«Ես էլ լինեի Ալիևի տեղը, կասեի. «Վե՛րջ, մտա պատմության մեջ», բայց հակամարտությունն ավարտված չէ». Մարկեդոնով
Հայ-ադրբեջանական հակամարտությունը, չնայած Ադրբեջանի նախագահի հայտարարություններին, ավարտված չէ, քանի առայժմ կան չլուծված բազմաթիվ հարցեր, և ոչ միայն հայկական կողմը, այլև Մինսկի խմբի համանախագահները շարունակում են խոսել Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հստակեցման անհրաժեշտության մասին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այդ մասին Կովկասի ինստիտուտի կազմակերպած «Կովկասը XXI դարում» միջազգային գիտաժողովի ընթացքում ասել է ռուսաստանցի քաղաքագետ Սերգեյ Մարկեդոնովը՝ ներկայացնելով «Հայաստան. ազգային նախագծի փոխակերպման ուղիները» թեմայով իր զեկույցը:
Քաղաքագետի խոսքով՝ իր զեկույցի նպատակը Հայաստանի ներքաղաքական կյանքում ղարաբաղյան գործոնի դերի և ազդեցության փոխակերպումը ցույց տալն է՝ սկսած 1988 թվականի Արցախյան շարժումից, որից սկսվեց Հայաստանի անկախացման գործընթացը:
Մարկեդոնովի գնահատմամբ՝ ղարաբաղյան գործոնի կենտրոնական, վճռորոշ ազդեցությունը հայկական քաղաքականության մեջ աստիճանաբար նվազելու է, սակայն զեկուցողը համաձայն չէ ադրբեջանական կողմի այն տեսակետի հետ, որ 2020 թվականի պատերազմից հետո Ղարաբաղյան հակամարտությունը ավարտվել է, և Լեռնային Ղարաբաղի հարցը փակված է:
Այս համատեքստում, ի դեպ, Սերգեյ Մարկեդոնովը շեշտում է, որ սխալ է տվյալ հակամարտությունը Ղարաբաղյան անվանելը: Մարկեդոնովի կարծիքով՝ այն պետք է կոչել հայ-ադրբեջանական հակամարտություն՝ հաշվի առնելով այն փաստը, որ Լեռնային Ղարաբաղից բացի՝ Ադրբեջանի հետ հակամարտության այլ թատերաբեմեր են եղել և այժմ էլ կան: Մասնավորապես՝ Շահումյանը, Խանլարը, Գետաշենը, Մարտունաշենը, այսօր էլ՝ Սյունիքի և Գեղարքունիքի սահմանամերձ տարածքները, նախիջևանյան ուղղությունը:
Ռուսաստանցի քաղաքագետի խոսքով՝ Ղարաբաղը պարզապես գլխավոր խորհրդանիշն էր:
«Ինչ վերաբերում է հակամարտության ավարտվելուն, ապա, որպես փորձագետ, կարծում եմ, որ հակամարտությունն ավարտված չէ: Ես այդպես եմ կարծում որպես մասնագետ, ոչ թե որովհետև ես Երևանում եմ կամ որովհետև ես հայամետ դիրքորոշում ունեմ, ինչպես որոշ մարդիկ են կարծում: Հակամարտության ավարտը խաղաղության համաձայնագիրն է»,- ընդգծեց Սերգեյ Մարկեդոնովը:
Քաղաքագետը շեշտեց, որ որևէ հակամարտության ավարտվելը մասնագիտական առումով ունենում է իր չափանիշները:
«Հակամարտության ավարտվելը երկու հասարակությունների համար քիչ թե շատ լեգիտիմ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումն է: Մենք այդ լեգիտիմությունը չենք տեսնում, ի դեպ, ոչ միայն Հայաստանում: Հայաստանում 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի համաձայնությունից դժգոհ մարդիկ ելույթներ են ունենում, բողոքի ցույցեր են անում: Ադրբեջանում վիճակն այդ առումով ավելի բարդ է: Փառք Աստծո, սոցցանցերում կան բլոգներ, որտեղ կարդում ենք. «Գողացված հաղթանակ», «Մեզ թույլ չտվեցին վերցնել Ստեփանակերտը»,«Ի՞նչ են անում մեր տարածքում օտարերկրյա զինվորները»: Կարո՞ղ ենք ասել, որ ադրբեջանական հասարակությունը ամբողջությամբ ընդունել է պատերազմի արդյունքները: Իհարկե, ո՛չ: Ամբողջությամբ և մինչև վերջ չի ընդունել: Ես հասկանում եմ Իլհամ Ալիևի տրամաբանությունը: Եթե ես լինեի Իլհամ Ալիևի տեղը՝ ես էլ կասեի. «Վե՛րջ, ամեն ինչ ավարտված է, ես մտա պատմության մեջ, ես պատմության դասագրքի մեջ եմ»: Նրա տրամաբանությունը միանգամայն հասկանալի է, բայց չի կարելի ասել, թե հակամարտությունը դրանով ավարտվել է», - ընդգծեց Սերգեյ Մարկեդոնովը:

На месте Алиева я бы тоже сказал: «Все, я вошел в историю», но конфликт не завершен: Сергей Маркедонов
Армяно-азербайджанский конфликт, несмотря на заявления президента Азербайджана, не завершился, так как осталось много нерешенных вопросов. Не только армянская сторона, но и сопредседатели Минской группы продолжают говорить о необходимости прояснения ситуации со статусом Нагорного Карабаха.
СТЕПАНАКЕРТ, 8 октября, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом на международной конференции «Кавказ в XXI веке», организованной Институтом Кавказа, представляя свой доклад «Армения. Пути трансформации национального проекта» заявил российский политолог Сергей Маркедонов.
Ведущий научный сотрудник Института международных исследований Центра евроатлантической безопасности Московского государственного института международных отношений (МГИМО) в своем докладе обратился к процессу обретения Арменией независимости, к арцахскому движению и влиянии арцахского фактора на дальнейшие внутриполитические процессы.
По словам политолога, цель его доклада - показать трансформацию роли и влияния карабахского фактора во внутриполитической жизни Армении, начиная с Арцахского движения 1988 года, с которого начался процесс независимости Армении.
«Цель моего доклада - показать трансформацию карабахского фактора, как он начал отходить от основного, фундаментального сюжета, воспринимаясь где-то как вызов, где-то как угроза. Показать, как изменялись эти отношения» - представил политолог.
По словам Маркедонова, центральное, решающее влияние карабахского фактора в политике Армении будет постепенно уменьшаться, но докладчик не согласен с мнением азербайджанской стороны о том, что карабахский конфликт завершился после войны 2020 года, нагорно-карабахский вопрос остается в силе, он не закрыт.
В этом контексте, кстати, Сергей Маркедонов подчеркивает, что называть этот конфликт карабахским неправильно. По словам Маркедонова, его следует назвать армяно-азербайджанским конфликтом, учитывая, что помимо Нагорного Карабаха были и есть и другие этапы конфликта с Азербайджаном. В частности, Шаумян, Ханлар, Геташен, Мартунашен, а сегодня приграничные районы Сюника и Гегаркуника, направление на Нахиджеван.
По мнению российского политолога, Карабах был лишь главным символом.
«Что касается завершения конфликта, я как эксперт считаю, что конфликт еще не закончился. Я так считаю, потому что я профессионал, а не потому, что я счастлив этому, или занимаю проармянскую позицию, как думают некоторые. Конец конфликта - это мирное соглашение», - сказал Сергей Маркедонов.
Политолог подчеркнул, что окончание конфликта в профессиональном плане имеет свои критерии.
«Конец конфликта - это подписание более или менее легитимного для обоих сторон мирного соглашения. Мы не видим такой легитимности, кстати, не только в Армении. В Армении те, кто недоволен соглашением от 9 ноября 2020 года, выступают с речами и протестуют. В этом отношении ситуация в Азербайджане более сложная. Слава богу, в социальных сетях есть блоги, где мы читаем: «Украденная победа», «Что делают иностранные солдаты на нашей территории?» Можно ли сказать, что азербайджанское общество полностью приняло итоги войны? Конечно, нет. Оно не приняло их полностью, до конца. Я понимаю логику Ильхама Алиева. Если бы я был на его месте, и я бы сказал: «Все, все кончено, я в истории, я в учебнике истории. Его логика вполне понятна, но нельзя сказать, что конфликт окончен», - сказал Сергей Маркедонов.
Политолог подчеркнул, что о статусе Нагорного Карабаха все еще говорят, и не только в Армении.
«Разве Минская группа не говорит, что статус не уточнен полностью? Говорит: пока эти вопросы не будут решены, нельзя говорить о завершении конфликта. Я не просто так сказал, что конфликт - это не только Карабах. То, что мы видим сейчас в связи с делимитационными и демаркационными вопросами, говорит о том, что конфликт является армяно-азербайджанским. Так что нельзя сказать, что все закончилось. Но центральная несущая карабахской конструкции постепенно будет снижаться, в том числе и из-за смены поколений», - прокомментировал Сергей Маркедонов.