Նոր Ղազանչիում բարեկարգվել են ներհամայնքային ճանապարհները. Համայնքապետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Նոր Ղազանչիի համայնքապետ Ռուսլան Առուստամյանը պատմեց, որ գյուղը ստեղծվել է 17-րդ դարում, բայց մոտակա տարածքներում առկա հնությունները փաստում են, որ այն բնակավայր է եղել դեռևս 12-րդ դարից սկսած:
Գյուղն իր անվանումը ստացել է տեղի արհեստավորների մասնագիտությունից, որոնք հայտնի են եղել կենցաղային մետաղե ամանեղեն՝ Արցախի բարբառով «ղազան» պատրաստելու գործով։ «Պատերազմից հետո տեղահանված 4 ընտանիք է հաստատվել գյուղում՝ 2-ը՝ Սոնասարից, 1-ը՝ Հովտաշենից, 1-ն էլ՝ Քարին տակից:
Համայնքապետարանի շենքը վերանորոգման կարիք ունի. ակումբ և բուժկետ չունենք. անհրաժեշտության դեպքում՝ օգնություն ենք ստանում հարևան Կիչանի բուժկետից: Հանդիսությունների սրահը վերանորոգման կարիք ունի:
Դպրոցում սովորում է 87 աշակերտ: մանկապարտեզ չունենք, բայց մանկապարտեզի ենթակա 16 երեխա կա գյուղում. անհրաժեշտ ենք համարում ունենալ մանկապարտեզ: Ներհամայնքային ճանապարհները մեկ ամիս առաջ ենք բարեկարգել: Գյուղն ապահովված է էլեկտրաէներգիայով, գազաֆիկացված չէ, սակայն անհրաժեշտությոնն օր֊օրի ավելի է զգացվում: Շուրջ 4 ամիս է՝ ոռոգման ջրի խնդիր ունենք»,- ներկայացրել է համայնքապետը:
Նրա խոսքով՝ Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ընթացքում 1 համագյուղացի է վիրավորվել: Անդրադառնալով գյուղացիների զբաղվածությանը՝ Ռ. Առուստամյանն ասել է, որ պատերազմից հետո 9 հա վարելահող է մնացել թշնամու տիրապետության տակ, սակայն շարունակում են զբաղվել գյուղատնտեսությամբ ու անասնապահությամբ:

В Нор-Газанчи улучшены внутриобщинные дороги: Глава общины
СТЕПАНАКЕРТ, 5 октября, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" глава общины Нор-Газанчи Руслан Арустамян рассказал, что село было основано в 17 веке, но древности в окрестностях доказывают, что это поселение существовало с 12 века.
Село получило свое название от профессии местных мастеров, которые славились изготовлением бытовой металлической посуды «газан» на арцахском диалекте. «После войны в селе поселились 4 перемещенных семьи: 2 из Сонасара, 1 из Овташена и 1 из Карин така.
Здание муниципалитета нуждается в ремонте. У нас нет клуба и медпункта. При необходимости мы получаем помощь в соседнем медпункте Кичана. Банкетный зал требует ремонта.
В школе 87 учеников. Детского сада у нас нет, но в селе есть 16 воспитанников, надлежащих детскомоу саду. Считаем необходимым наличие детского сада. Месяц назад мы улучшили межобщинные дороги. Село обеспечено электричеством, газа нет, но потребность ощущается день ото дня все больше и больше. У нас проблемы с поливной водой около 4 месяцев », - представил глава общины.
По его словам, в ходе 44-дневной войны в Арцахе был ранен один односельчанин. Говоря о занятости сельчан, Р. Арустамян сказал, что после войны 9 га пашни остались под контролем врага, но они продолжают заниматься сельским хозяйством и животноводством.