidi activist Mirza Dinnayi and Founder of Médecins Sans FrontièresBernard Kouchner to the region to find new opportunities to help the local people and to ensure effective solutions on the ground.
“Aurora continues to make the shift to focusing on development projects, and this new office will allow us to remain in tune with the long-term needs of the local population. We encourage all organizations with projects that improve the socio-economic conditions of the displaced families, foster the youth’s professional skills, promote the development of human capital, and otherwise bring about sustainable change to apply for participation in the program. We are positive this will contribute to the empowerment of local communities and our homeland,” said Head of the Aurora for Artsakh program Narine Aghabalyan who is in charge of the new office.
Applications from the projects requiring financial support and interested in participating in the Aurora for Artsakh program are accepted online till August 31, 2021. A filled in application form (in English or Armenian) should be e-mailed to n.aghabalyan@auroraprize.com. Potential partners must meet the criteria noted above.
* * *
About the Aurora Humanitarian Initiative
The Aurora Humanitarian Initiative is a foundation that seeks to address on-the-ground humanitarian challenges around the world with the focus on helping the most destitute. Its mission is rooted in the Armenian history as the Initiative was founded on behalf of the survivors of the Armenian Genocide and in gratitude to their saviors and strives to transform this experience into a global movement.
All Aurora’s activities are based on the universal concept of Gratitude in Action. It implies that countless people around the world who have received aid in time of crisis can best express their gratitude by offering similar assistance to someone else. By involving Aurora supporters around the world, this will become a global endeavor that will snowball to expand the circle of saviors and most importantly – the number of those saved.
Addressing urgent humanitarian challenges, the Initiative provides a second chance to those who need it the most. True to its vision – “We believe that even in the darkest times, a brighter future is in the hands of those who are committed to giving others help and hope” – Aurora welcomes all who embrace this philosophy.