Եվրամիությունն ու Չինաստանն առաջիկայում գագաթնաժողով կանցկացնեն:
Այդ մասին հայտարարել է Եվրախորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինծինի հետ հեռախոզասրույցից հետո:
«Ինչ վերաբերում է ԵՄ-Չինաստան հարաբերություններին, չնայած տարաձայնություններին, երկխոսությունը դեռեւս որոշիչ նշանակություն ունի»,-հայտարարել է նա Twitter-ում: «Համաձայնություն է ձեռք բերվել անցկացնել ԵՄ-Չինաստան գագաթնաժողովն ու ամրապնդել մեր երկխոսությունը»,-գրել է նա՝ չնշելով ամսաթվերը:
ԵՄ պաշտոնական ներկայացուցիչն ասել է, որ հեռախոսազրույցի ընթացքում նախագահները հաստատել են ԵՄ-Չինաստան հաջորդ գագաթնաժողովն անցկացնելու մտադրությունը: Նրանք նաեւ կդիտարկեն Եվրախորհրդի բոլոր անդամների հետ հանդիպման հնարավորությունն առավել ուշ շրջանում:

Европейский союз и Китай вскоре проведут саммит
СТЕПАНАКЕРТ, 16 октября, АРЦАХПРЕСС- Об этом заявил президент Европейского совета Шарль Мишель после телефонного разговора с президентом Китая Си Цзиньпином, передает news.am.
«Что касается отношений между ЕС и Китаем, несмотря на разногласия, диалог по-прежнему имеет решающее значение», - заявил он в Twitter. «Согласились  провести саммит ЕС-Китай и укрепить наш диалог», - написал он, не назвав даты.
Официальный представитель ЕС сказал, что «во время разговора президенты подтвердили намерение провести следующий саммит ЕС-Китай. Они также рассмотрят возможность встречи со всеми членами Европейского совета на более позднем этапе».