Բերքաձորում 34 տեղահանված ընտանիք է հաստատվել. Համայնքապետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Բերքաձորի համայնքապետ Զարինե Մեքիյանը:
«Տեղահանված երեսունչորս ընտանիք է հաստատվել գյուղում՝ 148 հոգով: Դպրոցը, որը նախատեսված է 45 աշակերտի համար, ունի 31 աշակերտ: Մանկապարտեզ չունենք. գյուղում մանկապարտեզի ենթակա 6 երեխա ունենք: Համայնքում գործում են համայնքապետարան, բուժկետ, մշակույթի տուն: Գյուղամիջյան ճանապարհներն ասֆալտապատ են: Գյուղը գազաֆիկացված է, ապահովված էլեկտրաէներգիայով, շուրջօրյա ջրամատակարարմամբ: Պատերազմի ընթացքում գյուղում 6 տուն մասնակի վնասներ է կրել»,- ասել է Զ. Մեքիյանը:
Նա ցավով տեղեկացրեց, որ պատերազմական գործողությունների ընթացքում գյուղը երկու զոհ է տվել: Օրերս էլ տեղի է ունեցել նրանց հիշատակին կառուցված խաչքար-հուշարձանի բացման արարողությունը:
Անդրադառնալով բնակիչների զբաղվածությանը՝ մեր զրուցակիցը տեղեկացրեց, որ պատերազմից հետո շատ քիչ են զբաղվում գյուղատնտեսությամբ:

В Беркадзоре поселились 34 семьи вынужденных переселенцев: Глава общины
СТЕПАНАКЕРТ, 30 сентября, АРЦАХПРЕСС- Об этом заявила глава общины Беркадзор Зарине Мекиян в беседе с корреспондентом "Арцахпресс".
«В селе поселились 34 семьи вынужденных переселенцев, из 148 человек.  Школа, рассчитанная на 45 учеников, имеет  31 ученика. У нас нет детского сада. У нас в селе 6 воспитанников, надлежащих детскому саду. В общине есть общественный зал, медпункт и дом культуры. Сельские дороги заасфальтированы. Поселок газифицирован, подведено электричество, круглосуточное водоснабжение. Во время войны 6 домов в селе частично пострадали», - сказала З. Мекиян.
Она выразила сожаление по поводу того, что в селе двое погибли во время боевых действий. Церемония открытия хачкара-памятника, воздвигнутого в их память, состоялась недавно.
Касательно занятости жителей, наша собеседница сообщила, что после войны лишь немногие занимаются сельским хозяйством.