ՀՀ ԱԽ քարտուղարն ու ՀՀ-ում Նորվեգիայի Թագավորության դեսպանը կարևորել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերը ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործում
ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հոկտեմբերի 22-ին ընդունել է Նորվեգիայի Թագավորության նորանշանակ դեսպան Հելենե Սանդ Անդրեսենին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍԻնչպես տեղեկացնում են Անվտանգության խորհրդից, հանդիպման սկզբում զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել երկկողմ օրակարգին առնչվող հարցերի շուրջ և պատրաստակամություն հայտնել այդ օրակարգն առավել ընդլայնելու և համագործակցության ներուժը լիարժեք իրացնելու ուղղությամբ:
Դեսպան Հելենե Սանդ Անդրեսենը մասնավորապես ընդգծել է, որ ժողովրդավարական արժեքները, մարդու իրավունքներն, օրենքի գերակայությունը, կրթությունը և էներգետիկ անվտանգությունն այն ոլորտներն են, որոնց շրջանակներում կարող են առավել զարգանալ հայ-նորվեգական հարաբերությունները:
Կողմերն անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանը վերաբերող հարցերի: ԱԽ քարտուղարը շեշտել է ապաշրջափակման կարևորությունը՝ տարածաշրջանում անվտանգության միջավայր ձևավորելու հրամայականում:
Երկուստեք կարևորել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի համապարփակ կարգավորման գործընթացում:

Секретарь СБ Армении обсудил с послом Норвегии роль МГ ОБСЕ в процессе нагорно-карабахского урегулирования
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян 22 октября принял новоназначенного посла Королевства Норвегии в республике Хелен Санд Андресен.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 октября, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщили в пресс-службе Совбеза Армении.
В начале встречи собеседники обменялись мнениями по вопросам двусторонней повестки дня, выразили готовность к дальнейшему расширению этой повестки, а также полноценной реализации потенциала сотрудничества между двумя странами.
Стороны также затронули вопросы региональной безопасности и стабильности. Григорян, в частности, подчеркнул необходимость разблокировки транспортных коммуникаций для последующего формирования атмосферы безопасности в регионе.
Обе стороны подчеркнули важность роли сопредседателей Минской группы ОБСЕ в процессе всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского конфликта.