Վտանգված են Արցախի ավելի քան 2000 պատմամշակութային հուշարձանների ճակատագրերը
44-օրյա պատերազմի հետևանքով Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում գտնվող հայկական պատմամշակութային ժառանգությունը լուրջ վտանգի տակ է հայտնվել,  ԱԺ Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի կողմից հրավիրված քննարկման ընթացքում հայտնել է Հայաստանի Հանրապետությունում Արցախի մշտական ներկայացուցիչ Սերգեյ Ղազարյանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Նա մանրամասնել է, որ վտանգված է ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած ավելի քան 2000 հուշարձանի ճակատագիրը: Դրանց թվում են 13 վանական համալիր, 122 եկեղեցի, 52 ամրոց և 523 խաչքար:
«Արցախի կորսված տարածքներում է մնացել 127 դպրոցական գրադարան, 12 թանգարան՝ ավելի քան 20 հազար նմուշներով», - հավելել է ՀՀ-ում Արցախի ներկայացուցիչը:
Սերգեյ Ղազարյանի խոսքով՝ 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի հրադադարից հետո ևս արձանագրվել են հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացման ու վանդալիզմի դեպքեր՝ ներառյալ Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց և Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցիների դիտավորյալ թիրախավորման ու վանդալիզմի դեպքերը:

Под угрозой находится более 2 000 исторических и культурных памятников Арцаха
Армянское историческое и культурное наследие на территориях, оказавшихся в результате 44-дневной войны под контролем Азербайджана, находится в серьезной опасности.
СТЕПАНАКЕРТ, 29 сентября, АРЦАХПРЕСС- Об этом заявил постоянный представитель Республики Арцах в Республике Армения Сергей Казарян в ходе совещания, созванного постоянной комиссией НС по защите прав человека и общественным вопроса.
Он сообщил, что судьба более 2 000 памятников на территориях, оказавшихся под контролем Азербайджана, находится под угрозой. Среди них 13 монастырских комплексов, 122 церкви, 52 крепости и 523 хачкара.
«На потерянных территориях Арцаха 127 школьных библиотек и 12 музеев, в которых осталось более 20 000 экспонатов», - добавил представитель Арцаха в Армении.
По словам Сергея Казаряна, случаи разрушения и вандализма по отношению к памятникам армянского культурного наследия были зарегистрированы после прекращения огня 9 ноября 2020 года, включая и случаи умышленного вандализма в отношении церквей Газанчецоц и Святого Ованеса Мкртича в Шуши.