Մուշկապատցիները խճապատել են ներհամայնքային ճանապարհները, գյուղը գազաֆիկացման կարիք ունի. համայնքապետ
ԱՀ Մարտունու շրջանի Մուշկապատ համայնքն ունի 270 բնակիչ. պատերազմից հետո բոլորն էլ վերադարձել են հայրենի եզերք:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, օգոստոսի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Մուշկապատի համայնքապետ Ռուբեն Մուսայելյանը:
«Գյուղում վերաբնակեցվել է 1 ընտանիք Շուշիից: Մեկ տուն արդեն վերանորոգվել է, երկուսի բարեկարգման աշխատանքներն էլ ընթացքի մեջ են, որպեսզի տրամադրենք տեղահանված ընտանիքներին: Դպրոցն ունի 43 աշակերտ, որը վերաբացվել է դեկտեմբեր ամսից: Մանկապարտեզ չունենք. բայց մանկապարտեզի ենթակա 35 սան ունենք:
Համայնքում գործում են համայնքային կենտրոն, բուժկետ, 160 նստատեղ ունեցող ակումբ, գրադարան, որը համալրված է անհրաժեշտ գրականությամբ. հանդիսությունների սրահ չունենք: Գյուղում է գտնվում 17-րդ դարի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին, որը պետական միջոցներով և բարերարի աջակցությամբ վերանորոգվել է 2017 թվականին: Գյուղամիջյան ճանապարհները մեր ունեցած միջոցներով խճապատել ենք, բայց երբ սելավները սկսվեն , տեղաշարժվելն անհնար կլինի:
Ամառային շրջանում ունենք ջրի խնդիր. 6-րդ օրն է՝ ջուր չունենք, եղածի դեպքում էլ օրական կես ժամով ենք ջուր ստանում։ Գյուղը ապահովված է էլեկտրաէներգիայով, գազաֆիկացված չէ, սակայն անհրաժեշտությունը զգացվում է»,- նշեց Ռ. Մուսայելյանը։
Նա ցավով տեղեկացրեց, որ պատերազմի ընթացքում գյուղը տվել է 2 զոհ. 4 համագյուղացիներ էլ վիրավորվել են: Խոսելով գյուղացիների զբաղվածության և նրանց ապագա ծրագրերի մասին՝ մեր զրուցակիցը նշել է, որ բնակչության մեծ մասը զբաղվում է անասնապահությամբ, գյուղատնտեսությամբ ու հողագործությամբ, ոմանք էլ զբաղվում են մեղվաբուծությամբ. գյուղում կա 100 մեղվաընտանիք:

The community of Mushkapat of Artsakh’s Martuni region has 270 residents. After the war, all the residents have returned to the village.
Residents of Mushkapat paved the inter-community roads. The village needs gasification. Head of Community
STEPANAKERT, AUGUST 23, ARTSAKHPRESS: The community of Mushkapat of Artsakh’s Martuni region has 270 residents. After the war, all the residents have returned to the village.
The head of the community, Ruben Musayelyan, told "Artsakhpress” and noted:
"One family from Shushi has resettled in the village. The school has reopened since December. We do not have a kindergarten, but we have 35 pre-school children.
We have a community center, an aid station, a 160-seat club and a library. We do not have a ceremony hall. 17th century Surb Astvatsatsin Church is in the village, which was renovated in 2017 with the support of a benefactor and with state funds. The inter-community roads have been paved with the funds we have, but when the heavy rains start, it will be impossible to move.
We have a water problem supply in summer. The village is provided with electricity, it is not gasified, but the need is felt," said Ruben Musayelyan.
The head of the community noted with regret that during the recent battles for the defense of the homeland 2 of their fellow-villagers have fallen and 4 of them have been injured.