ԱՄՆ-ը կրճատել Է F-35-ի արտադրությունը համավարակի պատճառով. Bloomberg
Lockheed Martin ամերիկյան ընկերությունը COVID-19-ի համավարակի պատճառով պլանավորվածից ավելի փոքր թվով F-35 կործանիչներ կմատակարարի ԱՄՆ-ին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այդ մասին հաղորդել Է Bloomberg գործակալությունը:
Սկզբում ընկերությունը պետք Է 2022 թվականին Պենտագոնին մատակարարեր 158-ից մինչեւ 163 կործանիչ: Սակայն սեպտեմբերի 27-ին նա հայտարարել Է, որ հաջորդ տարի կկարողանա արտադրել միայն 151-153 ռազմական ինքնաթիռ, իսկ սկսած 2023 թվականից եւ «տեսանելի ապագայում» կմատակարարի 156-ական կոործանիչ: Ինչպես գրում Է գործակալությունը, մատակարարումների ծավալի վերանայումն «ապահովում Է արտադրական գործընթացի կանխատեսելիությունն ու կայունությունը այն դեպքում, երբ ճյուղը վերականգնում Է ինքնաթիռների դեֆիցիտը, որը COVID-19-ի համավարակի պատճառով առաջացել Է անցյալ տարի»:
Այս տարի ընկերությունը, որն ԱՄՆ-ի խոշորագույն պաշտպանական կապալառուն Է, պլանավորում Է մատակարարել մինչեւ 139 F-35 կործանիչներ: Lockheed-ի գրաֆիկի փոփոխությունը «ցույց Է տալիս արտադրական սահմանափակումները եւ խախտումները մատակարարումների շղթայում, որոնք առաջացել են համավարակի արդյունքում», կարծում Է ավիացիայի ոլորտի վերլուծաբանը, որի կարծիքը մեջբերում Է Bloomberg-ը: ԱՄՆ-ի հաշվիչ պալատի հաշվարկի համաձայն, որը հրապարակվել Է հուլիսին, ընկերությունը տարվա ընթացքում կործանիչները մատակարարել Է ուշացումով: Ուստի գերատեսչությունում եկել են այն եզրակացության, որ, ամենայն հավանականությամբ, սկզբում պլանավորված 158 F-35 ԱՄՆ-ը չի ստանա:
Դրա հետ մեկտեղ ասվում Է, որ 2022 թվականին մատակարարվող կործանիչների թվաքանակն ավելի շատ կլինի: F-35-ը սպառազինության համար մատակարարվել Է 2015 թվականին՝ բազմամյա ուշացումով: Սպասվում Է, որ այն ԱՄՆ-ի եւ մի շարք դաշնակիցների հիմնական ինքնաթիռը կլինի մինչեւ հարյուրամյակի կեսերը: Ինքնաթիռի ստեղծումը նստել Է 1,4 տրիլիոն դոլար. այն ամենաթանկ ռազմական ինքնաթիռն Է պատմության մեջ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Блумберг: США сократили производство F-35 из-за пандемии
Американская компания Lockheed Martin поставит США меньшее число истребителей F-35, чем планировалось, из-за пандемии COVID-19.
СТЕПАНАКЕРТ, 28 сентября, АРЦАХПРЕСС- Передает агентство Блумберг.
Первоначально компания должна была поставить Пентагону в 2022 году от 158 до 163 истребителей. Однако в понедельник она заявила, что сможет произвести только 151-153 военных самолетов в следующем году, а начиная с 2023 и "в обозримом будущем" будет поставлять по 156 истребителей.
Как пишет агентство, пересмотр объема поставок "обеспечивает предсказуемость и стабильность производственного процесса, в то время как отрасль восстанавливает дефицит самолетов, возникший из-за пандемии COVID-19 в прошлом году". В этом году компания, которая является крупнейшим оборонным подрядчиком США, планирует поставить до 139 истребителей F-35, сообщает РИА Новости
Изменение графика Lockheed "показывает производственные ограничения и нарушения в цепочках поставок, возникших в результате пандемии", считает аналитик в сфере авиации, чье мнение приводит Блумберг.
Согласно отчету счетной палаты США, опубликованному в июле, компания в течение года поставляла истребители с задержкой. Поэтому в ведомстве пришли к выводу, что, скорее всего, изначально запланированных 158 F-35 США не получат. При этом в отчете говорится, что в 2022 году количество поставленных истребителей будет больше.
F-35 поставлен на вооружение в 2015 году с многолетней задержкой. Ожидается, что он будет основным самолетом США и ряда союзников до середины столетия. Создание самолета обошлось в 1,4 триллиона долларов, это самый дорогой военный самолет в истории.