Վարնկաթաղը վերաբնակեցման շատ մեծ պոտենցիալ ունի. Համայնքապետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Վարնկաթաղի համայնքապետ Գեղամ Բեդանյանը պատմեց, որ գյուղը հիմնադրվել է 1790-ական թվականներին: Սկզբում կոչվում էր Վարանգաթաղ, հետո՝ Լուլասազ, 1957 թվականից՝ Հակոբ Կամարի: «Պատերազմից հետո գյուղում տեղահանված մեկ ընտանիք է հաստատվել:
Ազատ, բայց վերանորոգման կարիք ունեցող շուրջ 77 տուն ունենք, կարող ենք տրամադրել բնակավայրերը կորցրած մեր հայրենակիցներին։ Ունենք համայնքապետարան, որը գտնվում է անմխիթար վիճակում: Հանդիսությունների սրահը ենթակա է վերանորոգման:
Դպրոցը 5 աշակերտ ունի: Եվ քանի որ շենքային պայմաններն անմխիթար էին, նախկին տնօրենի թոռը՝ Վահրամ Սողոմոնյանը, իր պապական տունը ժամանակավորապես դպրոցին է տրամադրել։ Մանկապարտեզի շենք չունենք. ներկայումս գյուղում մանկապարտեզի ենթակա 10 երեխա կա: Գյուղն ապահովված է էլեկտրաէներգիայով. գազաֆիկացված չէ, սակայն անհրաժեշտությունը զգացվում է: Պատերազմի ընթացքում ութ տուն է վնասվել, որոնցից չորսում վերանորոգման աշխատանքներ են ընթանում»,- տեղեկացրել է մեր զրուցակիցը:
Նա ցավով է նշել, որ 2020թ. պատերազմական գործողությունների ընթացքում գյուղը 1 զոհ է ունեցել: Անդրադառնալով գյուղացիների զբաղվածությանը՝ մեր զրուցակիցը տեղեկացրեց, որ պատերազմից հետո 57հա գյուղատնտեսական նշանակության հողատարածք է մնացել թշնամու տիրապետության տակ, 38,4հա էլ գտնվում է ռիսկային գոտում, սակայն գյուղացիները չեն ընկճվում, շարունակում են զբաղվել հողագործությամբ ու անասնապահությամբ:

Varnkatagh has a great potential for resettlement. Head of Community
STEPANAKERT, OCTOBER 1, ARTSAKHPRESS: In an interview with "Artsakhpress", the head of the community, Gegham Bedanyan told that the village was founded in the 1790s.
One displaced family has settled in the village after the war.
“We have about 77 vacant but in need of repair houses, we can provide them to our compatriots who have lost their settlements. We have a municipality that is in a deplorable state. The ceremony hall need to be renovated.
The school has 5 students. Since the building conditions are deplorable, the grandson of the former principal, Vahram Soghomonyan, temporarily gave his grandfather's house to the school. We do not have a kindergarten building.  There are 10 pre-school children in the village. The village is provided with electricity; It is not gasified, but the need is felt. Eight houses were damaged during the war, four of which are being repaired," he said.
The head of the community noted with regret that during the recent battles for the defense of the homeland 1 of their fellow-villagers has fallen.
Referring to the employment of villagers, our interlocutor said that the main directions are agriculture and animal husbandry, despite after the war 57 hectares of agricultural land has remained under enemy‘s control and 38.4 hectares are in the risk zone.