Հայ եկեղեցու սպասավորներն ու հետևորդները պետք է անարգել մուտք ունենան Շուշիի Ղազանչեցոց եկեղեցի. ԱԳՆ
Շուշիի Մայր տաճարի ֆիզիկական վնասմանը զուգահեռ Ադրբեջանը չի դադարում փորձերը` խեղաթյուրելու եկեղեցու հայկական ինքնությունը, որն իրականացվում է վերանորոգման պատրվակով եկեղեցու ճարտարապետական տեսքի փոփոխման միջոցով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց Մայր տաճարի կրկնակի ռմբակոծման մեկ տարվա կապակցությամբ հայտարարել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանը:
«Արցախի և նրա ժողովրդի դեմ սանձազերծված ռազմական ագրեսիայի ընթացքում 2020թ. հոկտեմբերի 8-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը գերճշգրիտ զինատեսակներով կրկնակի օդային հարվածներ հասցրին Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց Մայր տաճարին՝ վերջինիս պատճառելով զգալի ավերածություններ: Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից հաշված օրեր անց նույն եկեղեցին ենթարկվեց վանդալիզմի և սրբապղծման»,- հիշեցրել է Վահան Հունանյանը:
Նրա խոսքով՝ պաշտամունքի վայրի կրկնակի դիտավորյալ հրթիռակոծումը ոչ միայն միջազգային իրավունքով, մասնավորապես՝ «Զինված ընդհարման դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» Հաագայի 1954 թվականի կոնվենցիայով և դրան կից երկրորդ արձանագրությամբ (1999 թ.) դատապարտելի հանցագործություն է, այլ նաև մտադրությունների խորհրդանշական բացահայտում․ այն Արցախի տարածքում հայկական ներկայության ցանկացած հետքի բնաջնջմանն ուղղված Ադրբեջանի քաղաքականության ակնհայտ դրսևորում է:
«Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված ագրեսիայից մեկ տարի անց Արցախի՝ ադրբեջանական վերահսկողության տակ հայտնված տարածքներում գտնվող շուրջ 1500 պատմամշակութային ժառանգության և պաշտամունքի վայրերի, ինչպես նաև հազարավոր թանգարանային նմուշների ճակատագիրը շարունակում է մնալ անորոշ և վտանգված: Բազմաթիվ են ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից հայկական եկեղե­ցիների, մշակութային և կրոնական այլ հուշարձանների միտումնավոր ոչնչացման և վանդալիզմի փաստագրված դեպքերը։ Բացի այդ, դրանց ֆիզիկական ոչնչացման հետ մեկտեղ ականատես ենք լինում Ադրբեջանի կողմից հետևողական կերպով իրա­կանացվող պատմական փաստերի կեղծմանը և հայկական հուշարձանների ինքնության խեղաթյուրմանը»,- նշում է Հունանյանը
Նա ընդգծում է՝ այս համատեքստում, թերևս, պատահական չէ, որ Ադրբեջանը շարունակում է արգելափակել կամ հնարավորինս սահմանափակել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փորձագիտական առաքելության մուտքը դեպի վտանգված հայկական մշակութային ժառանգության վայրեր` փորձելով կոծկել իր կողմից գործած պատերազմական հանցագործությունները:
«Ժողովուրդների մշակութային ու հոգևոր ժառանգություն հանդիսացող պատմամշակութային հուշարձանների և պաշտամունքի վայրերի դեմ ուղղված վայրագությունները կոպտորեն խախտում են միջազգային իրավունքը, հակասում են համամարդկային արժեքներին և խստագույնս դատապարտելի են։ Շուշիի Մայր տաճարը Արցախում Հայ Առաքելական եկեղեցու կարևոր կենտրոններից է, և հայ եկեղեցու սպասավորներն ու հետևորդները պետք է անարգել մուտք ունենան այդ սրբատեղի»,- ասված է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղարի խոսքում:

‘Servants, followers of Armenian Church must have unrestricted access to Shushi’s Ghazanchetsots Church’ – MFA
Alongside with the physical damage inflicted upon Shushi’s Ghazanchetsots Church, Azerbaijan does not stop attempts to distort the Armenian identity of the church, which is carried out by changing the architectural look of the church under the pretext of renovation, Armenian Foreign Ministry’s spokesperson Vahan Hunanyan said in a statement on the occasion of the anniversary of the double bombing of the Cathedral by the Azerbaijani armed forces.
STEPANAKERT, OCTOBER 8, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “During the military aggression unleashed against Artsakh and its people on October 8, 2020, the Azerbaijani armed forces launched air strikes twice on Shushi’s Ghazanchetsots Church with high-precision weapons, causing significant damages to the latter. Shortly after the November 9 trilateral statement the same church was vandalized and desecrated”, Vahan Hunanyan said.
According to him, the deliberate bombing of the church is not only a criminal act to be condemned by the international law, but also is a symbolic discovery of intentions, as it is an obvious demonstration of the policy of Azerbaijan to eliminate any trace of Armenian presence in the territory of Artsakh.
“A year after the aggression unleashed by Azerbaijan against Artsakh, the fate of nearly 1500 historical-cultural heritage and worship sites, as well as thousands of museum exhibits in the territories of Artsakh, which came under the Azerbaijani control, remains uncertain and in danger. There are numerous cases proving the deliberate destructions and vandalism of Armenian churches, cultural and other religious monuments by the Azerbaijani armed forces. Moreover, alongside with their physical destruction, we witness Azerbaijan’s consistent attempts to falsify historical facts and distort the identity of the Armenian monuments”, he said.
Hunanyan says that it’s not accidental that Azerbaijan continues blocking or restricting as much as possible the access of the UNESCO expert mission to the endangered Armenian cultural heritage sites, trying to hide its war crimes.
“The atrocities against historical-cultural monuments and worship sites, which are the peoples’ cultural and religious heritage, grossly violate the international law, are against the universal values and must be strongly condemned. Shushi’s Holy Savior Cathedral is one of the key centers of the Armenian Apostolic Church in Artsakh, and the servants and followers of the Armenian Church must have an unrestricted access to that site of worship”, the MFA spokesperson said.