Լուսաձորը ջրի լուրջ խնդիր ունի. համայնքապետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։Այս մասին «Արցախպրես»֊ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է Լուսաձորի համայնքապետ Միքայել Այվազյանը։
«Պատերազմից հետո տեղահանված 32 ընտանիք է հաստատվել գյուղում՝ 157 հոգով:
Ազատ բնակֆոնդից 5 տուն ունենք, որոնք ևս կարող ենք տրամադրել տեղահանված մեր հայրենակիցներին: Համայնքապետարանի շենքը գտնվում է վթարային վիճակում. ունենք բուժկետ, հանդիսությունների սրահ՝ նախատեսված 200 հոգու համար: Դպրոցի շենքը ևս վթարային է, որտեղ հաճախում է 42 աշակերտ: Գյուղամիջյան ճանապարհները վերանորոգման կարիք ունեն:
Պատերազմի ընթացքում 7 տուն մասնակի վնասներ է կրել: Գյուղը գազաֆիկացված է, ապահովված էլեկտրաէներգիայով, ջրամատակարարման խնդիր ունենք: Գյուղից մայրաքաղաք տրանսպորտ չի գործում, սակայն անհրաժեշտությունն այսօր, առավել քան երբևէ, զգացվում է:
Գյուղում է գտնվում Սուրբ Հովհաննես եկեղեցին, որը 2018 թվականին վերանորոգել են արմատներով լուսաձորցի, լոսանջելեսաբնակ Սարգսյան եղբայրները»,- տեղեկացրել է մեր զրուցակիցը:
Նա ցավով է նշել, որ Արցախյան 44-օրյա պատերազմական գործողությունների ընթացքում գյուղը 3 զոհ է ունեցել: Անդրադառնալով գյուղացիների զբաղվածությանը՝ մեր զրուցակիցը տեղեկացրեց, որ հիմնական ուղղություններն են անասնապահությունն ու հողագործությունը:

В Лусадзоре построен новый водопровод: Глава общины
СТЕПАНАКЕРТ, 2 октября, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил глава общины Лусадзор Микаел Айвазян.
«После войны в селе поселились 32 семьи вынужденных переселенцев, 157 человек.
У нас есть 5 домов из свободного жилищного фонда, которые мы можем предоставить переселенцам. Здание муниципалитета находится в аварийном состоянии. У нас есть медпункт, зал для торжеств на 200 человек. Здание школы находится в аварийном состоянии, туда посещают 42 ученика. Сельские дороги в плохом состоянии.
Семь домов были частично повреждены во время войны. Поселок газифицирован, подведено электричество, с водоснабжением проблем нет. Водопровод недавно построен. Из села в столицу транспорта нет, но потребность сегодня ощущается как никогда.
В селе  находится Церковь Святого Ованеса, которую в 2018 году отремонтировали братья Саркисяны из Лусадзора, которые живут в Лос-Анджелесе », - сообщил наш собеседник.
Он с сожалением отметил, что во время 44-дневной войны в Арцахе из села погибли 3 человека. Касательно занятости сельчан, наш собеседник сообщил, что основными направлениями являются животноводство и сельское хозяйство.