«Արցախկաթ»-ը հումքի պակաս ունի. արտադրամասի գործունեությունը ներկայացնում է տնօրենը (լուսանկարներ)
«Արցախկաթ» ընկերությունն իր գործունեությունը չի դադարեցրել նույնիսկ պատերազմի օրերին, աշխատուժի պակաս չունի. պատերազմից հետո էլ բոլոր աշխատողները մեկ մարդու պես վերադարձել ու շարունակում են իրենց գործը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, օգոստոսի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «ԱՐՑԱԽԿԱԹ» ՓԲԸ տնօրեն Արմո Հակոբյանի խոսքով՝ կաթ վերամշակող ընկերությունը, սակայն, հումքի պակաս ունի, և այդ խնդիրը դեռ ամբողջությամբ լուծված չէ:
«Քանի որ Արցախի արոտավայրերի, վարելահողերի մեծ մասը թշնամու հսկողության տակ է գտնվում, առաջացել է կերի հետ կապված խնդիր։ Խիստ կրճատվել է նաև կովերի գլխաքանակը: Ելնելով դրանից՝ մեր արտադրամասի կաթի մթերման ծավալները համարյա 50%-ով նվազեցին, ինչը հանգեցրեց կաթնամթերքի գնի բարձրացմանը: Սակայն մենք ելք գտանք այդ վիճակից. Գորիսի շրջանում ներկա դրությամբ կաթի մթերման 2 կետ ունենք ու կաթը ներմուծում ենք այնտեղից», - «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Ա. Հակոբյանը:
Մեր զրուցակցի տեղեկացմամբ՝ ներկա դրությամբ մտադիր են նոր սարքավորումներ ձեռք բերել, որպեսզի արտադրամասը կարողանա լիարժեք աշխատել:
«Եթե կարողանանք կաթի խնդիրը լուծել, նոյեմբերի 1-ից կաթնամթերք կունենանք նաև Երևանյան շուկայում: Մեր արտադրանքը սպառվում է Արցախի Հանրապետությունում, վաճառվում է նաև Մեղրիում և Կապանում: Մեր արտադրամասը կաթնամթերքով ապահովում է ԱՀ Պաշտպանության բանակին, ռուսական խաղաղապահ զորակազմին, Արցախի դպրոցներին, հիվանդանոցներին, մանկապարտեզներին», - հավելեց Ա. Հակոբյանը:

«Арцахкату» не хватает сырья: Директор представляет деятельность компании (фото)
Компания «Арцахкат» не прекращала свою деятельность даже во время войны, у нее нет недостатка в рабочей силе. После войны все рабочие вернулись как один человек и продолжили свою работу.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 августа, АРЦАХПРЕСС- По словам директора ЗАО "АРЦАХКАТ" Армо Акопяна, однако предприятию по переработке молока не хватает сырья, и эта проблема полностью не решена.
«Поскольку большая часть пастбищ и пахотных земель Арцаха находится под контролем врага, возникла проблема, связанная с фуражом. Резко сократилось поголовье коров. Исходя из этого, объемы заготовки молока нашей фабрикой снизились почти на 50%, что привело к удорожанию молочной продукции. Но мы нашли выход из этой ситуации. В настоящее время у нас есть 2 молочных пункта в Горисском районе, и мы импортируем молоко оттуда», - сказал в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» А. Акопян.
По словам нашего собеседника, в настоящее время они намерены закупить новое оборудование, чтобы цех заработал полноценно.
«Если мы сможем решить проблему молока, с 1 ноября у нас будут молочные продукты на ереванском рынке. Наши продукты потребляются в Республике Арцах, продаются в Мегри и Капане. Наш завод поставляет молочные продукты для Армии обороны Арцаха, российских миротворческих сил, арцахских школ, больниц, детских садов», - добавил А. Акопян.