Ստեփանակերտում միջազգային գիտաժողով կկազմակերպվի
Ստեփանակերտի «Մեսրոպ Մաշտոց» համալսարանի նախաձեռնությամբ 2021 թվականի նոյեմբերի 27-ին ԱՀ մայրաքաղաք Ստեփանակերտում կկազմակերպվի «Կովկասյան տարածաշրջանի արդի հիմնախնդիրները. հնարավորություններ և մարտահրավերներ» խորագիրը կրող միջազգային գիտաժողով` նվիրված Հայոց պետականության վերականգման 30-ամյակին և ՄՄՀ հիմնադրման 25-ամյակին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 7, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցին տեղեկացրեցին Մեսրոպ Մաշտոց համալսարանի մամուլի ծառայությունից: Գիտաժողովի կազմկոմիտեն հրավիրում է գիտական և փորձագիտավերլուծական հանրության ներկայացուցիչներին՝ մասնակցելու պատմության և քաղաքականության արդի խնդիրներին նվիրված միջազգային գիտաժողովին: Տվյալ ձևաչափը հնարավորություն է տալիս վերհանել տարածաշրջանի հետպատերազմյան իրավիճակի խնդիրներն ու հեռանկարները:
Գիտաժողովի ոլորտներն են՝ կրթություն, պատմություն, քաղաքագիտություն, իրավագիտություն, միջազգային հարաբերություններ, տնտեսագիտություն, ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաներ, լեզվաբանություն, լրագրություն, հոգեբանություն, մանկավարժություն, մանկավարժագիտություն, կոնֆլիկտաբանություն:
Գիտաժողովին մասնակցելու համար անհրաժեշտ է մինչև 2021թվականի հոկտեմբերի 30-ը mesropmashtotskonference@gmail.com էլեկտրոնային փոստին ուղարկել հետևյալ նյութերը.
1.Գիտաժողովի մասնակցության հայտը (https://docs.google.com/document/d/1OJRSPFtwvfaGhJ4va_dk_58MEy1SUKY9/edit?fbclid=IwAR2P1XqSkpzi0nXvw5Ob9H3P7_-AaOar99blew8rPm2T5VgVXr2qHuMy7U8 ),
2. Թեզիսի տեքստը։
Գիտաժողովի լավագույն զեկույցները կհրատարակվեն ՀՀ ԲՈԿ-ի ցանկում ընդգրկված Մեսրոպ Մաշտոց Համալսարանի «Լրատու» գիտական հոդվածների պարբերական ժողովածուի 2022 թվականի առաջին համարում։ Գիտաժողովի աշխատանքային լեզուներն են հայերենը, ռուսերենը, անգլերենը: Հեռակա մասնակիցների համար նախատեսվում է հեռավար միացում:
Մանրամասն տեղեկությունների համար մասնակցել ցանկացողները կարող են դիմել «Մեսրոպ Մաշտոց» համալսարանի Կովկասագիտության կենտրոնի ղեկավար Հովիկ Ավանեսովին ( հեռ.՝ +37497212396, +37493290046)։

В Степанакерте будет организована международная конференция
По инициативе университета имени Месропа Маштоца в Степанакерте 27 ноября 2021 года в Степанакерте, столице Арцаха, будет организована международная конференция под названием: «Актуальные проблемы Кавказского региона: Возможности и вызовы », посвященная 30-летию восстановления армянской государственности, 25-летию образования Университета имени Месропа Маштоца.
СТЕПАНАКЕРТ, 7 сентября, АРЦАХПРЕСС- Об этом корреспонденту "Арцахпресс" сообщили в пресс-службе Университета имени Месропа Маштоца. Оргкомитет конференции приглашает представителей научно-экспертно-аналитического сообщества принять участие в международной конференции, посвященной актуальным вопросам истории и политики. Эта шкала дает возможность определить проблемы и перспективы послевоенной ситуации в регионе.
Направления конференции: образование, история, политология, право, международные отношения, экономика, информационные технологии, лингвистика, журналистика, психология, педагогика, конфликтология.
Для участия в конференции необходимо до 30 октября 2021 года прислать на адрес mesropmashtotskonference@gmail.com следующие материалы:
1. Заявка на участие в конференции (https://docs.google.com/document/d/1OJRSPFtwvfaGhJ4va_dk_58MEy1SUKY9/edit?fbclid=IwAR2P1XqSkpzi0nXvw5Ob9H3P7_-AaOar99blew8rPm2T5VgVXr2qHuMy7U8 ),
2. Текст диссертации.
Лучшие доклады конференции будут опубликованы в первом номере периодического сборника «Вестник» 2022 года научных статей Университета имени Месропа Маштоца, включенного в список Высшей квалификационной комиссии РА. Рабочие языки конференции - армянский, русский и английский. Предусмотрено также дистанционное подключение.
За дополнительной информацией обращайтесь к Овику Аванесову, руководителю Центра кавказских исследований при Университете имени Месропа Маштоца (тел .: +37497212396, +37493290046).