Նոր Ղազանչիում բարեկարգվել են ներհամայնքային ճանապարհները. Համայնքապետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Նոր Ղազանչիի համայնքապետ Ռուսլան Առուստամյանը պատմեց, որ գյուղը ստեղծվել է 17-րդ դարում, բայց մոտակա տարածքներում առկա հնությունները փաստում են, որ այն բնակավայր է եղել դեռևս 12-րդ դարից սկսած:
Գյուղն իր անվանումը ստացել է տեղի արհեստավորների մասնագիտությունից, որոնք հայտնի են եղել կենցաղային մետաղե ամանեղեն՝ Արցախի բարբառով «ղազան» պատրաստելու գործով։ «Պատերազմից հետո տեղահանված 4 ընտանիք է հաստատվել գյուղում՝ 2-ը՝ Սոնասարից, 1-ը՝ Հովտաշենից, 1-ն էլ՝ Քարին տակից:
Համայնքապետարանի շենքը վերանորոգման կարիք ունի. ակումբ և բուժկետ չունենք. անհրաժեշտության դեպքում՝ օգնություն ենք ստանում հարևան Կիչանի բուժկետից: Հանդիսությունների սրահը վերանորոգման կարիք ունի:
Դպրոցում սովորում է 87 աշակերտ: մանկապարտեզ չունենք, բայց մանկապարտեզի ենթակա 16 երեխա կա գյուղում. անհրաժեշտ ենք համարում ունենալ մանկապարտեզ: Ներհամայնքային ճանապարհները մեկ ամիս առաջ ենք բարեկարգել: Գյուղն ապահովված է էլեկտրաէներգիայով, գազաֆիկացված չէ, սակայն անհրաժեշտությոնն օր֊օրի ավելի է զգացվում: Շուրջ 4 ամիս է՝ ոռոգման ջրի խնդիր ունենք»,- ներկայացրել է համայնքապետը:
Նրա խոսքով՝ Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ընթացքում 1 համագյուղացի է վիրավորվել: Անդրադառնալով գյուղացիների զբաղվածությանը՝ Ռ. Առուստամյանն ասել է, որ պատերազմից հետո 9 հա վարելահող է մնացել թշնամու տիրապետության տակ, սակայն շարունակում են զբաղվել գյուղատնտեսությամբ ու անասնապահությամբ:

The Nor Ghazanchi community of Artsakh’s Martakert region has 172 residents.
The community hall building needs renovation. We do not have a club or an aid station. If necessary, we receive help from the neighboring medical center in Kichan. The ceremony hall needs renovation.
There are 87 students in the school. We do not have a kindergarten, but there are 16 pre-school children in the village. We consider it necessary to have a kindergarten. We have improved the inter-community roads a month ago. The village is provided with electricity; there is no gas supply, but the need is felt more and more day by day. We have had a problem with irrigation water for about 4 months,”said the head of the community.
Ruslan Arustamyan noted that one fellow villager was wounded during the 44-day Artsakh war. Referring to the employment of the villagers, the head of the community noted that the main directions are agriculture and cattle breeding, despite the 9 hectares of arable land has remained under the control of the enemy.