«Պիտի ապրենք».Ստեփանակերտում Արցախի անկախության հռչակման 30֊ամյակին նվիրված միջոցառում է կազմակերպվել
Նախօրեին Ստեփանակերտի Մշակույթի և երիտասարդության պալատում կայացել է «Պիտի ապրենք» խորագիրը կրող միջոցառում՝ նվիրված Արցախի Հանրապետության հռչակման 30-ամյակին։
«Պիտի ապրենք».Ստեփանակերտում  Արցախի անկախության հռչակման 30֊ամյակին նվիրված միջոցառում է կազմակերպվել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։«Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ միջոցառումը կազմակերպել էր Ստեփանակերտի մանկապատանեկան ստեղծագործական կենտրոնը։ «Միջոցառման գաղափարը ծնվել էր պատերազմից անմիջապես հետո։
Մոտ 4-5 ամիս աշխատել ենք այս միջոցառման կայացման համար։ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմի օրերին Աիդա Գյանջումյանի «Պիտի ապրենք» չափածո խոսքի հիման վրա կոմպոզիտոր Էդգար Գյանջումյանը ստեղծեց համանուն երգը։ Հայաստանի Հանրապետություն տեղափոխված երեխաներն այդ երգով հայտարարեցին, որ Արցախից դուրս գտնվելը ժամանակավոր է, և իրենք պետք է վերադառնան հայրենիք՝ ապրելու և ստեղծագործելու իրենց Արցախում։
Վերադառնալուն պես՝ երեխաներն արագ անցան սովորական առօրյայի։ Կարճ ժամանակում ծնվեցին նոր երգեր ու բանաստեղծություններ, նոր նկարներ ու պարեր։ Բեմադրվեց կենտրոնի պարուսույց Կարեն Դանիելյանի «Վալս»-ը, որի փորձերը սկսել էին պատերազմից առաջ։ Պարի խմբի առաջնաելույթը վերադարձի և ապրելու կոչ էր անհայտ կորածներին, որոնցից մեկն է հենց ինքը՝ պարուսույց Կարեն Դանիելյանը։ Այս միջոցառումն ավելի շատ կոչ էր մեր ժողովրդին, որ պետք է ապրենք այս հողում, արարենք ու շարունակենք այն զարգացնել։
Եվ պետք է ապացուցենք ամբողջ աշխարհին, որ Արցախը եղել է, կա ու կլինի հայինը»,- նշեց ԱՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, Ստեփանակերտի ՄՊՍԿ-ի պարի խմբի ղեկավար Գարի Ավանեսյանը։ Միջոցառմանը ներկա էին պաշտոնատար անձինք, արվեստի ներկայացուցիչներ, հյուրեր։

«Мы должны жить»: в Степанакерте прошло мероприятие, посвященное 30-летию независимости Арцаха
31 августа во Дворце культуры и молодежи Степанакерта прошло мероприятие под названием «Мы должны жить», посвященное 30-летию провозглашения Республики Арцах.
СТЕПАНАКЕРТ, 1 сентября, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", мероприятие организовал Степанакертский центр детского и юношеского творчества. «Идея проведения мероприятия родилась сразу после войны.
Мы работали над этим мероприятием около 4-5 месяцев. 27 сентября 2020 года, во время войны, развязанной против Арцаха, композитор Эдгар Гянджумян написал одноименную песню на стихи Аиды Гянджумян «Мы должны жить». Дети, переехавшие в Республику Армения, этой песней объявили, что выезд из Арцаха временно, они должны вернуться на родину, чтобы жить и творить в своем Арцахе.
По возвращении дети быстро вернулись к своему обычному распорядку дня. За короткое время родились новые песни и стихи, новые картины и танцы. Был поставлен «Вальс» балетмейстера центра Карена Даниеляна, репетиции которого начались еще до войны. Первым выступлением танцевального коллектива стал призыв вернуться к жизни пропавшим без вести, одним из которых является сам хореограф Карен Даниелян. Этот концерт был скорее призывом к нашему народу жить на этой земле, творить и развивать ее.
И мы должны доказать всему миру, что Арцах был, есть и будет армянским », - сказал заслуженный деятель искусств Республики Арцах, руководитель танцевального коллектива Степанакертского центра детского и юношеского творчества Гари Аванесян. В мероприятии приняли участие официальные лица, представители искусства, гости.