Պատերազմից հետո Մարտունու շրջանի Խնուշինակ համայնքի բոլոր 535 բնակիչները վերադարձել են գյուղ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 7, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Խնուշինակի համայնքապետ Կամո Մուրսալյանը:
«Համայնքում վերաբնակեցվել է 2 ընտանիք. ևս 8 ընտանիքի մեծ ուրախությամբ կընդունենք: Դպրոցն այս ուսումնական տարում ընդունել է 91 աշակերտի։ Շենքային պայմանները լավ են: Մանկապարտեզ չունենք, բայց մանկապարտեզի ենթակա 63 սան ունենք։ Գյուղում գործում է համայնքային կենտրոն, բուժկետ, հանդիսությունների սրահ: Ներհամայնքային ճանապարհները խճապատված են։ Գյուղն ապահովված է էլեկտրաէներգիայով, շուրջօրյա ջրամատակարարմամբ, գազաֆիկացված է: Պատերազմի ընթացքում 6 տուն մասնակի վնասներ է կրել»,- նշեց Կ. Մուրսալյանը:
Նա ցավով տեղեկացրեց, որ 44֊օրյա պատերազմում 4 համագյուղացի է զոհվել։
Խոսելով բնակիչների զբաղվածության մասին՝ մեր զրուցակիցը մանրամասնել է, որ հիմնական ուղղություններն են այգեգործությունը, անասնապահությունն ու հողագործությունը:

В Хнушинаке с любовью ждут поселенцев: Глава общины
СТЕПАНАКЕРТ, 7 сентября, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил глава общины Хнушинак Камо Мурсалян.
«2 семьи переселены в общину. Мы с радостью примем еще 8 семей. В этом учебном году школа приняла 91 ученика. Условия в здании хорошие. У нас нет детского сада, но у нас 63 воспитанника, надлежащих детскому саду. В селе есть общественный центр, медпункт, зал торжеств. Внутриобщинные дороги вымощены. Поселок обеспечен электричеством, круглосуточным водоснабжением, газоснабжением. Шесть домов были частично повреждены во время войны», - отметил К. Мурсалян.
Он с болью сообщил, что в 44-дневной войне погибли 4 односельчанина.
Говоря о занятости жителей, наш собеседник уточнил, что основными направлениями являются садоводство, животноводство и сельское хозяйство.