Հայ դատի հանձնախումբը կոչ է անում Կոնգրեսին՝ հետաքննել Հայաստանի և Արցախի հետ կապված Պետդեպարտամենտի ձախողումները
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը  ԱՄՆ Սենատի և Ներկայացուցիչների պալատի առանցքային հանձնաժողովներին կոչ է անում ԱՄՆ պետդեպարտամենտի և հարակից գործակալությունների նկատմամբ գործադրել կոնգրեսական վերահսկողության միջոցներ և հետաքննել ԱՄՆ-Հայաստան երկկողմանի և տարաշաշրջանային քաղաքականության համակարգային անհաջողությունները։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Հոկտեմբեր 7-ին Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Մենենդեզին, Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հանձնաժողովի նախագահ Գրեգ Միքսին և առանցքային այլ հանձնաժողովների անդամներին ուղղված նամակով Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի նախագահ  Րաֆֆի Համբարյանը կոչ է արել հետաքննել ՀՀ հետ ԱՄՆ երկկողմ հարաբերությունների և տարածաշրջանային դիվանագիտության բազմակի, հիմնարար և կրկնվող ձախողումները` նախորդ տարվա սեպտեմբերին, դրանից առաջ և հետո Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի շարունակվող հարձակումների ընթացքում, ինչպես նաև Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների շարունակական օկուպացիայի ժամանակ: Հետաքննությունը կվերանայի ԱՄՆ պետդեպարտամենտի և ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության վարքագիծը՝ ներքոշարադրյալ թերութությունները վերացնելու ուղղությամբ․
Ազատության աջակցության ակտի 907-րդ հոդվածի և Ադրբեջանին տրամադրվող ամերիկյան օժանդակության օրենսդրական խախտումների չկանխարգելումը։
Ադրբեջանի կողմից գործածված թուրքական անօդաչու թռչող սարքերում ամերիկյան պահեստամասերի հայտնաբերման հետ կապված՝ ամերիկյան արտադրողներին, թուրքական կառավարությանը և մասնավոր հատվածի շահագրգիռ կողմերին պատասխանատվության չենթարկումը, ինչն ամերիկյան օրենսդրության խախտում է։
Օտարերկրյա ահաբեկիչ զինյալների, այդ թվում՝ Սիրիայից եկած ջիհադիստների հավաքագրման և Արցախի դեմ ադրբեջանական ուժերի կողմից օգտագործման համար՝ Թուրքիային պատասխանատվության չենթարկելը։
Արցախի դեմ կասետային ռումբեր, սպիտակ ֆոսֆոր և արգելված այլ զինամթերք օգտագործելու համար՝ Ադրբեջանին պատասխանատվության չենթարկելը։
Հայ ռազմագերիների անօրինական պահման, խոշտանգումների և նույնիսկ սպանությունների համար Ադրբեջանին պատասխանատվության չենթարկելը։
Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ներխուժման և օկուպացիայի համար՝ Ադրբեջանի ղեկավարներին պատասխանատվության չենթարկելը:
Արցախի կարգավիճակի և անվտանգության հարցերի խաղաղ լուծման գործում  ԱՄՆ շահերը համարժեք չներկայացնելու առումով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահի ձախողումները։
ԱՄՆ կառավարության նախապես իմացության և/կամ Ադրբեջանի հարձակման մասին նախազգուշացման ձախողումները։
Իրենց բնիօրրանից տեղահանված ավելի քան 100․000 հայերին համարժեք մարդասիրական օգնության չտրամադրումը:
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի նախագահը հատուկ ուշադրություն է հրավիրել Արցախյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման բանակցություններում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի դիվանագիտական անհաջողությունների հետևանքների վրա՝ նկատելով, որ «ԱՄՆ-ի ներգրավվածության ձախողումը տարածաշրջան է հրավիրել չարագործ դերակատարներին, որոնցից առաջինը Թուրքիան է, որը բռնի ուժով փորձում է նախագծել Կովկասի ապագան։

ANCA calls on US Congress to investigate State Department failures related to Armenia, Artsakh
The Armenian National Committee of America (ANCA) is calling on key committees in the U.S. Senate and House to exercise their Congressional oversight responsibilities over the U.S. State Department and related agencies through investigations into system-wide failures of U.S. policy on U.S.-Armenia bilateral and regional relations, ANCA reported.
STEPANAKERT, OCTOBER 8, ARTSAKHPRESS: On Thursday, letters to Senate Foreign Relations Committee Chair Bob Menendez (D-NJ), House Foreign Affairs Committee Chair Greg Meeks (D-NY) and key Committee members, ANCA Chairman Raffi Hamparian called for the inquiry into “multiple, fundamental, and repeated failures of U.S. bilateral relations with the Republic of Armenia and regional diplomacy prior to, during, and after Azerbaijan’s attack last September against the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh), and its ongoing attacks and occupation of Armenia.” The called-for investigation would review the conduct of the U.S. State Department and U.S. Agency for International Development with regard to shortcomings in a broad array of areas outlined by Hamparian, including:
— Failures to adequately prevent violations of Section 907 of the FREEDOM Support Act and other U.S. laws related to U.S. military aid to Azerbaijan.
— Failures to hold U.S. manufacturers, the Turkish government, and private sector stakeholders responsible for violations of U.S. laws related to the discovery of U.S. parts in Turkish drones deployed by Azerbaijan.
— Failures to confront Turkey or hold its leaders accountable for recruiting foreign terrorist fighters, including jihadists from Syria, to fight with Azerbaijani forces against Artsakh.
— Failures to confront Azerbaijan or to hold its leaders accountable for using cluster bombs, white phosphorous, and other prohibited munitions against Artsakh.
— Failures to confront Azerbaijan or to hold its leaders accountable for illegally holding, abusing, and even causing the deaths of Armenian Prisoners of War.
— Failures to confront Azerbaijan or to hold its leaders accountable for invading and occupying sovereign Armenian territory.
— Failures of the U.S. Co-Chair of the OSCE Minsk Group to adequately represent U.S. interests in a peaceful resolution of Artsakh-related status and security issues.
— Failures regarding U.S. government foreknowledge and/or fore-warning of Azerbaijan’s attack.
— Failures to provide anything approaching adequate levels of humanitarian assistance to the over 100,000 Armenians ethnically-cleansed from their indigenous Artsakh homeland.
The ANCA Chairman called specific attention to the effects of these diplomatic failures on the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE) Minsk Group efforts to negotiate a peaceful settlement of the Artsakh crisis. “Failings of U.S. engagement have only invited malign actors – most notably Turkey – to violently project power into the Caucasus in a way that undermines U.S. interests and runs counter to our American values,” emphasized Hamparian.