Ադրբեջանի զինված ծառայողները քիչ առաջ փակել են նաև Գորիսից Որոտան տանող ճանապարհը. Արման Թաթոյան
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հայտնում է, որ ադրբեջանցի զինծառայողները քիչ առաջ փակել են նաև ՀՀ Սյունիքի մարզի Գորիսից Որոտան տանող ճանապարհը):
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, օգոստոսի 26, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Արման Թաթոյանը նշել է, որ այս փաստը հաստատվել է Մարդու իրավունքների պաշտպանին ներկայացվող ահազանգերի ստուգմամբ:
«Սա միջպետական ճանապարհ է, որն ապահովում է ՀՀ քաղաքացիական բնակչության բնականոն տեղաշարժը և ուղիղ կապված է մարդկանց բնականոն կյանքի հետ:
Ադրբեջանական զինված ծառայողների այս հանցավոր արարքները խախտում են մարդկանց ազատ տեղաշարժի իրավունքը և ամբողջությամբ խաթարել են մարդկանց բնականոն կյանքը: Ինքնին նրանց ներկայությունն այդ ճանապարհներին մարդկանց կյանքի իրավունքի և միջազգայնորեն երաշխավորված մյուս կենսական իրավունքների խախտում է», - նշված է Արման Թաթոյանի հայտարարության մեջ:
Թաթոյանը հավելել է, որ Կապան համայնքի Դավիթ Բեկ գյուղին մոտ (Շուռնուխ-Կարմրաքար հատված) միջպետական ճանապարհը ադրբեջանական զինված ծառայողների կողմից երեկ գիշերը 23:00-ի սահմաններում փակելուց հետո այս հատվածով նույնպես մարդկանց տեղաշարժը դադարեցված է:

Недавно азербайджанские военнослужащие перекрыли также дорогу, ведущую из Гориса в Воротан: Арман Татоян
Защитник прав человека Армении Арман Татоян сообщает, что недавно азербайджанские военнослужащие перекрыли дорогу, ведущую из Гориса Сюникской области Армении в Воротан.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 августа, АРЦАХПРЕСС- Арман Татоян отметил, что данный факт подтвержден проверкой предупреждений, представленных Защитнику прав человека.
«Это межгосударственная дорога, которая обеспечивает нормальное передвижение гражданского населения Армении, напрямую связана с нормальной жизнью людей.
Эти преступные действия вооруженных сил Азербайджана нарушают право людей на свободное передвижение и полностью нарушают нормальную жизнь людей. Само их присутствие на этих дорогах является нарушением права на жизнь и других жизненно важных прав, гарантированных международным сообществом», - говорится в заявлении Армана Татояна.
Татоян добавил, что после закрытия межгосударственной дороги возле села Давид-Бек в Капанской общине (участок Шурнух-Кармракар) азербайджанскими вооруженными силами около 23:00 минувшей ночью движение людей на этом участке также было остановлено.