Ալիևի հայտարարությունները ևս մեկ անգամ ապացուցում են, որ Արցախն Ադրբեջանի կազմում չի լինի երբեք․ Դավիթ Բաբայան
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանն արձագանքել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ օրերս Շուշիում արած հայտարարություններին՝ շեշտելով, որ այդ հայտարարությունները միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտում են, նացիզմի և ահաբեկչության դրսևորում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանն ընդգծեց, որ նախ և առաջ պետք է շնորհակալություն հայտնել Ալիևին նման հայտարարությունների համար, որովհետև դրանցով նա ցույց է տալիս իրենց բուն նպատակները: «Պետություններն ահռելի գումարներ են ծախսում թշնամու նպատակներն իմանալու համար, բայց այս մեկը առանց որևէ բանի ասում է: Ես բազմիցս ասել եմ՝ Ալիևը ամենաազնիվ թշնամին է. երբեք չի թաքցրել իր նպատակները: Իհարկե, այն, ինչ ասում է Ալիևը, միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտում է, նացիզմ է, ահաբեկչություն է, և մենք պետք է երբեք իրականությունից չկտրվենք, հասկանանք՝ ում հետ գործ ունենք: Այդ բոլոր հայտարարությունները ևս մեկ անգամ ապացուցում են, որ մենք Ադրբեջանի կազմում չե՛նք լինելու երբեք: Իսկ թե ինչ է ինքն ասում՝ իր գործն է: Կարևորը՝ մենք կարողանանք ապաքինվել և մեր սերունդների համար ստեղծենք հուսալի ապագա», - «Արմենպրես»-ին ասաց Արցախի արտգործնախարարը:
Օգոստոսի 30-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, ելույթ ունենալով օկուպացված Շուշի քաղաքում և անդրադառնալով 2020 թ. աշնանը Արցախի Հանրապետության դեմ ադրբեջանական զինուժի իրականացրած լայնածավալ ռազմական ագրեսիային, մի շարք հայատյաց և ատելություն պարունակող հայտարարություններ էր արել: Մասնավորապես ասել էր, թե «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն հասկացություն գոյություն չունի»: Նաև խոսել էր այն մասին, որ մինչև պատերազմը ԼՂՀ իշխանությունները պատրաստվում էին ԼՂՀ Ազգային ժողովի նոր շենք կառուցել Շուշիում: Բաքվի բռնապետն այդ շինությունը անվանել է «սատանայի որջ»՝ ասելով, թե իր հրամանով այն ամբողջությամբ ավերվել է:
Ալիևի կարծիքով՝ «իրադարձությունների ներկայիս ընթացքը, Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմը և միջազգային դերակատարների գործողությունները ցույց են տալիս, որ [Լեռնային Ղարաբաղի] հարցը երբեք չէր լուծվի բանակցությունների միջոցով»: Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել է, թե իբր միջազգային իրավունքի բոլոր նորմերն ու սկզբունքները, մասնավորապես՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը, ՄԱԿ-ի Ավնտանգության խորհրդի բանաձևերը, «պատմական արդարությունը», իրավունք են տվել Ադրբեջանին հարցը լուծել ռազմական ճանապարհով, եթե այն չլուծվի խաղաղ ճանապարհով: Մինչդեռ մասնագետներն ասում են, որ միջազգային իրավունքի նորմերն ու սկզբունքները, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը և Անվտանգության խորհրդի 4 հայտնի բանաձևերը նման բան չեն ենթադրում և կոնֆլիկտները ռազմական ճանապարհով լուծելու իրավունք չեն տալիս միջազգային իրավունքի որևէ սուբյեկտի:

Foreign Minister of Artsakh Davit Babayan has commented on the recent statements of Azerbaijani President Ilham Aliyev made in the occupied Shushi, stating that “these statements are gross violation of international law, manifestation of Nazism and terrorism”.
Aliyev’s statements prove once again that Artsakh will never be part of Azerbaijan. Artsakh Foreign Minister
STEPANAKERT, SEPTEMBER 2, ARTSAKHPRESS: In an interview to ARMENPRESS, Mr. Babayan said first of all it is necessary to thank Aliyev for such statements because it shows his main goals. “Countries spend huge sums of money to know the intentions of the enemy, but this one says everything. I have repeatedly stated that Aliyev is the most honest enemy, he has never hidden his intentions. Of course, what Aliyev says is a gross violation of international law, is Nazism and terrorism, and we must never be cut off from reality, we must understand who we are dealing with. All these statements once again prove that we will never be part of Azerbaijan. And what he is saying is his business. The important for us is to be able to recover and create a reliable future for our generations”, Davit Babayan said.
On August 30 Azerbaijani President Ilham Aliyev made a number of anti-Armenian statements in the occupied town of Shushi. In particular, the Azerbaijani leader stated that “there is no such concept of a Nagorno Karabakh Republic”. Aliyev also said that “the current course of events, the second Karabakh war and the actions of international role players show that the [Nagorno Karabakh] issue could never be solved through negotiations”. Aliyev claimed that all norms and principles of the international law, in particular the UN Charter, the resolutions of the UN Security Council, the “historical justice”, have given a right to Azerbaijan to solve the issue with military means, if it is not solved peacefully. However, the experts note that the norms and principles of the international law, including the UN Charter and the resolutions of the UN Security Council do not give a right to any subject to solve conflicts by force.