Կորցրել եմ գյուղս, հորս արյամբ շաղախված հողը, բայց ոչ հավատս. Ավետարանոցի դպրոցի ուսուցչուհի
Հոկտեմբերի 5֊ը՝ որպես Ուսուցչի տոն, նշվում է 1994թ.֊ից։ Օրն առիթ է մեկ անգամ ևս արժևորելու ուսուցչի դերը մատաղ սերնդի կրթության և դաստիարակության գործում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 5, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ուսուցիչների տոնի առթիվ «Արցախպրես»-ի թղթակիցը զրուցել է ԱՀ Ասկերանի շրջանի Ավետարանոց գյուղից տեղահանված Ռուսաց լեզվի և գրականության ուսուցչուհի Մարիաննա Բաղրյանի հետ, ով 7 տարի շարունակ դասավանդել է հարազատ կրթօջախում իսկ պատերազմից հետո աշխատանքի անցել «Արցախպրես» լրատվական գործակալությունում՝ որպես ռուսերենի թարգմանչուհի։ Մեր զրուցակցի համոզմամբ՝ ուսուցչի ճանապարհը և՛ բարդ է, և՛ պատասխանատու։
«Ուսուցիչը նախ և առաջ աշակերտի ավագ ընկերն է։ Նա պետք է կարողանա երեխայի հետ անցնել դպրոցական կյանքի ճանապարհը՝ հաղթահարելով շրջապատող աշխարհի բոլոր խոչընդոտները:
Նրա կարևորագույն առաքելությունը լավ մարդ, պետության համար պիտանի քաղաքացի դաստիարակելն է, և իրենից հետո անուն թողնելը։ Լավ ուսուցչից միշտ պետք է շնորհակալ լինել»,- ասել է Մ. Բաղրյանը։
Նրա խոսքով, այսօր, ապրելով ծանր ժամանակներ, ուսուցիչը պետք է իր մեջ ուժ գտնի և կարողանա դասասենյակ մտնել՝ մի կողմ թողնելով բոլոր դժվարությունները, քանի որ նրան են վստահել հայոց բանակի ապագա պաշտպանին կրթելու վեհ գործը։
«Ուսուցիչը պետք է կարողանա մատաղ սերնդի մեջ հայրենասիրություն դաստիարակել, որպեսզի վաղը ունենանք մեր երազանքների Արցախը, որպեսզի կարողանանք բուժել մեր երկրի վերքերը, և հավատով լցվենք Արցախի բաղձալի ապագայի նկատմամբ։ Ճիշտ է, կորցրել եմ գյուղս, հորս արյամբ շաղախված հողը, բայց ոչ հավատս »,- ընդգծել է Մ. Բաղրյանը՝ զրույցի վերջում շնորհավորելով լույսի և բարու բոլոր սերմնացաններին և բարեմաղթելով սերունդներին կրթել միմիայն խաղաղ Հայրենիքում։

Я потеряла свою деревню, землю, на которой была пролита кровь моего отца, но не свою веру: Учительница Аветараноцской школы
5 октября, как День учителя, отмечается с 1994 года. День - это возможность еще раз «оценить» роль учителя в обучении и воспитании подрастающего поколения.
СТЕПАНАКЕРТ, 5 октября, АРЦАХПРЕСС- По случаю Дня учителя корреспондент "Арцахпресс" побеседовал с учительницей русского языка и литературы Марианной Багирян, перемещенной из села Аветараноц Аскеранского района Ацаха, которая 7 лет преподавала в родной школе, а после войны начала работать в информационном агентстве «Арцахпресс» переводчицей русского языка. По словам нашей собеседницы, путь учителя «трудный» и ответственный.
«Учитель - это, прежде всего, старший друг ученика. Он долежен уметь идти по пути школьной жизни со своим учеником, преодолевая все препятствия окружающего мира.
Его самая главная миссия - воспитать хорошего человека, достойного гражданина государства, и оставить за собой имя. Мы всегда должны быть благодарны хорошему учителю», - сказала М. Багирян.
По ее словам, сегодня, живя в трудные времена, учитель должен найти в себе силы войти в класс, оставляя в стороне все трудности, ведь на него возложена благородная задача - воспитать будущего защитника армянской армии.
«Учитель должен уметь воспитывать патриотизм в молодом поколении, чтобы завтра у нас был Арцах нашей мечты, чтобы мы могли залечить раны нашей страны, исполниться веры в желаемое будущее Арцаха․ Правда, я потеряла свою деревню, землю, на которой была пролита кровь моего отца, но не свою веру», - подчеркнула М. Багирян, в завершение беседы поздравив всех сеятелей света и добра, желая воспитывать поколения только на мирной Родине.