Մուշկապատցիները խճապատել են ներհամայնքային ճանապարհները, գյուղը գազաֆիկացման կարիք ունի. համայնքապետ
ԱՀ Մարտունու շրջանի Մուշկապատ համայնքն ունի 270 բնակիչ. պատերազմից հետո բոլորն էլ վերադարձել են հայրենի եզերք:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, օգոստոսի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Մուշկապատի համայնքապետ Ռուբեն Մուսայելյանը:
«Գյուղում վերաբնակեցվել է 1 ընտանիք Շուշիից: Մեկ տուն արդեն վերանորոգվել է, երկուսի բարեկարգման աշխատանքներն էլ ընթացքի մեջ են, որպեսզի տրամադրենք տեղահանված ընտանիքներին: Դպրոցն ունի 43 աշակերտ, որը վերաբացվել է դեկտեմբեր ամսից: Մանկապարտեզ չունենք. բայց մանկապարտեզի ենթակա 35 սան ունենք:
Համայնքում գործում են համայնքային կենտրոն, բուժկետ, 160 նստատեղ ունեցող ակումբ, գրադարան, որը համալրված է անհրաժեշտ գրականությամբ. հանդիսությունների սրահ չունենք: Գյուղում է գտնվում 17-րդ դարի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին, որը պետական միջոցներով և բարերարի աջակցությամբ վերանորոգվել է 2017 թվականին: Գյուղամիջյան ճանապարհները մեր ունեցած միջոցներով խճապատել ենք, բայց երբ սելավները սկսվեն , տեղաշարժվելն անհնար կլինի:
Ամառային շրջանում ունենք ջրի խնդիր. 6-րդ օրն է՝ ջուր չունենք, եղածի դեպքում էլ օրական կես ժամով ենք ջուր ստանում։ Գյուղը ապահովված է էլեկտրաէներգիայով, գազաֆիկացված չէ, սակայն անհրաժեշտությունը զգացվում է»,- նշեց Ռ. Մուսայելյանը։
Նա ցավով տեղեկացրեց, որ պատերազմի ընթացքում գյուղը տվել է 2 զոհ. 4 համագյուղացիներ էլ վիրավորվել են: Խոսելով գյուղացիների զբաղվածության և նրանց ապագա ծրագրերի մասին՝ մեր զրուցակիցը նշել է, որ բնակչության մեծ մասը զբաղվում է անասնապահությամբ, գյուղատնտեսությամբ ու հողագործությամբ, ոմանք էլ զբաղվում են մեղվաբուծությամբ. գյուղում կա 100 մեղվաընտանիք:

Внутриобщинные дороги села Мушкапат вымощены, село нуждается в газификации: Глава общины
В общине Мушкапат Мартунинского района Арцаха проживает 270 человек. После войны все вернулись на родину.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 августа, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом  "Арцахпресс" заявил глава общины Мушкапат Рубен Мусаелян.
«Одна семья из Шуши была переселена в село. Один дом уже отремонтирован, в двух домах ведутся ремонтные работы, чтобы предоставить их семьям вынужденных переселенцев. В школе учатся 43 ученика, она возобновила работу с декабря. У нас нет детского сада, но у нас 35 воспитанников, которым нужно посещать детский сад.
В общине есть общественный центр, медпункт, клуб на 160 мест, библиотека, оснащенная необходимой литературой. У нас нет зала для торжеств. В селе находится церковь Сурб Аствацацин 17 века, которая была отремонтирована в 2017 году. Межсельские дороги были вымощены на имеющиеся у нас средства, но когда начнутся сильные дожди, двигаться будет невозможно.
Летом у нас проблемы с водой. Шестой день, воды нет, а если есть, то полчаса в день получаем. Село обеспечено электричеством, оно не газифицировано, но потребность ощущается», - сказал Р. Мусаелян.
Он с болью сообщил, что во время войны из села погибли 2 человека,  4 получили ранения. Говоря о занятости сельчан и их планах на будущее, наш собеседник отметил, что большая часть населения занимается животноводством, сельским хозяйством и земледелием, а часть занимается пчеловодством. В селе 100 пчелиных семей.