Մարդկության 40 տոկոսը չի կարող առողջ սնունդ թույլ տալ իրեն. Գուտերիշ
Մոտավորապես 3 միլիարդ մարդ՝ Երկրագնդի ամբողջ բնակչության շուրջ 40 տոկոսը, չի կարող առողջ սնունդ թույլ տալ իրեն:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։  Հոկտեմբերի 15-ին այդ մասին հայտարարել Է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտեիշը՝ Պարենի համաշխարհային օրվա առթիվ հղած տեսաուղերձում:
«Այսօր մարդկության 40 տոկոսը չի կարող առողջ սնունդ թույլ տալ իրեն: Նրանց թիվը 3 միլիարդ Է,- ասել Է նա:- Աճում Է սովը, աճում Է թերասնվողների, ինչպես նաեւ ճարպակալմամբ տառապողների քանակը»: Գուտեիշը նշել Է, որ կորոնավիրուսի համավարակի եւ տնտեսությունում դրա հարուցած խնդիրների հետեւանքով իրադրությունը լրջորեն վատթարացել Է. այժմ ուտելիքի պակաս Է զգում շուրջ 140 միլիոն մարդ:
«Մեւնույն ժամանակ այն միջոցները, որոնց օգնությամբ մենք բուծում ենք, սպառում եւ օգտահանում պարենը, ծանր բեռով ընկած են մեր մոլորակի վրա: Դրանք աննախադեպ խնդիրներ են ստեղծում մեր պաշարների, կլիմայի եւ շրջակա միջավայրի համար, ինչպես նաեւ մեզ վրա տրիլիոնավոր դոլարներ են նստում»,- հավելել Է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Гутерриш заявил, что 40% человечества не могут позволить себе здоровое питание
Примерно 3 млрд человек - около 40% всего населения Земли - не могут позволить себе здоровое питание.
СТЕПАНАКЕРТ, 15 октября, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом заявил в пятницу генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш в видеообращении по случаю Всемирного дня продовольствия, сообщает Тасс.
"Сегодня 40% человечества не могут позволить себе здоровое питание. Это 3 млрд человек, - сказал он. - Растет голод, растет количество недоедающих, а также страдающих ожирением".
Гутерриш отметил, что в результате пандемии коронавируса и вызванных ею проблем в экономике ситуация серьезно ухудшилась - нехватку еды сейчас испытывают около 140 млн человек. "В то же время те способы, с помощью которых мы выращиваем, потребляем и утилизируем продовольствие, тяжелым бременем ложатся на нашу планету. Они создают беспрецедентный груз для наших ресурсов, климата и окружающей среды, а также обходятся нам в триллионы долларов", - добавил генеральный секретарь ООН.