Արցախում կորոնավիրուսային հիվանդության 3 դեպք, 1 մահ է գրանցվել
Սեպտեմբերի 28-ին կատարվել է 80 թեստավորում, որի արդյունքում Արցախում կորոնավիրուսային հիվանդության 3 դեպք է գրանցվել։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 26 վարակակիր: Բժիշկները 4 հիվանդի առողջական վիճակը գնահատում են ծանր, իսկ թեթև ձևերը բուժում են ստանում ամբուլատոր պայմաններում:
Դժբախտաբար, գրանցվել է մեկ մահվան դեպք։ Հիվանդը 81-ամյա տղամարդը մահացել է կորոնավիրուսային հիվանդության(COVID-19) հետևանքով, ում մոտ ախտորոշվել էր երկկողմանի պոլսիգմենտար թոքաբորբ, պոլիօրգան անբավարարություն։
Արցախում 2021 թվականի ընթացքում կորոնավիրուսի լաբորատոր հայտնաբերման նպատակով իրականացվել է 13124 քաղաքացու հետազոտություն, որից 1144-ի մոտ արձանագրվել է դրական թեստի պատասխան։

В Арцахе выявлены 3 случая заболевания коронавирусом и 1 смерть
28 сентября в Арцахе было проведено 80 тестов, в результате зарегистрировано 3 случая заболевания коронавирусом.
СТЕПАНАКЕРТ, 29 сентября, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает министерство здравоохранения Арцаха, от коронавирусной болезни на данный момент стационарное лечение получают 26 пациентов. Врачи оценивают состояние 4 пациентов как тяжелое, больные с легкими формами получают амбулаторное лечение в домашних условиях.
К сожалению, зафиксирована одна смерть. Пациент, 81- летний мужчина, умер от коронавирусной болезни (COVID-19), у которого диагностирована двусторонняя полисигматическая пневмония, полиорганная недостаточность.
Всего в Арцахе в 2021 году в лабораториях обследование на выявление коронавируса прошли 13124 человек, у 1144 из них тесты дали положительный результат.