Սբ. Հակոբավանք վանական համալիրը գտնվում է ԱՀ Մարտակերտի շրջանի Քոլատակ գյուղի վարչական տարածքում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Հակոբավանքը հարյուրավոր տարիներ շարունակ չի նորոգվել, և մեր օրերում օրհասական է դարձել վանքի վերակառուցման հարցը։ Հակոբավանքի ներկայիս վիճակը հրատապ լուծումներ է պահանջում, քանի որ այն կարող է փլուզվել ամեն րոպե՝ անհետանալով պատմության էջերից։ «ռեԱրմենիա» համագործակցության և դրամահավաքի հարթակի նախաձեռնությամբ կմեկնարկի «Հակոբավանքի վերածնունդ» նախագիծը, որը իրականացվելու է «Հայ ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամ»-ի կողմից:
Վանքի վերականգնման աշխատանքների վերահսկողությունը ստանձնել է «Հակոբավանքի վերածնունդ» նախագծի գլխավոր ճարտարապետ Սամվել Այվազյանը:
«Եթե Աստծո հաջողությամբ ամեն ինչ լավ ընթանա, ամբողջ վանական համալիրի վերականգնումը նախատեսել ենք իրականացնել փուլերով: Սկզբնական փուլում նախատեսված է վերականգնել հոգևոր կառույցները, և այդ աշխատանքները կսկսենք 2022թ.: Նախատեսել ենք նաև ամբողջ տարածքի պեղման, մաքրման և հետազոտական աշխատանքներ: Ամբողջությամբ կարելի է վերականգնել 10 տարվա ընթացքում», - նշեց Ս. Այվազյանը:
Արցախի թեմի առաջնորդ գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի համոզմամբ՝ Սուրբ Հակոբավանքի վերականգնումից հետո այն կդառնա գործող եկեղեցի:
Արցախի թեմի առաջնորդ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը կհանդիպի խաղաղապահների հետ
«Մեր պատմական հին վանքերի վերանորոգման հարցը լուծելով՝ բռնում ենք մեր նախնիների հոգևոր ձեռքը և հաղոդակից ենք դառնում նրանց: Մենք նաև ցույց ենք տալիս Ադրբեջանին, որ այստեղ գործում է Հայ առաքելական եկեղեցի, և մենք ենք պատմական այդ վանքերի ու եկեղեցինիերի տերը», - նշեց Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը:

Продолжая дело наших предков ... Акопаванк отреставрируют
Монастырский комплекс Св. Акопаванк расположен на административной территории села Колатак Мартакертского района Арцаха.
Продолжая дело наших  предков ... Акопаванк отреставрируют
СТЕПАНАКЕРТ, 25 октября, АРЦАХПРЕСС- Акопаванк не ремонтировался сотни лет, вопрос восстановления монастыря стал сейчас роковым. Нынешнее состояние Акопаванка требует срочного решения, так как в любой момент он может рухнуть, исчезнув со страниц истории. По инициативе платформы сотрудничества «ReArmenia» по сбору средств будет запущен проект «Возрождение Акопаванка», который будет реализовывать «Фонд изучения армянской архитектуры».
Реставрационные работы монастыря взял на себя главный архитектор проекта «Возрождение Акопаванка» Самвел Айвазян.
"Если с Божьим благословением все пойдет хорошо, мы планируем провести восстановление всего монастырского комплекса поэтапно. На начальном этапе планируется восстановить ветхие сооружения, и мы начнем эти работы в 2022 году. Мы также планируем провести раскопки, очистить и исследовать всю территорию. Его можно полностью восстановить в течение 10 лет», - отметил С. Айвазян.
По словам предводителя Арцахской епархии, преосвященного епископа Вртанеса Абрамяна, после восстановления Св. Акопаванка он станет действующей церковью.
Արցախի թեմի առաջնորդ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը կհանդիպի խաղաղապահների հետ
«Решая вопрос восстановления наших исторических старинных монастырей, мы берем духовную руку наших предков и становимся их союзниками. Мы показываем Азербайджану, что здесь действует Армянская апостольская церковь, мы являемся владельцами этих исторических монастырей и церквей», - отметил епископ Вртанес Абрамян.