Ալիևի հայտարարությունները ևս մեկ անգամ ապացուցում են, որ Արցախն Ադրբեջանի կազմում չի լինի երբեք․ Դավիթ Բաբայան
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանն արձագանքել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ օրերս Շուշիում արած հայտարարություններին՝ շեշտելով, որ այդ հայտարարությունները միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտում են, նացիզմի և ահաբեկչության դրսևորում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանն ընդգծեց, որ նախ և առաջ պետք է շնորհակալություն հայտնել Ալիևին նման հայտարարությունների համար, որովհետև դրանցով նա ցույց է տալիս իրենց բուն նպատակները: «Պետություններն ահռելի գումարներ են ծախսում թշնամու նպատակներն իմանալու համար, բայց այս մեկը առանց որևէ բանի ասում է: Ես բազմիցս ասել եմ՝ Ալիևը ամենաազնիվ թշնամին է. երբեք չի թաքցրել իր նպատակները: Իհարկե, այն, ինչ ասում է Ալիևը, միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտում է, նացիզմ է, ահաբեկչություն է, և մենք պետք է երբեք իրականությունից չկտրվենք, հասկանանք՝ ում հետ գործ ունենք: Այդ բոլոր հայտարարությունները ևս մեկ անգամ ապացուցում են, որ մենք Ադրբեջանի կազմում չե՛նք լինելու երբեք: Իսկ թե ինչ է ինքն ասում՝ իր գործն է: Կարևորը՝ մենք կարողանանք ապաքինվել և մեր սերունդների համար ստեղծենք հուսալի ապագա», - «Արմենպրես»-ին ասաց Արցախի արտգործնախարարը:
Օգոստոսի 30-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, ելույթ ունենալով օկուպացված Շուշի քաղաքում և անդրադառնալով 2020 թ. աշնանը Արցախի Հանրապետության դեմ ադրբեջանական զինուժի իրականացրած լայնածավալ ռազմական ագրեսիային, մի շարք հայատյաց և ատելություն պարունակող հայտարարություններ էր արել: Մասնավորապես ասել էր, թե «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն հասկացություն գոյություն չունի»: Նաև խոսել էր այն մասին, որ մինչև պատերազմը ԼՂՀ իշխանությունները պատրաստվում էին ԼՂՀ Ազգային ժողովի նոր շենք կառուցել Շուշիում: Բաքվի բռնապետն այդ շինությունը անվանել է «սատանայի որջ»՝ ասելով, թե իր հրամանով այն ամբողջությամբ ավերվել է:
Ալիևի կարծիքով՝ «իրադարձությունների ներկայիս ընթացքը, Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմը և միջազգային դերակատարների գործողությունները ցույց են տալիս, որ [Լեռնային Ղարաբաղի] հարցը երբեք չէր լուծվի բանակցությունների միջոցով»: Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել է, թե իբր միջազգային իրավունքի բոլոր նորմերն ու սկզբունքները, մասնավորապես՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը, ՄԱԿ-ի Ավնտանգության խորհրդի բանաձևերը, «պատմական արդարությունը», իրավունք են տվել Ադրբեջանին հարցը լուծել ռազմական ճանապարհով, եթե այն չլուծվի խաղաղ ճանապարհով: Մինչդեռ մասնագետներն ասում են, որ միջազգային իրավունքի նորմերն ու սկզբունքները, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը և Անվտանգության խորհրդի 4 հայտնի բանաձևերը նման բան չեն ենթադրում և կոնֆլիկտները ռազմական ճանապարհով լուծելու իրավունք չեն տալիս միջազգային իրավունքի որևէ սուբյեկտի:

Заявления Алиева вновь доказывают, что Арцах никогда не будет в составе Азербайджана: Давид Бабаян
Министр иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян ответил на недавние заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева, сделанные им в Шуши, подчеркнув, что эти заявления являются грубым нарушением международного права, проявлением нацизма и терроризма.
СТЕПАНАКЕРТ, 2 сентября, АРЦАХПРЕСС- В беседе с «Арменпресс» министр иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян отметил, что Алиева, в первую очередь, следует поблагодарить за такие заявления, потому что ими он показывает свои истинные цели. «Государства тратят огромные суммы денег, чтобы узнать намерения врага, но этот без всего этого говорит о них. Я неоднократно говорил, что Алиев - самый честный противник, никогда не скрывает своих намерений. Конечно, то, что говорит Алиев, является грубым нарушением международного права, это нацизм, это терроризм, и мы никогда не должны отрываться от реальности, мы должны понимать, с кем имеем дело. Все эти заявления лишний раз доказывают, что мы никогда не будем частью Азербайджана. А то, что он говорит, это - его дело. Главное, чтобы мы смогли восстановиться и создать надежное будущее для наших поколений», - сказал глава МИД Арцаха.
30 августа президент Азербайджана Ильхам Алиев, выступая в оккупированном городе Шуши, затронув широкомасштабной военной агрессии, осуществленной азербайджанскими вооруженными силами против Республики Арцах осенью 2020года, заявил, что «понятия Нагорно-Карабахская Республика не существует». Он рассказал о том, что перед войной власти НКР собирались построить в Шуши новое здание Национального собрания НКР. Диктатор Баку назвал здание «чертовым логовом», заявив, что по его приказу оно полностью было разрушено.
По словам Алиева, «нынешний ход событий, Вторая карабахская война, действия международных игроков показывают, что проблема [Нагорного Карабаха] никогда не может быть решена путем переговоров». Президент Азербайджана заявил, что все нормы и принципы международного права, в частности Устав ООН, резолюции Совета Безопасности ООН, «историческая справедливость», дали Азербайджану право решить вопрос военным путем, если он не будет решен мирным путем. Однако специалисты утверждают, что нормы и принципы международного права, в том числе Устав ООН, четыре известные резолюции Совета Безопасности, не подразумевают этого и не дают права ни одному субъекту международного права разрешать конфликты военными средствами.