Վրաստանի վարչապետը շարունակում Է հանդիպումները ՄԱԿ-ի ԳԱ-ի շրջանակներում
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին ԱՄՆ կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում շարունակում Է բարձր մակարդակով հանդիպումները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։Ինչպես հաղորդում Է կառավարության վարչակազմի մամուլի ծառայությունը, Ղարիբաշվիլին հանդիպում Է ունեցել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերիշի հետ: Վրացական կառավարության ղեկավարը Անտոնիո Գուտերիշին շնորհավորել Է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում վերընտրվելու կապակցությամբ եւ նրան շնորհակալություն հայտնել համավարակի դեմ պայքարում Վրաստանին աջակցություն ցուցաբերելու համար: Ընդգծվել Է ՄԱԿ-ի դերը Ժնեւի միջազգային բանակցություններում եւ նշվել կոնկրետ, շոշափելի արդյունքների ձեռքբերման անհրաժեշտությունն այդ ձեւաչափում:
Ինչպես հայտարարել Է Ղարիբաշվիլին, Վրաստանի կառավարությունը կողմնակից Է հակամարտության խաղաղ կարգավորման քաղաքականությանը: ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակներում Ղարիբաշվիլին նաեւ հանդիպել Է Լատվիայի նախագահ Էգիլս Լավիտսի հետ: Կողմերը հաստատել են երկու երկրների միջեւ առկա բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը շարունակելու եւ Էլ ավելի խորացնելու պատրաստակամությունը:
Կողմերը նաեւ ողջունել են Վրաստանի եւ Լատվիայի միջեւ ուղիղ ավիահաղորդակցության վերականգնումը, ինչը, նրանց կարծիքով, լավ հիմք կստեղծի զբոսաշրջության ոլորտի հետագա զարգացման համար: Վրացական պատվիրակությունը՝ վարչապետի գլխավորությամբ, Նյու Յորք Է ուղեւորվել երկուշաբթի օրը՝ սեպտեմբերի 20-ին: Այցի շրջանակներում սեպտեմբերի 24-ին պլանավորվել Է վրացական պետության ղեկավարի ելույթը Գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանում: ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի հերթական 76-րդ նստաշրջանը երեքշաբթի օրը՝ սեպտեմբերի 14-ին, բացվել Է Նյու Յորքում: Սեպտեմբերի 21-ից մինչեւ 27-ը նստաշրջանում պլանավորվել են ՄԱԿ-ի անդամ պետությունների ղեկավարների ելույթները, հաղորդել Է Sputnik-ը:

Премьер Грузии продолжает встречи в рамках ГА ООН
Премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили в рамках официального визита в США продолжает встречи высокого уровня.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 сентября, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает пресс-служба администрации правительства, Гарибашвили встретился с генеральным секретарем ООН Антонио Гутерришем.
Глава грузинского правительства поздравил Антонио Гутерриша с переизбранием на пост Генсека ООН и поблагодарил его за поддержку Грузии в процессе борьбы с пандемией.
Была подчеркнута роль ООН в женевских международных дискуссиях и отмечена необходимость достижения конкретных, ощутимых результатов в этом формате, сообщает Sputnik.
Как заявил Гарибашвили, правительство Грузии придерживается политики мирного урегулирования конфликта.
В рамках Генаральной ассамблеи ООН, Гарибашвили также встретился с президентом Латвии Эгилсом Лавитсом. Стороны подтвердили готовность продолжить и еще больше углубить существующий между двумя странами политический диалог высокого уровня.
Стороны также поприветствовали восстановление прямого авиасообщения между Грузией и Латвией, что, по их мнению, создаст хорошую основу для дальнейшего развития сферы туризма.
Грузинская делегация во главе с премьер-министром направилась в Нью-Йорк в понедельник. В рамках визита 24 сентября запланировано выступление Ираклия Гарибашвили на сессии Генассамблеи.
Очередная 76-я сессия Генеральной Ассамблеи ООН открылась в Нью-Йорке во вторник, 14 сентября. С 21 сентября по 27 сентября на сессии запланированы выступления лидеров государств-членов ООН.