Թալիբները հայտարարել են, որ չեն թիրախավորելու Գանիին
Աֆղանստանի արմատական ​​«Թալիբան» շարժումը համաներում է տարածել Աֆղանստանի կառավարության բոլոր պաշտոնյաների, այդ թվում` նախագահ Աշրաֆ Գանիի վրա` վստահեցնելով, որ նրանք կարող են վերադառնալ եւ ապրել Աֆղանստանում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին Պակիստանի Geo TV հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել է «Թալիբան» շարժման բարձրաստիճան առաջնորդ Խալիլ ուռ-Ռահման Հաքանին, փոխանցում է News.am-ը:
Հաքանիի խոսքով` թալիբների եւ տապալված նախագահ Աշրաֆ Գանիի, փոխնախագահ Ամրուլահ Սալեհի եւ ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Համդուլլահ Մոհիբի միջեւ «թշնամանք» չկա: «Մեր կողմը ներում է բոլորին` գեներալից (որը պայքարում էր մեր դեմ) մինչեւ հասարակ մարդ», - երկուշաբթի օրը Հաքանիի խոսքերը մեջբերում է հեռուստաալիքը:
Նա նաեւ կոչ է արել երկրից փախած աֆղաններին չանել դա` հավելելով, որ այն քարոզչությունը, ըստ որի թալիբները վրեժխնդիր կլինեն իրենցից, «տարածում են թշնամիները»: Հաքանին խոստանում է, որ երկրում ապրող բոլոր ազգությունները կարող են իրենց հանգիստ զգալ: «Տաջիկները, բելուջները, հազարիներն ու փուշթունները` բոլորը մեր եղբայրներն են»,- վստահեցրել է նա:
Այնուամենայնիվ, ինչպես նշում են պակիստանյան լրատվամիջոցները, Աֆղանստանից հեռանալ ցանկացողների թիվը դեռ շատ մեծ է: Այդ թվում, ըստ Պակիստանի իշխանությունների, Աֆղանստանում է մնում Պակիստանի մոտ 800 քաղաքացի, ովքեր մտադիր են լքել այդ երկիրը:
«Թալիբան» շարժման գրոհայիններն օգոստոսի 15-ին առանց մարտական ​​գործողությունների մտան Քաբուլ եւ մի քանի ժամվա ընթացքում լիակատար վերահսկողություն հաստատեցին քաղաքրի վրա: Աֆղանստանի նախագահ Աշրաֆ Գանին հայտարարեց, որ հեռանում է երկրից՝ արյունահեղությունը կանխելու համար: Շատ երկրներ տարհանում են իրենց քաղաքացիներին եւ դեսպանատան աշխատակիցներին: Տարբեր գնահատականներով` Աֆղանստանի տարբեր քաղաքներում մնում է մոտ 1000 հնդիկ:

Taliban pledges not to persecute Ghani, saying he can return to Afghanistan
The Taliban (outlawed in Russia) has issued a blanket amnesty to all Afghan government officials, including President Ashraf Ghani, pledging that they can return to and live in Afghanistan, senior Taliban leader Khalil Ur-Rahman Haqqani said in an interview with Pakistan’s Geo TV, Tass informs.
STEPANAKERT, AUGUST 23, ARTSAKHPRESS: According to him, "there’s no enmity" between Talibs and deposed President Ashraf Ghani, Vice President Amrullah Saleh and National Security Advisor Hamdullah Mohib. "We forgive everyone from our end; from the general [who fought in the war against us] to the common man," the TV channel quoted him as saying on Monday.
He also called on Afghans fleeing the country to stay, adding that the propaganda claiming that the Taliban will seek revenge against them "is disseminated by enemies." The Taliban official vows that all ethnicities of Afghanistan can feel safe in the country. "Tajiks, Balochs, Hazaras and Pashtuns are all our brothers," he pointed out.
Nevertheless, Pakistani media outlets underline that there are still many people seeking to escape Afghanistan. Moreover, there are around 800 Pakistanis in Afghanistan who want to leave the country.
After the US announced it was withdrawing troops from Afghanistan and wrapping up its military operation, the Taliban launched a rapid offensive on government forces, entering Kabul without a fight on August 15. President Ashraf Ghani fled the country. Western countries are evacuating their nationals and embassy staffers.