Թալիբները հայտարարել են, որ չեն թիրախավորելու Գանիին
Աֆղանստանի արմատական ​​«Թալիբան» շարժումը համաներում է տարածել Աֆղանստանի կառավարության բոլոր պաշտոնյաների, այդ թվում` նախագահ Աշրաֆ Գանիի վրա` վստահեցնելով, որ նրանք կարող են վերադառնալ եւ ապրել Աֆղանստանում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին Պակիստանի Geo TV հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել է «Թալիբան» շարժման բարձրաստիճան առաջնորդ Խալիլ ուռ-Ռահման Հաքանին, փոխանցում է News.am-ը:
Հաքանիի խոսքով` թալիբների եւ տապալված նախագահ Աշրաֆ Գանիի, փոխնախագահ Ամրուլահ Սալեհի եւ ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Համդուլլահ Մոհիբի միջեւ «թշնամանք» չկա: «Մեր կողմը ներում է բոլորին` գեներալից (որը պայքարում էր մեր դեմ) մինչեւ հասարակ մարդ», - երկուշաբթի օրը Հաքանիի խոսքերը մեջբերում է հեռուստաալիքը:
Նա նաեւ կոչ է արել երկրից փախած աֆղաններին չանել դա` հավելելով, որ այն քարոզչությունը, ըստ որի թալիբները վրեժխնդիր կլինեն իրենցից, «տարածում են թշնամիները»: Հաքանին խոստանում է, որ երկրում ապրող բոլոր ազգությունները կարող են իրենց հանգիստ զգալ: «Տաջիկները, բելուջները, հազարիներն ու փուշթունները` բոլորը մեր եղբայրներն են»,- վստահեցրել է նա:
Այնուամենայնիվ, ինչպես նշում են պակիստանյան լրատվամիջոցները, Աֆղանստանից հեռանալ ցանկացողների թիվը դեռ շատ մեծ է: Այդ թվում, ըստ Պակիստանի իշխանությունների, Աֆղանստանում է մնում Պակիստանի մոտ 800 քաղաքացի, ովքեր մտադիր են լքել այդ երկիրը:
«Թալիբան» շարժման գրոհայիններն օգոստոսի 15-ին առանց մարտական ​​գործողությունների մտան Քաբուլ եւ մի քանի ժամվա ընթացքում լիակատար վերահսկողություն հաստատեցին քաղաքրի վրա: Աֆղանստանի նախագահ Աշրաֆ Գանին հայտարարեց, որ հեռանում է երկրից՝ արյունահեղությունը կանխելու համար: Շատ երկրներ տարհանում են իրենց քաղաքացիներին եւ դեսպանատան աշխատակիցներին: Տարբեր գնահատականներով` Աֆղանստանի տարբեր քաղաքներում մնում է մոտ 1000 հնդիկ:

Талибы заявили, что не будут преследовать Гани
Радикальное афганское движение «Талибан» распространило амнистию на всех чиновников афганского правительства, в том числе на президента Ашрафа Гани, заверив, что они могут вернуться и жить в Афганистане.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 августа, АРЦАХПРЕСС- Об этом заявил высокопоставленный лидер талибов Халил ур-Рахман Хаккани в интервью пакистанскому телеканалу Geo TV, передает ТАСС
По словам Хаккани, между талибами и свергнутыми президентом Ашрафом Гани, вице-президентом Амруллой Салехом и советником по национальной безопасности Хамдуллой Мохибом «нет вражды». «Наша сторона прощает всех, от генерала [воевавшего против нас] до простого человека», - приводит в понедельник телеканал слова Хаккани.
Он также призвал бегущих из страны афганцев не делать этого, добавив, что пропаганду о том, что талибы будут им мстить, «распространяют враги». Хаккани обещает, что все живущие в стране национальности могут чувствовать себя спокойно. «Таджики, белуджи, хазарейцы и пуштуны - все наши братья», - заверил он.
Тем не менее, как отмечают пакистанские СМИ, количество желающих покинуть Афганистан по-прежнему очень высоко. В том числе, по данным пакистанских властей, в Афганистане остаются порядка 800 пакистанских граждан, которые намерены покинуть эту страну.
Боевики движения «Талибан» 15 августа без боя вошли в Кабул и в течение нескольких часов установили полный контроль над городом. Президент Афганистана Ашраф Гани сообщил, что покидает страну, чтобы не допустить кровопролития. Многие страны эвакуируют своих граждан и сотрудников посольств. По разным оценкам, в Афганистане в разных городах остаются порядка 1 тыс. индийцев.