Վարնկաթաղը վերաբնակեցման շատ մեծ պոտենցիալ ունի. Համայնքապետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Վարնկաթաղի համայնքապետ Գեղամ Բեդանյանը պատմեց, որ գյուղը հիմնադրվել է 1790-ական թվականներին: Սկզբում կոչվում էր Վարանգաթաղ, հետո՝ Լուլասազ, 1957 թվականից՝ Հակոբ Կամարի: «Պատերազմից հետո գյուղում տեղահանված մեկ ընտանիք է հաստատվել:
Ազատ, բայց վերանորոգման կարիք ունեցող շուրջ 77 տուն ունենք, կարող ենք տրամադրել բնակավայրերը կորցրած մեր հայրենակիցներին։ Ունենք համայնքապետարան, որը գտնվում է անմխիթար վիճակում: Հանդիսությունների սրահը ենթակա է վերանորոգման:
Դպրոցը 5 աշակերտ ունի: Եվ քանի որ շենքային պայմաններն անմխիթար էին, նախկին տնօրենի թոռը՝ Վահրամ Սողոմոնյանը, իր պապական տունը ժամանակավորապես դպրոցին է տրամադրել։ Մանկապարտեզի շենք չունենք. ներկայումս գյուղում մանկապարտեզի ենթակա 10 երեխա կա: Գյուղն ապահովված է էլեկտրաէներգիայով. գազաֆիկացված չէ, սակայն անհրաժեշտությունը զգացվում է: Պատերազմի ընթացքում ութ տուն է վնասվել, որոնցից չորսում վերանորոգման աշխատանքներ են ընթանում»,- տեղեկացրել է մեր զրուցակիցը:
Նա ցավով է նշել, որ 2020թ. պատերազմական գործողությունների ընթացքում գյուղը 1 զոհ է ունեցել: Անդրադառնալով գյուղացիների զբաղվածությանը՝ մեր զրուցակիցը տեղեկացրեց, որ պատերազմից հետո 57հա գյուղատնտեսական նշանակության հողատարածք է մնացել թշնամու տիրապետության տակ, 38,4հա էլ գտնվում է ռիսկային գոտում, սակայն գյուղացիները չեն ընկճվում, շարունակում են զբաղվել հողագործությամբ ու անասնապահությամբ:

Варнкатаг имеет большой потенциал для переселения: Глава общины
СТЕПАНАКЕРТ, 1 октября, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" глава общины Варнкатаг Гегам Беданян рассказал, что село было основано в 1790-х годах. Сначала оно называлось Варангатаг, затем Луласаз, с 1957 года - Акоп Камари. «Одна семья вынужденных переселенцев поселилась в селе после войны.
У нас около 77 свободных, но нуждающихся в ремонте домов, мы можем предоставить их нашим соотечественникам, потерявшим свои поселения. У нас муниципалитет в плачевном состоянии. Банкетный зал подлежит ремонту.
В школе 5 учеников. А так как условия в здании были безутешными, внук бывшего директора Ваграм Согомонян на время предоставил под школу дедушкин дом. У нас нет здания детского сада. В настоящее время в селе 10 детей, надлежащих детскому саду. В селе проведено электричество, не газифицировано, но необходимость ощущается. Во время войны было повреждено восемь домов, четыре из которых ремонтируются», - сообщил наш собеседник.
Он с сожалением отметил, что во время боевых действий 2020 года в селе погиб один человек. Касательно занятости сельчан, наш собеседник сказал, что после войны 57 га сельскохозяйственных земель остались под контролем врага, 38,4 га находятся в зоне риска, но сельчане не падают духом, продолжают заниматься сельским хозяйством и животноводством.