Արցախի խորհրդարանի ընդդիմադիր ուժերը հանդիպել են ՀՀ խորհրդարանի «Հայաստան» դաշինքի պատգամավորների հետ
Սեպտեմբերի 1-ին ԱՀ «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն»,«Արդարություն», «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցությունների պատգամավորները հանդիպել են ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» դաշինքի պատգամավորների հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին տեղեկացրին ԱՀ ԱԺ լրատվության և հանրության հետկապերի բաժնից:
ԱՀ Աժ խմբակցությունների ղեկավարները ողջունել են «Հայաստան» դաշինքի պատգամավորներին և  ընդգծել, որ ԱՀ և ՀՀ առջև ծառացած մարտահրավերներն ու խնդիրները նույնն  են, և դրանց լուծման ուղիների առումով նրանք  դաշնակիցներ են:
«Արցախի և Հայաստանի համատեղ աշխատանքի շնորհիվ ենք տեսնում Արցախի փրկությունը»,- շեշտել է ԱԺԿ խմբակցության ղեկավար Դավիթ Մելքումյանը:
Արցախի ընդդիմադիր կուսակցությունների պատգամավորները մեծ ակնկալիքներ ունեն հայաստանյան գործընկերներից՝ իրենց տրամադրված  հարթակի միջոցով Արցախը աշխարհին տեսանելի և ընկալելի դարձնելու համար:
Ողջունելով հյուրերին՝ «Արդարություն» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Գալստյանը խոսել է երկու հայկական խորհրդարանների ընդդիմադիր ուժերի համագործակցության խորացման անհրաժեշտության մասին:
Արմեն Ռուստամյանը շնորհակալություն է  հայտնել հանդիպման համար և ընդգծել,որ  օրակարգի առանցքային հարցերից է Արցախի հիմնախնդիրը«Չնայած ՀՀ խորհրդարանում Արցախի հարցով հանձնաժողովի ստեղծումը ձախողվել է,  այնուամենայնիվ  Արցախի հարցը միշտ օրակարգում է և մեր խնդիրները դրանով չեն թուլացել»,- նշել է Արմեն Ռուստամյանը: Արցախի հարցերի հետ կապված՝ դաշինքի պատգամավորներն  ունեն հստակ պատկերացումներ:
3 խմբակցությունների ղեկավարներն էլ նշել են, որ ողջունել են Արցախի հարցով հանձնաժողովի ձևավորումը՝ հակառակ այն թյուրըմռբնման,որ իբր Արցախի խորհրդարանի ղեկավարը  Արցախի հարցով հանձնաժողովի ստեղծմանը դեմ էր:
Խոսելով Արցախի և Հայաստանի  ընդհանուր խնդիրների մասին՝ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արթուր Մոսիյանը նախանշել է միասնաբար գործելու անելիքները:
Հանդիպմանը առաջարկվել է ունենալ հստակ օրակարգ, ստեղծել արցախահայության առջև ծառացած մարտահրավերների, առկա խնդիրների  հաղթահարման  միասնական ծրագիր: Արմեն Ռուստամյանը կարծում է՝ պետք է հստակեցվեն  Արցախի հարցի շուրջ պատկերացումները և դրանց լուծման ճանապարհը: Այս առումով նա կարևորել է համատեղ, համաձայնեցված փոխգործակցությունը:

Оппозиционные силы парламента Арцаха встретились с депутатами блока "Айастан" парламента Армении
1 сентября депутаты фракций «Армянская Революционная Федерация» (АРФ), «Справедливость», «Демократическая партия Арцаха» Республики Арцах встретились с депутатами блока «Айастан» Национального собрания Республики Армения.
Оппозиционные силы парламента Арцаха встретились с депутатами блока
СТЕПАНАКЕРТ, 2 сентября, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает Управление по связям с общественностью и прессой Национального собрания Республики Арцах.
Лидеры фракций НС Республики Арцах приветствовали депутатов блока «Армения», подчеркнув, что вызовы и проблемы, стоящие перед «Республикой Армения», одинаковы, они союзники в способах их решения.
«Благодаря совместной работе Арцаха и Армении мы видим спасение Арцаха», - подчеркнул лидер фракции ДПА Давид Мелкумян.
Депутаты оппозиционных партий Арцаха возлагают большие надежды на своих армянских коллег, чтобы сделать Арцах видимым и заметным для всего мира через предоставленную им платформу.
Приветствуя гостей, лидер фракции «Справедливость» Давид Галстян заявил о необходимости углубления сотрудничества между оппозиционными силами двух армянских парламентов.
Армен Рустамян поблагодарил за встречу, подчеркнув, что вопрос Арцаха является одним из ключевых вопросов повестки дня. «Несмотря на то, что создание комиссии по Арцаху в парламенте РА провалилось, вопрос Арцаха всегда стоит в повестке дня, это не ослабляет наши проблемы», - отметил Армен Рустамян. У депутатов блока есть четкие представления по вопросам Арцаха.
Лидеры всех трех фракций отметили, что приветствуют создание комиссии по Арцаху, несмотря на ошибочное представление о том, что глава парламента Арцаха был против создания комиссии по Арцаху.
Говоря об общих проблемах Арцаха и Армении, глава фракции АРФ Артур Мосиян подчеркнул, что нужно действовать вместе.
На встрече было предложено иметь четкую повестку дня, создать совместную программу по преодолению существующих вызовов и проблем, стоящих перед армянами Арцаха. Армен Рустамян считает, что идеи по арцахской проблеме и пути их решения должны быть уточнены. В этом плане он иподчеркнул совместное скоординированное сотрудничество.