Հայաստանից ժամանած անոթային վիրաբույժները Ստեփանակերտում բուժզննում են իրականացնում
Սեպտեմբերի 9-ից 11-ը «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում «Բժիշկները Արցախի համար» ծրագրի շրջանակներում Երևան քաղաքի գլխավոր անոթային վիրաբույժ, «Վլադիմիր Ավագյանի անվան» բժշկական կենտրոնի անոթային վիրաբուժության բաժանմունքի վարիչ, բ.գ.թ. Տիգրան Քամալյանը, նույն կենտրոնի անոթային վիրաբույժ Լևոն Մանուկյանը և «Գյումրու բժշկական կենտրոն»-ի անոթային վիրաբուժության ծառայության ղեկավար Սուրեն Թոսունյանը իրականացնում են անոթային հիվանդություների առաջնային զննում, խորհրդատվություն և վիրահատություններ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Գյումրու բժշկական կենտրոն»-ի անոթային վիրաբուժության ծառայության ղեկավար Սուրեն Թոսունյանի խոսքով՝ Արցախի և Հայաստանի անոթային վիրաբույժների համագործակցությունը կարևոր է և անհրաժեշտ, և նրանք մեծ սիրով պատրաստ են փոձի փոխանակման:
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Հիվանդների քանակը քիչ չէ, մեր կոլեգաների հետ երեկ զննել ենք մոտ 100 հիվանդի և առանձնացրել ենք վիրահատության կարիք ունեցողներին, որոնց այս երկու օրվա ընթացքում պլանավորում ենք վիրահատել, իսկ այսօր հղիների հոսքն է շատացել: Դիմում են տարբեր անոթային պատալոգիա ունեցող մարդիկ: Որոշ հիվանդներ, հետպատերազմական իրավիճակով պայմանավորված, ունեն անոթային բարդություններ: Նման հիվանդների բուժումը և հետագա հսկողության կազմակերպումը շատ կարևոր է, քանի որ նրանք կարիք ունեն երկարատև բուժման: Ստեփանակերտի հիվանդանոցում տեխնիկական հագեցվածությունը բավականին բարձր մակարդակի վրա է, և, այդ հնարավորությունն օգտագործելով, անհրաժեշտություն չկա երկար ճանապարհ կտրելու ու հասնելու Երևան, քանի որ նույն բուժօգնությունը կազմակերպվում է նաև այստեղ», - «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Ս. Թոսունյանը:

Сосудистые хирурги из Армении проводят медицинское обследование в Степанакерте
С 9 по 11 сентября в рамках программы «Врачи для Арцаха» в ЗАО «Республиканский медицинский центр» главный сосудистый хирург Еревана, заведующий отделением сосудистой хирургии медицинского центра имени Владимира Авагяна, кандидат медицинских наук Тигран Камалян, сосудистый хирург того же центра Левон Манукян и руководитель службы сосудистой хирургии Гюмрийского медицинского центра Сурен Тосунян, проводят консультации, первичное обследование больных с сосудистыми заболеваниями.
СТЕПАНАКЕРТ, 10 сентября, АРЦАХПРЕСС- По словам руководителя службы сосудистой хирургии Гюмрийского медицинского центра Сурена Тосуняна, необходимо сотрудничество сосудистых хирургов Арцаха и Армении, они с удовольствием готовы обмениваться опытом.
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Пациентов немало, вчера мы с коллегами обследовали около 100 пациентов, выделили нуждающихся в операции, которым планируем оперировать в течение этих двух дней, а сегодня поток беременных увеличился. Обращаются люди с различной сосудистой патологией. У некоторых пациентов возникают сосудистые осложнения из-за послевоенной ситуации. Лечение таких пациентов и организация дальнейшего контроля очень важна, так как они нуждаются в длительном лечении. Техническое оснащение Степанакертской больницы достаточно высокое, поэтому нет необходимости ехать далеко, чтобы добраться до Еревана, так как здесь организовывается такое же медицинское обслуживание », - сказал С.Тосунян в беседе корреспондентом "Арцахпресс".