Արմատներով արցախցի մանկաբույժը բարեգործական առաքելությամբ Ստեփանակերտում է
Արմատներով ստեփանակերտցի մոսկվաբնակ գաստրոէնտերոլոգ Գոհար Մովսիսյանը "Արևիկ" մանկական բուժմիավորումում այս օրերին անց է կացնում անվճար հետազոտություններ և խորհրդատվություն:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 31 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։«Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ օրական կատարվում է 20-30 հետազոտություն և խորհրդատվություն:
«Արցախյան առաջին ազատամարտի ժամանակ ցավով ստիպված էի լքել հայրենիքս: Եկար տարիներ է՝ ապրում եմ Ռուսաստանի Դաշնությունում: Սովորել եմ Մոսկվայի Սեչենովի անվան առաջին պետական բժշկական համալսարանում:
Ներկա պահին աշխատում եմ գաստրոէնտերոլոգիայի բաժանմունքի լյարդաբանական խմբում՝ ստամոքսաաղիքային խնդիրներ ունեցող երեխաների հետ: Առաջին անգամ չէ, որ բարեգործական հիմունքներով այց եմ կատարում Արցախ: Երիտասարդ բժիշկների կազմով տարիներ առաջ եղել ենք այստեղ: Ցակացա շարունակել բարեգործական ակցիան, քանի որ շատ եմ սիրում իմ հայրենիքը և իմ հարազատ Ստեփանակերտը:
Կարծում եմ, որ բավարար գիտելիքներ ունեմ, որպեսզի կարողանամ օգնել իմ հայրենակիցներին: Իմ այցը չի սահմանափակվում գաստրոէնտերոլոգիկ հետազոտություններով: Ինձ մոտ գալիս են երեխաներ տարբեր խնդիրներով, վարակիչ տարբեր հիվանդություններով, կույրաղիքի վիրահատություն տարած և տարբեր վնասվածքներով: Ունեցա աղիքային հիվանդություն ունեցող երեխա, որին «ցելյակի» հիվանդության ախտորոշմամբ ուղարկեցինք Երևան՝ այնտեղ բուժվելու համար»,- նշեց Գ. Մովսիսյանը:
Մեր զրուցակիցը տեղեկացրեց, որ, Արցախում իրավիճակը կարգավորվելուն պես, կվերադառնա և կսկսի աշխատել Ստեփանակերտում: «Ցանկություն ունեմ մեկնելու Արցախի շրջաններ՝ այնտեղ ևս հետազոտություն և խորհրդատվություն անցկացնելու նպատակով: Քանի որ գյուղի երիտասարդ մայրիկները չունեն փորձ, կցանկանայի նրանց ինչ-որ բան սովորեցնել: Ուզում եմ բաց դռների օր հայտարարել ծնողների հետ և նրանց երեխաների խնդիրները միասին քննարկել»,- հավելել է մեր զրուցակիցը:

Педиатр корнями из Арцаха находится в Степанакерте с благотворительной миссией
Гоар Мовсисян, московский гастроэнтеролог корнями из Степанакерта, в настоящее время проводит бесплатные обследования и консультации в Детском медицинском объединении «Аревик».
СТЕПАНАКЕРТ, 31 августа, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", ежедневно проводится 20-30 обследований и консультаций.
«Во время первой освободительной войны Арцаха мне пришлось с болью покинуть родину. Я много лет живу в Российской Федерации. Я училась в Первом Московском государственном медицинском университете имени И.М. Сеченова.
Բնութագրությունը հասանալի չէВ настоящее время я работаю в гепатологической группе гастроэнтерологического отделения  с детьми с проблемами желудочно-кишечного тракта. Я не первый раз приезжаю в Арцах с благотворительностью. Мы были здесь много лет назад с командой молодых врачей. Я хотела продолжить благотворительную акцию, потому что люблю свою Родину, родной Степанакерт.
Думаю, у меня достаточно знаний, чтобы помочь своим соотечественникам. Мой визит не ограничивается гастроэнтерологическими обследованиями. Ко мне приходят дети с разными проблемами, разными инфекционными заболеваниями, разными травмами. Ко мне обратился ребенок с кишечным заболеванием, которого мы отправили в Ереван на лечение с диагнозом целиакия», - отметила Г. Мовсисян.
Наша собеседница сообщила, что, как только ситуация в Арцахе будет стабильной, она вернется и начнет работать в Степанакерте. «Я хочу поехать в районы Арцаха, чтобы провести там  исследования и консультации. Поскольку у молодых мам в селе нет опыта, я бы хотела их чему-то научить. Я хочу объявить день открытых дверей с родителями и вместе обсудить проблемы их детей », - добавила наша собеседница.