Արմեն Սարգսյանն Իտալիայի նախագահի հրավերով պետական այցով կմեկնի Իտալիա
Իտալիայի Հանրապետության նախագահ Սերջիո Մատարելլայի հրավերով Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը տիկնոջ՝ Նունե Սարգսյանի հետ, հոկտեմբերի 5-ին պետական այցով կմեկնի Իտալիա:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ ՀՀ նախագահի նստավայրից հայտնում են, որ 30-ամյա պատմության ընթացքում սա Հայաստանի նախագահի առաջին պետական այցն է Իտալիա:
Իտալիայի Հանրապետության նախագահի նստավայրում` Քուիրինալե պալատում, նախատեսված է նախագահներ Սարգսյանի և Մատարելլայի առանձնազրույցը, որին կհաջորդի պատվիրակությունների հանդիպումն՝ ընդլայնված կազմով: Հայաստանի և Իտալիայի նախագահները հանդես կգան մամուլի համար հայտարարությամբ:
Այցի շրջանակում ծրագրված է նաև նախագահ Սարգսյանի հանդիպումն Իտալիայի նախարարների խորհրդի նախագահ Մարիո Դրագիի հետ: Հայաստանի նախագահը կհանդիպի նաև Իտալիայի Սենատի նախագահ Մարիա Էլիզաբետա Կազելատիի, Պատգամավորների պալատի նախագահ Ռոբերտո Ֆիկոյի, Հռոմի քաղաքապետի հետ:
Հանդիպումների առանցքում կլինեն երկկողմ հարաբերությունների խորացմանը և տարբեր ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնմանը, տարածաշրջանային խնդիրներին ու զարգացումներին վերաբերող, ինչպես նաև այլ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր:
Այցի ընթացքում նախագահ Սարգսյանը կհյուրընկալվի նաև Հռոմի Լևոնյան վարժարանում, որտեղ հանդիպում կունենա հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Կրթական և մշակութային ոլորտներում փոխգործակցության խորացման հարցերը նույնպես նախագահ Սարգսյանի պետական այցի օրակարգում են: Հռոմի Լա Սապիենցա համալսարանում նախագահ Սարգսյանը ներկա կգտնվի հայագիտություն ամբիոնի վերաբացման արարողությունը, ինչպես նաև դասախոսությամբ հանդես կգա Բոլոնիայի համալսարանում:
Նախագահ Արմեն Սարգսյանի՝ Իտալիա պետական այցի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության և Իտալիայի Հանրապետության նախագահների հովանու ներքո, Իտալիայի նախագահի նստավայրում՝ Քուիրինալի պալատում, կբացվի մեծանուն հայ նկարիչներ Հովհաննես Այվազովսկու, Գևորգ Բաշինջաղյանի, Մարտիրոս Սարյանի, Վարդգես Սուրենյանցի, Հակոբ Կոջոյանի աշխատանքների ցուցադրությունը:

Армен Саргсян по приглашению президента Италии совершит государственный визит в Италию
По приглашению президента Италии Серджио Маттареллы президент Республики Армения Армен Саркисян и его супруга Нуне Саркисян 5 октября с государственным визитом посетят Италию.
Армен Саргсян  по приглашению президента Италии совершит государственный визит в Италию
СТЕПАНАКЕРТ, 5 октября, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает резиденция президента РА, это первый государственный визит президента Армении в Италию за 30-летнюю историю.
Отмечается, что в резиденции президента Италии, в Квиринальском дворце, состоится приватная беседа президента Саркисяна с Маттареллой, после чего предстоит встреча делегаций в расширенном составе. Президенты Армении и Италии выступят с заявлением для прессы.
В рамках визита Саркисян также встретится с председателем Совета министров Италии Марио Драги, с председателем Сената Италии Марией Элизабет Казелати, председателем Палаты депутатов Роберто Фико и с мэром Рима.
На встречах будут обсуждаться вопросы углубления двусторонних отношений, расширения взаимовыгодного сотрудничества в различных сферах, региональных проблем и развития, а также другие вопросы, представляющие взаимный интерес.
В ходе визита Саркисян в Риме посетит гимназию Левоньян, где встретится с представителями армянской общины. Вопросы углубления сотрудничества в образовательной и культурной сферах также включены в повестку государственного визита президента Саркисяна. В Римском университете Ла Сапиенца Армен Саркисян примет участие в открытии кафедры арменоведения, также прочтет лекцию в Университете Болоньи.
В рамках государственного визита президента Армена Саркисяна в Италию в Квиринальском дворце под патронатом президентов Республики Армения и Италии откроется выставка произведений великих армянских художников Ивана (Ованнеса) Айвазовского, Геворга Башинджагяна, Мартироса Сарьяна, Вардгеса Суренянца и Акопа Коджояна.
Кроме того, католикос всех армян Гарегин Второй 5 октября отбыл в Италию (Рим) для участия в организованной общиной Сант-Эджидио конференции «Люди как братья и будущее земли. Религии и культуры в диалоге», а также в межцерковной молитве. На конференции Гарегин Второй выступит с речью.
В рамках визита Католикос всех армян встретится с Папой Римским Франциском.
В состав делегации входит также омбудсмен Армении Арман Татоян.
В конференции и межцерковной молитве также примет участие Константинопольский Патриарх ААЦ Саак Машалян.