Մեկնարկել է «Մաթեմիկն Արցախում» ծրագրի պիլոտային տարբերակը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Մաթեմիկն Արցախում» նախագծի հեղինակ Տիգրան Առուշանյանը և նշեց, որ ծրագրին դիմել են 100 և ավել արցախցի երեխաներ և 11-18 տարեկան պատանիներ. ունեն 60 և ավել կամավոր-ուսուցիչներ։
«Ներկա դրությամբ հայտադիմումների ընդունումը մասնակիցների՝ արցախցի երեխաների համար, քանի որ արդեն բավականին մեծ թվով երեխաներ են դիմել, բայց հայտադիմումները բաց են կամավոր-ուսուցիչների համար։ Սկզբնական փուլն է մեկնարկել։ Երեխաները ծանոթանում են իրենց ուսուցիչների հետ, և ուսուցիչները փորձում են հասկանալ երեխաների ակադեմիական մակարդակը։ Երկու օր առաջ տարբեր բարերարների կողմից ծրագրին տրամադրվեցին համակարգիչներ, որոնք հանձնեցինք երեխաներին՝ պայմանով, որ նրանք պետք է անպայման մասնակցեն դասերին և կատարեն ուսուցչի տված առաջադրանքները: Արդեն 14 համակարգիչ բաժանել ենք, նախատեսում ենք թիվը հասցնել 70-ի», - նշեց Տ. Առուշանյանը։
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ ակնկալում են մոտիվացնել երեխաներին, մեծացնել այս կամ այն առարկայի հանդեպ հետաքրքրությունը, ինչպես նաև երեխաներին զինել ակադեմիական գիտելիքներով:
«Երեխաները անպայման ձեռք են բերելու շփման հմտություններ, դառնալու են ավելի անկաշկանդ և կարողանալու են հետագայում կողմնորոշվել մասնագիտության ընտրության հարցում։ «Մաթեմիկն Արցախում» ծրագիրը շատ արագ թափ է հավաքում և ծրագրի նպատակն է Արցախում ունենալ գերկրթված սերունդ», - հավելեց Տ. Առուշանյանը։

Стартовала пилотная версия программы «Математик в Арцахе»
СТЕПАНАКЕРТ, 19 октября, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом  "Арцахпресс" сообщил автор проекта «Математик в Арцахе» Тигран Арушанян, отметив, что к программе подали заявки более 100 арцахских детей, 11-18-летних подростков. У них более 60 учителей-добровольцев.
«В настоящее время заявки на участие принимаются от детей Арцаха, так как большое количество детей уже подали заявки, но заявки открыты для учителей-добровольцев. Начальный этап начался. Дети знакомятся со своими учителями и учителя пытаются понять академический уровень детей. Два дня назад разные благотворители предоставили программе компьютеры, которые мы передали детям с условием, что они будут посещать занятия и выполнять задания, поставленные учителем. Мы уже раздали 14 компьютеров, планируем довести количество до 70», - отметил Т. Арушанян.
По словам нашего собеседника, они рассчитывают мотивировать детей, повысить их интерес к тому или иному предмету, а также вооружить детей академическими знаниями.
«Дети обязательно приобретут коммуникативные навыки, станут более расслабленными, смогут сориентироваться в выборе профессии в будущем. Программа «Математик в Арцахе» очень быстро набирает обороты. Цель программы - дать в Арцахе высокообразованное поколение», - добавил Т. Арушанян.