«Երգող Արցախ». Շուշիի «Վարանդա»֊ն կրկին բեմում է
Այսօր՝ սեպտեմբերի 2-ին, Ստեփանակերտի Մշակույթի և երիտասարդության պալատում տեղի է ունեցել Շուշիի «Վարանդա» երգչախմբի՝ «Երգող Արցախ» խորագիրը կրող համերգը՝ նվիրված Արցախի հանրապետության հռչակման 30-ամյակին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ մոջոցառման սկիզբն ազդարարվեց «Եկեք երգենք» ստեղծագործությամբ։
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Այսօր կոտրված սրտով, սակայն ձեզ նման տոկուն կամքով ձեզ հետ եմ կրկին՝ ձեզ հետ ապրելու, արարելու, ոգևորվելու, զորանալու և մեր հավաքական ու ավանդական լավատեսությունը, պայծառամտությունը, հույսն ու հավատը, կորցրածը հետ բերելու կամքն ու կորովը վերագտնելու։ Մենք պարտավոր ենք դասեր քաղել մեր հին ու նոր պատմությունից, ու, հավատալով արդարության հաղթանակին, եռամիասնաբար կերտել մեր գալիք սերունդների վաղվա օրը։ Մենք պետք է ապրենք ու արարենք այնպես, որ թշնամու աչքի առաջ վերակառուցենք հզոր ու բարգավաճ երկիր, որպեսզի մեր բազում նահատակների թափած արյունը անօգուտ վատնված չլինի։ Շնորհավոր Արցախի հանրապետության հռչակման 30-ամյակը։ Թող արցախցին ապրի խաղաղ ու երջանիկ հայրենիքում»,- մեզ հետ զրույցում ասել է «Վարանդա» երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավար Զաքար Քեշիշյանը։
Միջոցառմանը հնչեցին «Բարի օր», «Ցնծա՛, հայոց աշխարհ», «Ժառանգներն ենք Արցախի», «Տղերքը, որոնք չկան», «Բարձրիկ Շուշի», «Իմ ուսուցիչ» երգերը, իսկ վերջին ակորդը տրվեց «Սարդարապատ» երգով։
Միջոցառմանը ներկա էին Արցախի Թեմի Առաջնորդ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը, ԱՀ ԿԳՄՍ նախարար Լուսինե Ղարախանյանը, ԱՀ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանը, պետական այլ այրեր, զինվորականներ։

«Поющий Арцах»: "Варанда" Шуши снова на сцене
Сегодня, 2 сентября, во Дворце культуры и молодежи Степанакерта состоялся концерт шушинского хора «Варанда» под названием «Поющий Арцах», посвященный 30-летию провозглашения Республики Арцах.
«Поющий Арцах»:
СТЕПАНАКЕРТ, 2 сентября, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", начало мероприятия было объявлено исполнением «Давайте споем».
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Сегодня, с разбитым сердцем, но с такой же стойкой волей, как у вас, я снова с вами, чтобы помочь вам жить, творить, вдохновлять, укреплять, восстанавливать наш коллективный и традиционный оптимизм, надежду и веру, желание вернуть то, что было потеряно, и силы, чтобы вернуть потерянное. Мы обязаны извлекать уроки из нашей прежней и новой истории и, веря в победу справедливости, формировать будущее наших будущих поколений. Мы должны жить и творить так, чтобы восстановить сильную и процветающую страну на глазах врага, чтобы кровь, пролитая нашими многочисленными мучениками, не была потрачена зря. Поздравляю с 30-летием провозглашения Республики Арцах. Пусть народ Арцаха живет на мирной и счастливой Родине », - сказал в беседе с нами художественный руководитель хора «Варанда» Закар Кешишян.
На мероприятии прозвучали песни «Бари ор» («Добрый день»), «Цнца, айоц ашхар» («Радуйся, армянский мир»),«Жарангнерн енк Арцахи» («Мы наследники Арцаха»), «Тхеркы, воронк чкан» («Парни, которых нет»), «Бардзрик Шуши» («Высокий Шуши»), «Им усуцич» («Мой учитель») и последний аккорд дала песня «Сардарапат».
В мероприятии приняли участие предводитель Арцахской епархии ААЦ епископ Вртанес Абрамян, министр образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Лусине Караханян, министр территориального управления и инфраструктуры Республики Арцах Айк Ханумян, другие государственные лица, военные.