Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ղեկավարի հետ
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը սեպտեմբերի 29-ին ընդունել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) պատվիրակության ղեկավար Թիերի Ռիբոյին, տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ–ն։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և ԿՄԽԿ միջև Արցախում ստեղծված հումանիտար խնդիրների հասցեագրման ուղղությամբ համագործակցության և կազմակերպության կողմից կատարվող աշխատանքների շուրջ։
ՀՀ ԱԳ նախարարը շեշտել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների անհապաղ և անվերապահ հայրենադարձման անհրաժեշտությունը:
Ընդգծվել է, որ Ադրբեջանը հերքում է փաստագրված մեծ թվով ռազմագերիների՝ իր մոտ պատանդառության մեջ գտնվելու փաստը, ինչը լուրջ հիմքեր է ստեղծում Ադրբեջանի կողմից գերիների հանդեպ իրականացված ծանր հանցագործությունների, ներառյալ՝ բռնի անհետացումների կասկածի վերաբերյալ։
Արարատ Միրզոյանը նշել է նաև, որ Արցախում միջազգային կազմակերպությունների կողմից հումանիտար առաքելության իրականացման համար արհեստական խոչընդոտներ չպետք է ստեղծվեն և հարցը չպետք է քաղաքականացվի:

Арарат Мирзоян встретился с руководителем делегации Международного комитета Красного Креста
29 сентября министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян принял главу делегации Международного комитета Красного Креста (МККК) Тьерри Рибо.
СТЕПАНАКЕРТ, 29 сентября, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. МИД РА сообщает, что в ходе встречи собеседники обменялись мнениями относительно сотрудничества между Арменией и МККК в направлении адресации гуманитарных проблем, созданных в Арцахе, и проводимых организацией работ.
Глава МИД РА подчеркнул необходимость немедленного и безоговорочного возвращения всех армянских военнопленных и гражданских заложников, находящихся в Азербайджане.
Было подчеркнуто, что Азербайджан отрицает факт удержания большого количества военнопленных, что создает серьезные основания для подозрений в совершении Азербайджаном серьезных преступлений против пленников, включая и их насильственное исчезновение.
Арарат Мирзоян также отметил, что не следует создавать искусственные препятствия для реализации в Арцахе гуманитарной миссии международных организаций, и не следует политизировать этот вопрос.