Դրմբոնում վերաբնակիչների համար տներ են վերանորոգվում
ԱՀ Մարտակերտի շրջանի Դրմբոն համայնքն ունի 370 բնակիչ. պատերազմի ավարտից հետո գյուղից հեռացողներ չեն եղել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 8, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Դրմբոնի համայնքապետ Աշոտ Հակոբյանը:
«Համայնքում վերաբնակեցրել ենք հինգ ընտանիքի՝ 18 հոգով: Այս պահի դրությամբ 3 տուն վերանորոգվում է՝ տեղահանված այլ ընտանիքների տրամադրելու համար: Դպրոցն ունի 83 աշակերտ։ Մանկապարտեզ չի գործում, այս պահի դրությամբ շենքը վերակառուցվում է: Գյուղում գործում են համայնքային կենտրոն, բուժկետ, որոնց շենքային պայմանները լավ են. ունենք նաև հանդիսությունների սրահ: Գյուղն ապահովված է էլեկտրաէներգիայով, գազաֆիկացված է»,- նշեց Ա. Հակոբյանը:
Նա ցավով տեղեկացրեց, որ Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ընթացքում մեկ համագյուղացի է զոհվել, չորսն էլ  վիրավորվել են։
Խոսելով բնակիչների զբաղվածության մասին՝ մեր զրուցակիցը ասել է, որ բնակչության մեծ մասն աշխատում է «Բեյս մեթալս» ընկերությունում, գյուղացիները  զբաղվում են նաև  անասնապահությամբ, հողագործությամբ ու բանջարաբոստանային կուլտուրաների մշակությամբ:

В Дрмбоне ремонтируются дома для поселенцев
В общине Дрмбон Мартакертского района Арцаха проживает 370 человек. После окончания войны из села никто не уехал.
СТЕПАНАКЕРТ, 8 сентября, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил Глава общины Дрмбон Ашот Акопян.
«Мы переселили в общину пять семей по 18 человек. В настоящее время ремонтируются 3 дома для других перемещенных семей. В школе учатся 83 ученика. Детского сада нет, в здании идет реконструкция. В селе есть общественный центр, медпункт, условия в зданиях хорошие. У нас есть банкетный зал. Село обеспечено электричеством, газом», - отметил А. Акопян.
Он с болью сообщил, что во время 44-дневной Арцахской войны погиб один односельчанин, а четверо  ранены.
Говоря о занятости жителей, наш собеседник сказал, что большая часть населения работает в компании «Бейз металс», сельчане занимаются животноводством, сельским хозяйством и выращиванием овощных культур.