Հայ դատի հանձնախումբը կոչ է անում Կոնգրեսին՝ հետաքննել Հայաստանի և Արցախի հետ կապված Պետդեպարտամենտի ձախողումները
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը  ԱՄՆ Սենատի և Ներկայացուցիչների պալատի առանցքային հանձնաժողովներին կոչ է անում ԱՄՆ պետդեպարտամենտի և հարակից գործակալությունների նկատմամբ գործադրել կոնգրեսական վերահսկողության միջոցներ և հետաքննել ԱՄՆ-Հայաստան երկկողմանի և տարաշաշրջանային քաղաքականության համակարգային անհաջողությունները։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Հոկտեմբեր 7-ին Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Մենենդեզին, Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հանձնաժողովի նախագահ Գրեգ Միքսին և առանցքային այլ հանձնաժողովների անդամներին ուղղված նամակով Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի նախագահ  Րաֆֆի Համբարյանը կոչ է արել հետաքննել ՀՀ հետ ԱՄՆ երկկողմ հարաբերությունների և տարածաշրջանային դիվանագիտության բազմակի, հիմնարար և կրկնվող ձախողումները` նախորդ տարվա սեպտեմբերին, դրանից առաջ և հետո Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի շարունակվող հարձակումների ընթացքում, ինչպես նաև Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների շարունակական օկուպացիայի ժամանակ: Հետաքննությունը կվերանայի ԱՄՆ պետդեպարտամենտի և ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության վարքագիծը՝ ներքոշարադրյալ թերութությունները վերացնելու ուղղությամբ․
Ազատության աջակցության ակտի 907-րդ հոդվածի և Ադրբեջանին տրամադրվող ամերիկյան օժանդակության օրենսդրական խախտումների չկանխարգելումը։
Ադրբեջանի կողմից գործածված թուրքական անօդաչու թռչող սարքերում ամերիկյան պահեստամասերի հայտնաբերման հետ կապված՝ ամերիկյան արտադրողներին, թուրքական կառավարությանը և մասնավոր հատվածի շահագրգիռ կողմերին պատասխանատվության չենթարկումը, ինչն ամերիկյան օրենսդրության խախտում է։
Օտարերկրյա ահաբեկիչ զինյալների, այդ թվում՝ Սիրիայից եկած ջիհադիստների հավաքագրման և Արցախի դեմ ադրբեջանական ուժերի կողմից օգտագործման համար՝ Թուրքիային պատասխանատվության չենթարկելը։
Արցախի դեմ կասետային ռումբեր, սպիտակ ֆոսֆոր և արգելված այլ զինամթերք օգտագործելու համար՝ Ադրբեջանին պատասխանատվության չենթարկելը։
Հայ ռազմագերիների անօրինական պահման, խոշտանգումների և նույնիսկ սպանությունների համար Ադրբեջանին պատասխանատվության չենթարկելը։
Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ներխուժման և օկուպացիայի համար՝ Ադրբեջանի ղեկավարներին պատասխանատվության չենթարկելը:
Արցախի կարգավիճակի և անվտանգության հարցերի խաղաղ լուծման գործում  ԱՄՆ շահերը համարժեք չներկայացնելու առումով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահի ձախողումները։
ԱՄՆ կառավարության նախապես իմացության և/կամ Ադրբեջանի հարձակման մասին նախազգուշացման ձախողումները։
Իրենց բնիօրրանից տեղահանված ավելի քան 100․000 հայերին համարժեք մարդասիրական օգնության չտրամադրումը:
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի նախագահը հատուկ ուշադրություն է հրավիրել Արցախյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման բանակցություններում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի դիվանագիտական անհաջողությունների հետևանքների վրա՝ նկատելով, որ «ԱՄՆ-ի ներգրավվածության ձախողումը տարածաշրջան է հրավիրել չարագործ դերակատարներին, որոնցից առաջինը Թուրքիան է, որը բռնի ուժով փորձում է նախագծել Կովկասի ապագան։

ANCA призывает расследовать провалы Госдепа США в связи с Арменией и Арцахом
Армянский национальный комитет Америки (ANCA) призывает расследовать системные неудачи Государственного департамента США в региональной политике страны и двусторонней политике США-Армения.
СТЕПАНАКЕРТ, 8 октября, АРЦАХПРЕСС- Председатель ANCA Раффи Гамбарян в своем письме призвал председателя комитета Сената по международным отношениям Роберта Менендеса, главу Комитета по иностранным делам Палаты представителей Конгресса Грега Микса и других членов Палаты представителей расследовать неудачи в двусторонних отношениях США и повторяющиеся провалы в региональной дипломатии во время, до и после агрессии Азербайджана в отношении Арцаха в сентябре прошлого года, а также во время продолжающейся оккупации суверенных территорий Армении.
В ходе расследования будет рассмотрено поведение Государственного департамента США и Агентства США по международному развитию с целью устранения недостатков, включая не предотвращение процессов вокруг статьи 907 и нарушение в виде оказания США помощи Азербайджану.
Не привлечение к ответственности американских производителей, турецкое правительство и представителей частного сектора в связи с обнаружением американских запчастей в турецких БПЛА, используемых Азербайджаном, является нарушением законодательства США;
не привлечение Турции к ответственности за вербовку иностранных террористов и их использование азербайджанской стороной против Арцаха;
не привлечение Азербайджана к ответственности за применение против Арцаха кассетных бомб, белого фосфора и другого запрещенного оружия;
не привлечение Азербайджана к ответственности за незаконное удержание, пытки и убийства армянских военнопленных;
не привлечение руководителей Азербайджана к ответственности за оккупацию суверенной территории Армении;
неудачи американского сопредседателя Минской группы ОБСЕ с точки зрения неадекватного представления интересов США в деле мирного урегулирования статуса Арцаха и вопросов безопасности;
факт осведомленности правительства США и / или провал в предупреждении о нападении Азербайджана;
не предоставление адекватной гуманитарной помощи более чем 100 000 перемещенных армян.
Гамбарян  обратил особое внимание на дипломатические неудачи МГ ОБСЕ в мирных переговорах по Карабаху, отметив, что неудача при участии США привлекла Турцию в регион, которая пытается спроектировать будущее Кавказа.