Մերկելի կուսակցությունը պարտվել է Բունդեսթագի ընտրություններում
Գերմանիայում ոչ մեծ առավելությամբ խորհրդարանական ընտրություններում հաղթանակ է տարել Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունը։
Այն հավաքել է ձայների 25,7 տոկոսը։ Այս մասին վկայում են նախնական արդյունքները։
Մրցակից Քրիստոնեադեմոկրատական միությունը եւ Քրիստոնեասոցիալական միությունը ստացել են ձայների 24,1 տոկոսը։
«Միություն 90/Կանաչներ»-ը ստացել  է ձայների 14,8 տոկոսը, Ազատ դեմոկրատական կուսակցությունը՝ 11,5 տոկոս, իսկ «Գերմանիայի համար այլընտրանքը»՝ 10,3 տոկոս, հաղորդում է DW-ը։
Քվեարկության ավարտին Գերմանիայի կանցլերի երկու գլխավոր ֆավորիտները՝ Օլաֆ Շոլցն ու Արմին Լաշեթը հայտարարել են նոր կառավարություն ձեւավորելու պատրաստակամության մասին։
Մեկ այլ թեկնածու Անալենա Բերբոքը խոստովանել է սխալները, որոնք թույլ չեն տվել իր կուսակցությանը դառնալ առաջատար քաղաքական ուժ։

Germany's center-left Social Democrats (SPD) have narrowly won the country's federal elections Sunday, beating the party of outgoing Chancellor Angela Merkel, according to preliminary results, BBC News reported.
Merkel's party loses Germany parliament election
STEPANAKERT, SEPTEMBER 27, ARTSAKHPRESS: The SPD secured 25.7% of the vote, while the ruling conservative CDU/CSU bloc gained 24.1%.
The Greens achieved the best result in their party's history, coming in third with 14.8% of the ballot.
A coalition must now be created to form a government.
SPD leader Olaf Scholz earlier said his party had a clear mandate to rule, as his party started to edge into the lead.