Հակամարտությունը կարգավորված չէ, քանի որ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը դեռևս լուծված չէ. Լին Թրեյսի
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին կարծում է, որ Լեռնային Ղարաբաղում վերջին պատերազմի հետևանքները հաղթահարված չեն, իսկ հակամարտությունը կարգավորված չէ, քանի որ դեռևս լուծված չէ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Մենք աշխատելու ենք որպես Մինսկի խմբի  համանախագահ՝ այդ դիրքերից ձգտելով իրավիճակի դեէսկալացիայի, միջադեպերի վերացման, որպեսզի հնարավոր լինի դիտարկել մնացյալ հարցերը՝ պատերազմի հետևանքների և մյուս խնդիրների վերջնական կարգավորումը»,- Սյունիքի մարզում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Լին Թրեյսին:
Անդրադառնալով անվտանգության և սահմանային միջադեպերի հետ կապված հարցերին՝ Թրեյսին նշեց, որ դրանց հետ կապված իր կարծիքը հայտնել է, մի քանի անգամ էլ դիրքորոշումներ են հնչել նաև ԱՄՆ պետքարտուղարությունից. «Թերևս գիտեք, որ ես հուլիսին այցելեցի Գեղարքունիքի մարզի սահմանային հատվածներից մեկը, որտեղ միջադեպեր էին գրանցվում, և ուզում եմ  հստակ նշել, որ մենք կոչ ենք անում իրավիճակի դեէսկալացիայի և որ հնարավորինս արագ վերջ տրվի բռնություններին»,- նշեց Լին Թրեյսին:
Դեսպանը ընդգծեց, որ այս խնդիրների լուծումը անչափ կարևոր է հատկապես այն պատճառով, որ քաղաքացիական անձինք հայտնվում են հակամարտության մեջտեղում և նրանց անվտանգությունն ու ապահովություն է վտանգվում, ուստի, այս ամենը հաշվի առնելով, այդ հարցերի լուծումը հրատապություն է ձեռք բերում:

Conflict hasn’t been resolved because status of Nagorno Karabakh remains to be decided – US Ambassador
US Ambassador to Armenia Lynne Tracy says the consequences of the recent war in Nagorno Karabakh have not been overcome, the conflict has not been resolved because the status of Nagorno Karabakh remains to be decided.
STEPANAKERT, AUGUST 23, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS“We will continue to work through our position as an OSCE Minsk Group Co-Chair to work towards that goal of bringing down violence, of de-escalation so that we can get to some of the other very critical issues that need to be discussed”, she told reporters in Syunik province.
Commenting on security issues and border incidents, the Ambassador said she has already spoken on these issues, as well as the State Department has also spoken from Washington on these issues on several occasions. “I think you may also know that in July I visited Gegharkunik and one of these border areas where there have been tensions and violence. Let me just make very clear: we are calling for de-escalation and a separation of forces to try to bring down the violence”, the Ambassador said.
The US Ambassador noted that the solution of these issues is very important because civilians appear in the middle of the conflict and are being affected in terms of their safety and security in their own homes. “This is why there is such urgency in addressing these issues”, she added.