Լուսաձորը ջրի լուրջ խնդիր ունի. համայնքապետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։Այս մասին «Արցախպրես»֊ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է Լուսաձորի համայնքապետ Միքայել Այվազյանը։
«Պատերազմից հետո տեղահանված 32 ընտանիք է հաստատվել գյուղում՝ 157 հոգով:
Ազատ բնակֆոնդից 5 տուն ունենք, որոնք ևս կարող ենք տրամադրել տեղահանված մեր հայրենակիցներին: Համայնքապետարանի շենքը գտնվում է վթարային վիճակում. ունենք բուժկետ, հանդիսությունների սրահ՝ նախատեսված 200 հոգու համար: Դպրոցի շենքը ևս վթարային է, որտեղ հաճախում է 42 աշակերտ: Գյուղամիջյան ճանապարհները վերանորոգման կարիք ունեն:
Պատերազմի ընթացքում 7 տուն մասնակի վնասներ է կրել: Գյուղը գազաֆիկացված է, ապահովված էլեկտրաէներգիայով, ջրամատակարարման խնդիր ունենք: Գյուղից մայրաքաղաք տրանսպորտ չի գործում, սակայն անհրաժեշտությունն այսօր, առավել քան երբևէ, զգացվում է:
Գյուղում է գտնվում Սուրբ Հովհաննես եկեղեցին, որը 2018 թվականին վերանորոգել են արմատներով լուսաձորցի, լոսանջելեսաբնակ Սարգսյան եղբայրները»,- տեղեկացրել է մեր զրուցակիցը:
Նա ցավով է նշել, որ Արցախյան 44-օրյա պատերազմական գործողությունների ընթացքում գյուղը 3 զոհ է ունեցել: Անդրադառնալով գյուղացիների զբաղվածությանը՝ մեր զրուցակիցը տեղեկացրեց, որ հիմնական ուղղություններն են անասնապահությունն ու հողագործությունը:

The Lusadzor community of Artsakh's Askeran region has 307 residents.
STEPANAKERT, OCTOBER 2, ARTSAKHPRESS: After the war, 32 displaced families have settled in the village.
We have 5 vacant houses, which we can provide to our displaced compatriots. The municipality building is in an emergency condition. We have an aid station, a hall for celebrations designed for 200 people. The school building is in an emergency condition. 42 students attend the school. Rural roads need to be repaired.
Seven houses have been partially damaged during the war. The village is gasified; it is provided with electricity, we do not have a problem with water supply. We have a newly built water line. There is no transport from the village to the capital, but the need is felt today more than ever.
"St. Hovhannes Church is located in the village, which was renovated in 2018 by the America-based Sargsyan brothers, whose family roots come from Lusadzor," she said.