Ֆրանսիական խոսքն ու բարձրաճաշակ մշակույթը հանգրվանեցին Արցախի սրտում. Կայացել է «Պոլ Էլյուարի տուն ֆրանկոֆոնիայի կենտրոն»-ի շենքի բացման արարողությունը
Ստեփանակերտում կայացել է «Պոլ Էլյուարի տուն ֆրանկոֆոնիայի կենտրոն» հիմնադրամի շենքի բացման հանդիսավոր արարողությունը:
Ֆրանսիական խոսքն ու բարձրաճաշակ մշակույթը հանգրվանեցին Արցախի սրտում. Կայացել է «Պոլ Էլյուարի տուն  ֆրանկոֆոնիայի կենտրոն»-ի շենքի  բացման արարողությունը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ միջոցառումը մեկնարկել է դրոշների բարձրացման արարողությամբ:
Արցախի Հանրապետության պետական դրոշի բարձրացման պատիվը տրվել է ԱՀ ԿԳՄՍ նախարար Լուսինե Ղարախանյանին, Ֆրանսիայի դրոշինը՝ «Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակ»֊ի նախագահ, Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավոր Ֆրանսուա Պուպոնիին, իսկ Ֆրանկոֆոնիայի դրոշինը՝ «Ֆրանկոֆոնիան Արցախում» միության նախագահ, ԱԺ նախկին պատգամավոր Ֆրանսուա Ռոշբլուանին:
«Արդեն մեկ տարուց ավելի է, ինչ շատ թանկ շփումներ են հաստատվել բարձր արժեքներ կրող մի խումբ ֆրանսիացիների հետ, որով, ըստ էության, ես զգում եմ Ֆրանսիան և նրա մշակույթը։ Արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո այդ հարաբերությունները որակական նոր փուլ են մտել, ինչի արդյունքում ֆրանկոֆոնիայի կենտրոնի գործունեությունը կյանքի կոչվեց, և ֆրանսիական խոսքն ու բարձրաճաշակ մշակույթը հանգրվանեցին Արցախի սրտում։ Ինչու՞ Պոլ Էլյուար։ Որովհետև նա զենք ու գրիչ կրող, անարդարությունների, ատելության, պատերազմի, սարսափի դեմ պայքարող ոգի է։ Նա ազատության խորհրդանիշ է։ Ես տպավորված եմ ֆրանսիական ժողովրդի՝ հայերիս նկատմամբ արտահայտած ապրումակցման՝ էմպատիայի զգացման խորությամբ»,- մեզ հետ զրույցում նշեց Լ.Ղարախանյանը։
«Պոլ Էլյուարի տուն ֆրանկոֆոնիայի կենտրոն» հիմնադրամի տնօրեն Ժերար Գերգերյանը տեղեկացրեց, որ կենտրոնում շա­բա­թա­կան առն­վազն 3 մի­ջո­ցա­ռում է կազ­մա­կեր­պվե­լու։
«Եր­կար ժա­մա­նակ է, ինչ փոր­ձում եմ հաս­կա­նալ այս ժողովրդի՝ հո­ղին այսչափ կապ­ված լի­նե­լու ի­մաս­տը, երկ­րին այսչափ կառ­չե­լու հաս­տա­տա­կա­մու­թյու­նը։ Եվ հասկացա, որ ի­րա­կա­նում էա­կա­նը կապ­վա­ծու­թյունն է. պետք է հի­շել կա­պը նախ­նի­նե­րի հետ։ Մենք պետք է ֆրան­կո­ֆո­նիա­յի կենտ­րո­նը դարձ­նենք շա­րու­նա­կա­կան փո­խա­նա­կում­նե­րի մի հար­թակ, ո­րը բաց կլի­նի բո­լոր մշա­կույթ­նե­րի հա­մար, ինչ­պես նաև ամ­րապն­դենք մշա­կու­թա­յին հա­մե­րաշ­խու­թյու­նը»-ա­սաց Ժ. Գեր­գե­րյա­նը։
Միջոցառման վերջում կենտ­րո­նի տա­րած­քում կազ­մա­կերպ­վեցին ծա­ռա­տունկ ու խորհրդանշական հյու­րա­սի­րու­թյուն։
Բացման արարողությանը ներկա էին ԱՀ առաջին տիկին Քրիստինե Հարությունյանը, ԱՀ պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը, պաշտոնատար այլ անձինք, «Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակ»֊ի անդամներ:

Французское слово и высокая культура обосновались в самом сердце Арцаха։ Состоялась церемония открытия здания «Центр Франкофонии Дом Поля Элюара»
В Степанакерте состоялась торжественная церемония открытия здания Фонда "Центр Франкофонии Дом Поля Элюара"․
Французское слово и высокая культура обосновались в самом сердце Арцаха։ Состоялась церемония открытия здания  «Центр Франкофонии Дом Поля Элюара»
СТЕПАНАКЕРТ, 16 сентября, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", мероприятие началось с церемонии поднятия флагов.
Честь поднять государственный флаг Республики Арцах была вручена министру образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Лусине Караханян, флаг Франции - президенту Круга дружбы Франция-Арцах, депутату Национального собрания Франции Франсуа Пупони, а флаг франкофонии - президенту Союза «Франкофония в Арцахе», бывшему депутату НС Франсуа Рошблуану.
«Прошло больше года с тех пор, как были установлены очень дорогие контакты с группой французов с высокими ценностями, через которые, собственно, я чувствую Францию ​​и ее культуру. После 44-дневной войны в Арцахе эти отношения вступили в качественно новый этап, в результате которого деятельность Центра франкофонии была оживлена, французское слово и высокая культура обосновались в самом сердце Арцаха. Почему Поль Элюар? Потому что он дух, несущий оружие и перо, борющийся с несправедливостью, ненавистью, войной, ужасом. Он символ свободы. Я впечатлена глубиной сочувствия- выраженного чувства сопереживания французского народа к нам, армянам», - отметила в беседе с нами Л. Караханян.
Жерар Гергерян, директор Фонда "Центр Франкофонии Дом Поля Элюара", сообщил, что центр будет проводить не менее трех мероприятий в неделю.
«Я долгое время пытался понять смысл того, почему этот народ так привязан к земле, так сильно решительно привязан к стране. И я понял, что на самом деле, главное - это привязанность. Надо помнить о связи с предками. Мы должны сделать центр франкофонии платформой для непрерывного обмена, открытого для всех культур, а также укрепить культурную солидарность», - сказал Ж. Гергерян.
По окончании мероприятия на территории центра была организована посадка деревьев и символический прием.
В церемонии открытия приняли участие первая леди Республики Арцах Кристине Арутюнян, государственный министр Республики Арцах Артак Бегларян, другие официальные лица, члены Круга дружбы «Франция-Арцах».