Չրերի տուփերում արցախյան գույներն են, համն ու հոտը. հիմնադիր
Աննա Գրիգորյանն Արցախ է եկել Մայր Հայաստանից և գրեթե 15 տարի է՝ այստեղ է ապրում ու արարում: Չրագործությունը նրա համար եղել է հոբբի, բայց ժամանակի ընթացքում դարձել է բիզնես ծրագիր։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ապրանքանիշի հիմնադիրը «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում պատմեց, որ «ՅանՉիր» անվանման հիմքում ընկած է հայկական ազգանվան "յան" վերջածանցը, այսինքն ապրանքանիշը նա համարում է բոլորինը:
«Մեր այգու ծառերի բերքը չկարողանալով սպառել՝ որոշեցի չորացնել ու այդպես օգտագործել, այնուհետև նաև վաճառելու միտք առաջացավ, քանի որ դրանք բնական են, առանց շաքարի, առանց քիմիական հավելումների և կարող են մրցակցային լինել շուկայում: Մասնակցել էի Հայ բարեգործական ընդհանուր միության կողմից կազմակերպված ծրագրին, և իմ ներկայացրած բիզնես-պլանը դրամաշնորհ ստացավ: Այնուհետև արտադրությունը մեծ թափ է ստացել , քանի որ մինչ այդ ունեի փոքր չորանոց: Չորացնելուց հետո միրգը չի կորցնում իր համն ու հոտը, այլ ընդհակառակը՝ էլ ավելի օգտակար և համեղ է դառնում։ Վաճառվող տուփերում արցախյան գույներն են, համն ու հոտը», - նշեց Ա. Գրիգորյանը։
Մեր զրուցակցի համոզմամբ՝ արցախյան չրերը պետք է լինեն Արցախի այցեքարտերից մեկը։ «Այս տարի չորացրել եմ մոտ կես տոննա տարբեր տեսակի տեղական մրգեր: Շուկայում չրերը, իհարկե, պահանջված են, որովհետև մարդիկ հասկանում և գնահատում են բնական արտադրանքը: Իմ հաճախորդներն ի սկզբանե իմ ընկերներն էին, ովքեր ինձ օգնել են։ Նրանցից է սկսվել իմ արտադրանքի սպառումը:
Արցախյան չրերը հասել են Ռուսաստանի Դաշնություն, Նորվեգիա, իսկ շուտով նաև՝ Իսպանիա: Օնլայն հարթակում եմ պատվերներ ընդունում և իրականացնում չրերի տեսականու վաճառքը», - հավելեց Ա. Գրիգորյանը։

Коробки с сухофруктами содержат цвета, вкус и запах Арцаха: Основатель
Анна Григорян приехала в Арцах из Армении, она живет и творит здесь почти 15 лет. Производство сухофруктов было для нее хобби, но со временем превратилось в бизнес-план.
СТЕПАНАКЕРТ, 29 сентября, АРЦАХПРЕСС- Основатель бренда сообщил корреспонденту "Арцахпресс", что название «ЯнЧир» образовано от суффикса «ян» армянской фамилии, то есть считает бренд всеобщим.
«Не имея возможности потреблять плоды наших садовых деревьев, я решила высушить их и использовать, а затем возникла идея продать их, потому что они натуральные, без сахара, без химических добавок, они могут быть конкурентоспособными на рынке. Я участвовала в программе, организованной Армянским всеобщим благотворительным союзом, и представленный мной бизнес-план получил грант. Потом производство набрало обороты, до этого у меня была небольшая сушилка. После сушки плод не теряет вкуса и запаха, а наоборот становится еще более полезным и вкусным. В коробках на продажу - цвета, вкус и запах Арцаха », - отметила А. Григорян.
По словам нашей собеседницы, сухофрукты Арцаха должны быть одной из визитных карточек Арцаха. «В этом году я высушила около полутонны разных видов местных фруктов. Сухофрукты пользуются спросом на рынке, конечно, потому что люди понимают и ценят натуральные продукты. Моими клиентами с самого начала были мои друзья, которые мне помогали. Они начали употреблять мои продукты.
Сухофрукты Арцаха достигли Российской Федерации, Норвегии, а вскоре и Испании. Я принимаю заказы на онлайн-платформе и продаю ассортимент сухофруктов», - добавила А. Григорян.