Չնայած խնդիրներին՝ Մյուրիշենը սիրով է ընդունում տեղահանված ընտանիքներին. համայնքապետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, օգոստոսի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Մյուրիշենի համայնքապետ Բորիկ Մեժլումյանը:
«Համայնքում վերաբնակեցվել է 6 ընտանիք Վազգենաշենից: Բոլորին սիրով ենք ընդունել։ Ունենք մի քանի տուն, որոնք ևս կարող ենք տրամադրել տեղահանված այլ ընտանիքների,սակայն դրանք դեռևս վերանորոգված չեն։ Դպրոցն ունի 17 աշակերտ։ Վերաբացվել է անցած տարվա դեկտեմբեր ամսից. շենքը վթարային է: Մանկապարտեզ չունենք. գյուղում մանկապարտեզի ենթակա երեխա չկա: Համայնքում գործում են համայնքային կենտրոն, բուժկետ, ակումբ, հանդիսությունների սրահ, որոնց շենքերը ևս վթարային վիճակում են: Գյուղում է գտնվում Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին: Գյուղամիջյան ճանապարհը գտնվում է բարվոք վիճակում: Ամառային շրջանում ունենք ջրի խնդիր. 6-րդ օրն է՝ ջուր չունենք, եղածի դեպքում էլ օրական կես ժամով ենք ջուր ստանում։ Գյուղը ապահովված է էլեկտրաէներգիայով, գազաֆիկացված չէ »,- նշեց Բ. Մեժլումյանը։
Նա ցավով տեղեկացրեց, որ պատերազմի ընթացքում գյուղը տվել է 1 զոհ. 4 համագյուղացիներ էլ վիրավորվել են:
Խոսելով գյուղացիների զբաղվածության և նրանց ապագա ծրագրերի մասին՝ մեր զրուցակիցը նշել է, որ բնակչության մեծ մասը հիմնականում զբաղվում է անասնապահությամբ, գյուղատնտեսությամբ ու հողագործությամբ:

The community of Myurishen of Artsakh’s Martuni region has 162 inhabitants. After the war all the residents have returned. The mayor of the community Borik Mezhlumyan told "Artsakhpress".
Despite the problems, Myurishen welcomes the displaced families. Head of Community
STEPANAKERT, AUGUST 23, ARTSAKHPRESS: "6 families from Vazgenashen have resettled in the community. We have several houses that we can provide to other displaced families, but they have not been renovated yet. The school has 17 students. It reopened in December last year. The building needs repairing. We do not have a kindergarten. And there are no pre-school children in the village.
There is a community center, an aid station, a club, a ceremony hall in the community, the buildings of which are in a state of emergency. Surb Astvatsatsin Church is located in the village. The village road is in good condition. We have a water problem supply in summer. The village is provided with electricity; it is not gasified," said B. Mezhlumyan.
The head of the community noted with regret that during the recent battles for the defense of the homeland 1 of their fellow-villagers have fallen and 4 of them have been injured.
Speaking about the employment of the villagers, he noted that the majority of them are engaged in cattle breeding and agriculture.