Դրմբոնում վերաբնակիչների համար տներ են վերանորոգվում
ԱՀ Մարտակերտի շրջանի Դրմբոն համայնքն ունի 370 բնակիչ. պատերազմի ավարտից հետո գյուղից հեռացողներ չեն եղել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 8, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Դրմբոնի համայնքապետ Աշոտ Հակոբյանը:
«Համայնքում վերաբնակեցրել ենք հինգ ընտանիքի՝ 18 հոգով: Այս պահի դրությամբ 3 տուն վերանորոգվում է՝ տեղահանված այլ ընտանիքների տրամադրելու համար: Դպրոցն ունի 83 աշակերտ։ Մանկապարտեզ չի գործում, այս պահի դրությամբ շենքը վերակառուցվում է: Գյուղում գործում են համայնքային կենտրոն, բուժկետ, որոնց շենքային պայմանները լավ են. ունենք նաև հանդիսությունների սրահ: Գյուղն ապահովված է էլեկտրաէներգիայով, գազաֆիկացված է»,- նշեց Ա. Հակոբյանը:
Նա ցավով տեղեկացրեց, որ Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ընթացքում մեկ համագյուղացի է զոհվել, չորսն էլ  վիրավորվել են։
Խոսելով բնակիչների զբաղվածության մասին՝ մեր զրուցակիցը ասել է, որ բնակչության մեծ մասն աշխատում է «Բեյս մեթալս» ընկերությունում, գյուղացիները  զբաղվում են նաև  անասնապահությամբ, հողագործությամբ ու բանջարաբոստանային կուլտուրաների մշակությամբ:

Houses for settlers being renovated in Drmbon
The Drmbon community of Artsakh’s Martakert region has 37 residents. All the villagers have returned after the war.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 8, ARTSAKHPRESS: The head of the community, Ashot Hakobyan told "Artsakhpress".
"5 families have resettled in the village. 3 houses are being renovated to provide for other displaced families. The school has 83 students. The building of the kindergarten is currently being reconstructed. There are community center and an aid station in the village. We have also a ceremony hall. The village is provided with electricity and gas," Hakobyan said.
The head of the community noted with regret that during the recent battles for the defense of the homeland 1 of the fellow-villagers have fallen.
Speaking about the employment of the residents, our interlocutor said that most of the population works in the "Base Metals" company.  The villagers are also engaged in cattle breeding and agriculture.