Լռություն ու սոսկալի աղաղակ. Ստեփանակերտում ցուցադրվել են թշնամու բռնազավթած բնակավայրերից փրկված մշակութային պատառիկները
Նախօրեին Ստեփանակերտի Եվրոպա հյուրանոցի նախասրահում տեղի է ունեցել «Մենք կվերադառնանք. փրկված պատառիկներ» խորագիրը կրող ցուցահանդեսի բացումը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ցուցահանդեսը կազմակերպվել է «Մշակութային ժառանգության հանրային խորհրդի», «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի և «Եվրոպա» հյուրանոցի համատեղ ջանքերով:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես է եկել «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արմինե Հայրապետյանը և նշել , որ փրկված պատառիկներից ամեն մեկն ունի իր յուրահատուկ ճակատագիրը:
Ցուցահանդեսին ներկա ԱՀ ԿԳՄՍ նախարար Լուսինե Ղարախանյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ յուրաքանչյուր ցուցանմուշի մեջ մի մեծ լռություն կա, իսկ լռության մեջ՝ սոսկալի աղաղակ։
Բնութագրությունը հասանալի չէ «Մենք թշվառ չենք, բայց այդ լռությունը մեզ դարձնում է թշվառ։
Այդ էպիզոդիկ թշվառությունն իրականում մեզ դարձնում է վրեժխնդիր, լցնում ատելությամբ, մղում խիզախման և, չնայած այս հակասական զգացողություններին, պարուրում է ետ վերադառնալու զգացումով»,-ընդգծել է Լ. Ղարախանյանը:
Մշակութային ժառանգության հանրային խորհրդի նախագահ Սերգեյ Շահվերդյանը ելույթի իր խոսքում ասաց, որ իրենց նախաձեռնությանը միանգամից արձագանքեցին պետական մարմիններն ու բազմաթիվ անձինք:
«Յուրաքանչյուր ցուցանմուշ ունի իր պատմությունը։
Դրանց շարքում կան Շուշիից փրկված սրբություններ, Հին Թաղեր գյուղի եկեղեցու զանգը և բոլորիս համար շատ այլ կարևոր մշակութային արժեքներ»,- նշեց Ս.Շահվերդյանը։

Тишина и страшный крик: Фрагменты культуры, спасенные из оккупированных врагом населенных пунктов, выставлены в Степанакерте
11 октября в вестибюле гостиницы «Европа» в Степанакерте состоялось открытие выставки под названием «Мы вернемся: спасенные фрагменты».
СТЕПАНАКЕРТ, 12 октября, АРЦАХПРЕССВыставка организована совместными усилиями "Общественного совета по культурному наследию", ГНКО «Государственная служба охраны исторической среды» и гостиницы «Европа».
На мероприятии со вступительной речью выступила директор ГНКО «Государственная служба охраны исторической среды» Армине Айрапетян, которая отметила, что у каждого из сохранившихся произведений своя судьба.
Присутствовавшая на выставке министр образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Лусине Караханян рассказала нам, что в каждом экспонате царит великая тишина, а в тишине - страшный крик.
Բնութագրությունը հասանալի չէ"Мы не убогие, но эта тишина делает нас убогими.
«Эти эпизодические страдания на самом деле заставляют нас мстить, наполняют нас ненавистью, заставляют нас набраться храбрости. Несмотря на эти противоречивые чувства, они окутывают нас чувством возвращения». - подчеркнула Л. Караханян.
В своем выступлении председатель "Общественного совета по культурному наследию" Сергей Шахвердян сказал, что государственные органы и многие частные лица сразу откликнулись на их инициативу.
Բնութագրությունը հասանալի չէ«У каждого экспоната своя история.
Среди них сохранившиеся из Шуши реликвии, колокол церкви села Хин Тагер, многие другие важные для всех нас культурные ценности», - отметил С.Шахвердян.