ՀՀ-ն պատրաստ է վերսկսել ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման լիարժեք գործընթացը՝ համանախագահության ձևաչափում. Միրզոյան
Հայաստանը պատրաստակամ է վերսկսելու Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման լիարժեք գործընթացը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափում՝ հայտնի սկզբունքների և տարրերի հիման վրա:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Չեխիայի ԱԳ նախարարի հետ համատեղ հայտարարության ժամանակ այս մասին հայտնեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն՝ անդրադառնալով Նյու Յորքում իր ունեցած հանդիպումներին:
Միրզոյանը նախ կարևորեց սեպտեմբերի 23-ին Նյու Յորքում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ և սեպտեմբերի 24-ին՝ համանախագահների միջնորդությամբ և մասնակցությամբ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ իր ունեցած հանդիպումները:
«Դրանք, ըստ էության, գալիս են ևս մեկ անգամ փաստելու, որ հակամարտության խաղաղ կարգավորումը, քաղաքական կարգավորումը մնում է օրակարգում: Նյու Յորքում տեղի ունեցած հանդիպումներին վերահաստատել եմ ՀՀ- պատրաստակամությունը՝ վերսկսելու Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման լիարժեք գործընթացը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափում՝ հայտնի սկզբունքների և տարրերի հիման վրա»,-նշեց ԱԳ նախարարը:

Армения готова возобновить процесс мирного урегулирования карабахского конфликта в формате сопредседательства: Мирзоян
Армения готова возобновить полный процесс мирного урегулирования карабахского конфликта в рамках сопредседателей Минской группы ОБСЕ на основе известных принципов и элементов.
СТЕПАНАКЕРТ, 1 октября, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. В ходе совместного заявления с министром иностранных дел Чехии об этом сказал министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян, касаясь своих встреч в Нью-Йорке.
Арарат Мирзоян встретился с сопредседателями Минской группы ОБСЕ в Нью-Йорке 23 сентября, 24 сентября при посредничестве сопредседателей с министром иностранных дел Азербайджана.
«Фактически, эти встречи еще раз доказали, что мирное урегулирование конфликта, его политическое урегулирование остается в повестке дня. На встречах в Нью-Йорке я подтвердил готовность Армении возобновить полный процесс мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках сопредседателей Минской группы ОБСЕ на основе известных принципов и элементов», - сказал министр иностранных дел РА.