Փաշինյանը և Շիմոնիտեն ներկա են գտնվել ՀՀ անկախության և հայ-լիտվական դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակին նվիրված համերգին
Նիկոլ Փաշինյանը և Լիտվայի կառավարության ղեկավար Ինգրիդա Շիմոնիտեն Կաունասում ներկա են գտնվել ՀՀ անկախության 30-ամյակին և հայ-լիտվական դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակին նվիրված համերգին, որում հանդես է եկել Կաունասի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։Ինչպես  տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, վարչապետ Փաշինյանի պաշտոնական այցը Լիտվայի Հանրապետություն ավարտվել է։

Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan and his Lithuanian counterpart Ingrida Simonyte in Kaunas attended a concert that was dedicated to the 30th anniversary of Armenia’s Independence and the 30th anniversary of the establishment of the diplomatic relations between Armenia and Lithuania and that featured a performance by the Kaunas State Philharmonic, news.am informs.
Armenia PM's official visit to Lithuania is over
STEPANAKERT, OCTOBER 5, ARTSAKHPRESS: As reported the press service of the Government of Armenia, the official visit of Prime Minister Pashinyan to Lithuania is over.