Աֆղանստանի հարցով G20-ի արտակարգ գագաթաժողովը սեպտեմբերին կանցկացվի
G20-ի արտակարգ գագաթաժողովը՝ նվիրված Աֆղանստանի ճգնաժամային իրավիճակին, որտեղ արմատական «Թալիբանը» գրավել է իշխանությունը, պետք է տեղի ունենա այս տարվա սեպտեմբերին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնում է իտալական Il Giornale թերթը, փոխանցում է news.am-ը։
Հանդիպումը կկայանա ամսվա առաջին կամ երրորդ շաբաթվա ընթացքում, որպեսզի չհամընկնի ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի 76-րդ նստաշրջանի հետ, որը նույնպես նախատեսվում է անցկացնել սեպտեմբերին՝ Նյու Յորքում: Դեռևս որոշված չէ՝ արդյոք G20-ի գագաթաժողովը Հռոմում կկայանա, թե տեսակոնֆերանսի ռեժիմով, նշում է Il Giornale- ն:
Իտալիան ներկայումս նախագահում է G20-ում: Օգոստոսի 19-ին հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Լուիջի Դի Մայոն հայտարարել էր Աֆղանստանին նվիրված գագաթաժողովի նախապատրաստման մասին:

Special G20 summit on Afghanistan to be held in September
The G20 special summit, dedicated to the crisis situation in Afghanistan, where power has seized the radical Taliban, is due to take place in September this year, news.am informs.
STEPANAKERT, AUGUST 24, ARTSAKHPRESSThe meeting will take place in the first or third week of the month so as not to overlap with the 76th session of the UN General Assembly, which is also scheduled to take place in September in New York. It has not yet been decided whether the G20 summit will be held in person in Rome or via videoconference, Il Giornale points out.
Italy currently holds the G20 Presidency. On August 19, Foreign Minister Luigi Di Maio announced the preparations for the summit dedicated to Afghanistan.