Ռուս խաղաղապահները խմելու ջրով ապահովել են Արցախի ավելի քան 1500 բնակչի. ՌԴ ՊՆ
Ռուսական խաղաղապահ զորակազմի զինծառայողներւ խմելու ջրով ապահովել են Ստեփանակերտի և Արցախի առանձին շրջանների ավելի քան 1500 բնակչի:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  Այս մասին ասվում է ՌԴ ՊՆ տեղեկագրում:
Հաղորդվում է, որ վերջին երկու շաբաթում ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հումանիտար կենտրոնի զինծառայողները ավելի քան 30 շրջայց են իրականացրել և ավելի քան 200 տոննա խմելու ջուր են տրամադրել Արցախի ժողովրդին: Հումանիտար առաջադրանքի կատարման համար խաղաղապահները 2 ջրատար մեքենա են օգտագործել՝ յուրաքանչյուրը 5 խորանարդ մետր ծավալով:
Մինչև ջրային կայանի վերականգնողական և խողովակների տեղադրման աշխատանքների ավարտը, խաղաղապահներն ամեն օր ապահովում են տեղի բնակիչներին խմելու ջրով:

Russian peacekeepers provided more than 1.5 thousand residents of Artsakh with drinking water
The servicemen of the Russian peacekeeping contingent provided more than 1,500 residents of Stepanakert and remote areas of Nagorno-Karabakh (Artsakh) with drinking water.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 3, ARTSAKHPRESSFor two weeks, servicemen of the humanitarian center of the peacekeeping contingent made more than 30 flights and provided more than 200 tons of drinking water to the residents of Nagorno-Karabakh. To fulfill the humanitarian mission, the peacekeepers used 2 water carriers, each with a volume of about 5 cubic meters, the Russian Defense Ministry said in a statement on Friday.
Until the completion of repair and restoration work at the water station and the laying of a pipeline to the cities and regions of Artsakh, the military personnel of the peacekeeping contingent will provide local residents with water every day.