Վտանգված են Արցախի ավելի քան 2000 պատմամշակութային հուշարձանների ճակատագրերը
44-օրյա պատերազմի հետևանքով Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում գտնվող հայկական պատմամշակութային ժառանգությունը լուրջ վտանգի տակ է հայտնվել,  ԱԺ Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի կողմից հրավիրված քննարկման ընթացքում հայտնել է Հայաստանի Հանրապետությունում Արցախի մշտական ներկայացուցիչ Սերգեյ Ղազարյանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Նա մանրամասնել է, որ վտանգված է ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած ավելի քան 2000 հուշարձանի ճակատագիրը: Դրանց թվում են 13 վանական համալիր, 122 եկեղեցի, 52 ամրոց և 523 խաչքար:
«Արցախի կորսված տարածքներում է մնացել 127 դպրոցական գրադարան, 12 թանգարան՝ ավելի քան 20 հազար նմուշներով», - հավելել է ՀՀ-ում Արցախի ներկայացուցիչը:
Սերգեյ Ղազարյանի խոսքով՝ 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի հրադադարից հետո ևս արձանագրվել են հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացման ու վանդալիզմի դեպքեր՝ ներառյալ Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց և Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցիների դիտավորյալ թիրախավորման ու վանդալիզմի դեպքերը:

Fates of over 2000 historical-cultural monuments of Artsakh in danger
The Armenian historical-cultural heritage, located in the territories currently under the control of Azerbaijan as a result of the 2020 Nagorno Karabakh war, is under a serious danger, Artsakh’s Permanent Representative to Armenia Sergei Ghazaryan said during the session of the Armenian parliamentary standing committee on human rights and public affairs.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 29, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: Mr. Ghazaryan said that the fates of over 2000 monuments under the Azerbaijani control are endangered. These monuments include 13 monasteries, 122 churches, 52 castles and 523 cross-stones.
“127 school libraries, 12 museums with more than 20,000 samples, have been left in the lost territories of Artsakh”, he said.
Sergei Ghazaryan said after the 2020 November 9 statement on the ceasefire, cases of vandalism and destructions of Armenian cultural heritage have been registered, including the deliberate targeting of Shushi’s St. Ghazanchetsots church and the St. Hovhannes Mkrtich church.