ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարարը ժամանել Է Ուկրաինա
ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինը հոկտեմբերի 19-ին աշխատանքային այցի շրջանակներում ժամանել Է Ուկրաինա:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այդ մասին հաղորդել Է «Ուկրինֆորմ»-ը, վկայակոչելով Twitter-ում Պենտագոնի ղեկավարի Էջում զետեղված գրառումը։
«ՎայԷջք կատարեցի Կիեւում: Ես այստեղ եմ, որպեսզի հաստատեմ մեր անսասան աջակցությունն Ուկրաինայի ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանն ու եվրատլանյան ձգտումներին, եւ մեր հավատարմությունը հայտնել Ռուսաստանի հետագա ագրեսիան զսպելու Ուկրաինայի կարողության ամրապնդմանը»,-ասվում Է գրառման մեջ:
Սպասվում Է, որ Լլոյդ Օսթինը հանդիպում կունենա Ուկրաինայի պաշտպանության նախարար Անդրեյ Տարանի հետ: Հանդիպման ժամանակ կողմերը կքննարկեն ձեռք բերված համաձայնությունների գործնական իրականացման հարցերը եւ երկկողմ համագործակցության հեռանկարները, մեր պետության պաշտպանական բարեփոխման իրագործման առաջընթացը, որը կոչված Է Ուկրաինայի եվրատլանտյան ձգտումների իրականացմանը, ինչպես նաեւ Սեւծովյան տարածաշրջանի անվտանգության հարցերը: Այդ նույն օրը կկայանա Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հանդիպումը ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինի հետ, որի ժամանակ կքննարկեն երկկողմ համագործակցության եւ տարածաշրջանային անվտանգության ոլորտում համագործակցության հարցերը:
Ինչպես հաղորդել Է «Ուկրինֆորմ»-ը, սեպտեմբերի վերջին Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու՝ Ամերիկայի Միացյալ նահանգներ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում ստորագրվել են մի շարք կարեւոր փաստաթղթեր, մասնավորապես, Ուկրաինայի եւ ԱՄՆ-ի կառավարությունների միջեւ փոխըմբռնման հուշագիրը առեւտրային համագործակցության վերաբերյալ: 2,5 միլիարդ ամերիկյան դոլար ընդհանուր գումարի երեք համաձայնագիր Է կնքել «Ուկրօբորոնպրոմ» պետական կոնցեռնը: Փաստաթղթերը վերաբերում են ամերիկյան պաշտպանական ընկերությունների հետ համագործակցությանը:

Министр обороны США прибыл в Украину
СТЕПАНАКЕРТ, 19 октября, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом сообщает Укринформ со ссылкой на страницу главы Пентагона в Твиттере.
"Приземлился в Киеве. Я здесь, чтобы подтвердить нашу непоколебимую поддержку суверенитета, территориальной целостности и евроатлантических устремлений Украины - и выразить нашу приверженность укреплению способности Украины сдерживать дальнейшую агрессию России", - говорится в посте.
Ожидается, что Ллойд Остин встретится с министром обороны Украины Андреем Тараном. Во время встречи стороны обсудят вопросы практической реализации достигнутых договоренностей и перспективы двустороннего сотрудничества, прогресс имплементации оборонной реформы в нашем государстве, призванной на реализацию евроатлантических устремлений Украины, а также вопросы безопасности в Черноморском регионе, сообщает Укринформ.
В этот же день состоится встреча Президента Украины Владимира Зеленского с министром обороны США Ллойдом Остином, во время которой обсудят вопросы двустороннего сотрудничества и сотрудничества в сфере региональной безопасности.
Как сообщал Укринформ, в начале сентября в рамках рабочего визита Президента Владимира Зеленского в Соединенные Штаты Америки подписан ряд важных документов, в частности, Меморандум о взаимопонимании между правительствами Украины и США относительно коммерческого сотрудничества. Три соглашения на общую сумму 2,5 млрд долл. США заключил государственный концерн «Укроборонпром». Документы касаются сотрудничества с американскими оборонными компаниями.